Czym zajmuje się zarządca nieruchomości?

Artykuł sponsorowany
02.04.2024AKTUALNE

Czym zajmuje się zarządca nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami może kojarzyć się nam przede wszystkim ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową. I słusznie, kupując lokal w zabudowie wielorodzinnej, stajemy się członkami społeczności sąsiedzkiej, której ostoją jest zarządca.

Współcześnie coraz częściej obowiązki administracyjne biorą też na siebie pośrednicy obrotu nieruchomościami. Jednak w tym wypadku wchodzą oni w rolę właściciela lokum, które funkcjonuje na rynku najmu. Te dwa typy zarządzania nieruchomościami znacząco się od siebie różnią skalą i zakresem obowiązków. Dowiedzmy się o nich więcej.

Zarządzanie na skalę bloku lub osiedla

By sprawnie zarządzać całym budynkiem lub ich kompleksem, trzeba mieć odpowiednie kompetencje. To administrator na poziomie spółdzielni lub wspólnoty sprawuje pieczę nad wszystkimi lokalami i ich mieszkańcami. Zarządca podejmuje więc kluczowe decyzje związane z gospodarowaniem budynkiem. Zajmuje się rozliczaniem zużycia wody i prądu oraz jest odpowiedzialny za umowy dotyczące między innymi ogrzania każdego z mieszkań. Administrator jest odpowiedzialny za kwestię wywozu śmieci i rozliczania kosztów związane z tego typu usługami.

Zarządzanie nieruchomością wiąże się też z utrzymaniem czystości i bezpieczeństwa w częściach wspólnych oraz na terenie wokół zabudowy. Administrator musi dbać, by zarówno w budynku, jak i wokół niego było bezpiecznie. Dotyczy to również zasad prawa budowlanego i BHP czasie remontów. Zostając członkiem wspólnoty lub spółdzielni, lokator godzi się na zgłaszanie planowanych prac budowlanych administratorowi. Warto pamiętać, że przeprowadzenie poważnego remontu wymaga zgody zarządcy i ten obowiązek również wynika z zasad bezpieczeństwa.

Głównym zadaniem zarządcy jest utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie i dbanie o komfort jego mieszkańców. W związku z tym do jego obowiązków należą ubezpieczenie zabudowy oraz stała kontrola jego stanu technicznego. To administrator dokonuje napraw i remontów budynku, korzystając z funduszu, na który najczęściej składają się wszyscy mieszkańcy.

Administrator z ramienia spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej ma jeszcze jedno ważne zadanie. To on negocjuje z władzami miasta i dostawcami prądu czy wody ceny obowiązujące dla budynków, którymi zarządza. Wspólnota lub spółdzielnia może starać też o dopłaty państwa i ulgi w związku z nagłymi podwyżkami na przykład cen energii.

Administrator nieruchomości na rynku najmu

Powierzanie obowiązków rentiera agencji nieruchomości wciąż jest w naszym kraju mało popularne. Istnieją jednak sytuacje, gdy osoba prywatna nie poradzi sobie z dbaniem o wynajmowane lokum bez profesjonalnego wsparcia. Zarządca, który pomoże nam zająć się sprawami pojedynczego lokalu, przyda się, gdy mieszkamy daleko od nieruchomości udostępnianej lokatorom. W razie awarii, szkody czy konfliktu sąsiedzkiego na miejscu potrzebny jest ktoś, kto może decydować o sprawach mieszkania. Najczęściej jest to sam właściciel, jednak gdy nie jest to możliwe, jego obowiązki może przejąć osoba upoważniona.

Fachowy administrator to nieocenione wsparcie również dla osób udostępniających lokatorom kilka mieszkań lub właścicieli, którzy z różnych powodów nie mogą zająć się najmem, a chcieliby wprowadzić swoją nieruchomość na rynek. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z takiej usługi warto sprawdzić listę firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami.

Zakres obowiązków zarządcy z segmentu najmu zależy od indywidualnych potrzeb właściciela nieruchomości. Agencja może pomóc nam już na etapie przygotowywania lokalu, wesprze nas też w sprzątaniu i drobnych pracach remontowych. Pracownik firmy może w naszym imieniu spotykać się z potencjalnymi lokatorami i ostatecznie znaleźć odpowiednich najemców.

Główna praca zarządcy zaczyna się jednak wtedy, gdy mieszkanie jest już wynajęte. To administrator pobiera opłaty od lokatorów i dba o stan techniczny mieszkania. Zajmuje się też drobnymi naprawami, które wynikają z codziennej eksploatacji. Właściciel mieszkania może liczyć na jego pomoc w kwestiach prawnych.

Ważnym etapem pracy administratora jest moment, w którym lokatorzy opuszczają mieszkanie. Jego obowiązkiem jest wówczas sprawdzenie stanu technicznego lokum i przygotowanie oraz podpisanie protokołu zdania. Jeśli lokal był umeblowany i wyposażony, trzeba sprawdzić, w jakim stanie są znajdujące się w nim rzeczy i czy niczego nie brakuje. Dopiero po zyskaniu pewności, że w mieszkaniu nie ma poważnych zniszczeń czy braków, zarządca może w imieniu właściciela przekazać wyprowadzającym się lokatorom kaucję, czyli zabezpieczenie finansowe pobierane przy podpisywaniu umowy.

Kim jest zarządca nieruchomości?

Administrator to bardzo ważna, choć rzadko widoczna na co dzień rola. Bez fachowców z doświadczeniem w zarządzaniu nasze funkcjonowanie we wspólnocie mieszkaniowej byłoby bardzo trudne, a podejmowanie wspólnych decyzji czasochłonne. Zarządcy dbają o bezpieczeństwo i komfort naszych mieszkań, kontrolując stan zabudowy oraz zabiegając o jak najniższe koszty utrzymania budynku. Wszystko to ważne zadania i konkretna praca, która bezpośrednio wpływa na życie mieszkańców.

Zarządcy działają też w mniejszej skali, pomagając rentierom w administrowaniu ich lokalami. Z jednej strony dbają o interesy właściciela, a z drugiej o wygodę i bezpieczeństwo lokatora na każdym etapie najmu. Więcej porad dla wynajmujących mieszkania znajdziesz na blogu Nieruchomosci-online.pl.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.