Urlop świadka wypadku a termin postępowania powypadkowego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
02.08.2024AKTUALNE

Urlop świadka wypadku a termin postępowania powypadkowego

Zespół powypadkowy, którego zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie postępowania dowodowego, ale również sporządzenie dokumentacji jest ograniczony 14-dniowym terminem liczonym od dnia zawiadomienia o wypadku. Jak wiadomo kluczowe informacje mogą pochodzić od świadków, którzy potrafią być bardziej obiektywni od samego poszkodowanego. Co w sytuacji gdy świadek wypadku przebywa na urlopie?

Jeżeli pracodawca niezależnie od źródła informacji uzyska wiedzę o wypadku musi podjąć postępowanie zmierzające do ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia. Obowiązek ten będzie realizował za pośrednictwem zespołu powypadkowego.

Zespół powypadkowy nie jest związany wyłącznie wzorem protokołu powypadkowego. Postępowanie zespołu w ramach ustalania okoliczności i przyczyn zdarzenia jest mocno ograniczone i nie specjalnie istnieje podstawa do elastyczności w działaniu. Podstawowy i niezbędny zakres obowiązków zespołu reguluje bowiem § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Ważne

Przywołany wyżej przepis normuje minimalny zakres czynności, jakie należy przeprowadzić, aby zachować wymóg rzetelnego i obiektywnego postępowania powypadkowego. Przepisy nie przewidują odstęp od zakresu obowiązków wynikającego z rozporządzenia. Wyjątkiem jest jednak regulacja szczególna dotycząca pracy zdalnej, która daje możliwość odstąpienia od przeprowadzenia oględzin.

Świadek zdarzenia – kto to może być?

Obowiązkiem zespołu powypadkowego jest nie tylko wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan zdrowia na to pozwala, ale w szczególności zebranie informacji dotyczących wypadku od świadków.

Kim są świadkowie? Tego przepisy nie wyjaśniają. Należy przyjąć, że chodzi o osoby, które widziały przebieg zdarzenia.

Ważne

Świadkiem nie będzie zaś osoba, która zna okoliczności wypadku ze słyszenia, w tym z relacji poszkodowanego.

Świadkami mogą być zarówno pracownicy, jak i osoby postronne.

Uwzględniając wagę informacji pochodzących od świadków terminowość postępowania powypadkowego może się skomplikować w porze letniej. Jest to bowiem czas wzmożonego wykorzystywania urlopów wypoczynkowych.

Urlop świadka wypadku przy pracy

Jeżeli świadkiem jest pracownik danego zakładu najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jak najszybsze odebranie od niego informacji dotyczących wypadku. Jeżeli bowiem osoba taka zgodnie z planem uda się na urlop – co do zasady nie będzie podstaw do odwołania jej z urlopu niezależnie od pilności postępowania powypadkowego.

Ważne

Należy bowiem pamiętać, że przyczyną uzasadniającą odwołanie pracownika z urlopu jest wystąpienie okoliczności, która nie była wiadoma przed rozpoczęciem urlopu.

Ewentualnie w sytuacji gdy, świadek zataiłby fakt, iż widział wypadek a następnie udał się na urlop – a okoliczność że dana osoba była świadkiem zdarzenia zostałaby ujawniona przykładowo przez poszkodowanego – wówczas można zaryzykować odwołanie świadka z urlopu. Tak aby zespół powypadkowy miał możliwość zakończenia postępowania powypadkowego w terminie wynikającym z rozporządzenia.

Osoba postronna świadkiem wypadku przy pracy

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeżeli świadkiem wypadku była osoba postronna, zupełnie niezwiązana jakąkolwiek relacją z pracodawcą, na terenie którego doszło do wypadku. W takim przypadku ciężko zespołowi powypadkowemu ingerować przykładowo w plany urlopowe takiej osoby. Dotyczy to również jej szeroko rozumianej dyspozycyjności. W takich sytuacjach również zalecanym postępowaniem jest jak najszybsze odebranie informacji o świadka. Najlepiej bezpośrednio zdarzeniu, tak aby uniknąć sytuacji kiedy osoba taka byłaby jedynym świadkiem i kontakt z nią był utrudniony przykładowo w związku z korzystaniem przez nią z uprawnień urlopowych.

Ważne

Zespół powypadkowy nie ma możliwości zobowiązywania takiej osoby postronnej dla pracodawcy, aby przełożyła swoje plany urlopowe z uwagi na 14 dniowy termin postępowania powypadkowego.

Uzasadnione opóźnienie zamknięcia postępowania powypadkowego z uwagi na urlop świadka

Jeżeli informacje pochodzące od jednego świadka mogłyby być kluczowe, okres przebywania takiej osoby na urlopie wypoczynkowym będzie stanowił usprawiedliwioną okoliczność uniemożliwiającą zamknięcie postępowania. Powinno ono wówczas zostać zawieszone.

Uwaga!

Zawieszając postępowanie powypadkowe należy podać przyczyny niezakończenia postępowania w terminie w protokole powypadkowym.

Natomiast w sytuacji gdy, istnieje możliwość bezspornego odtworzenia okoliczności i przyczyn zdarzenia bez informacji od świadka, można przyjąć, że będzie istniała podstawa zamknięcia postępowania powypadkowego bez jego udziału.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.