Jak sprawdzić swoją historię w BIK za darmo?

Artykuł partnera
28.12.2022ARCHIWALNY

Jak sprawdzić swoją historię w BIK za darmo?

BIK jest narzędziem stosowanym przez banki oraz ich klientów do sprawdzania zaistniałych zobowiązań kredytowych, oraz zdolności spłaty pożyczki. Informacje są udzielane w raportach BIK, które można sprawdzić za darmo, w kilku prostych krokach.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Biuro Informacji Kredytowej jest przedsiębiorstwem zrzeszającym polskie banki, które gromadzi informacje o kredytobiorcach. Jest to narzędzie, dzięki któremu pożyczkodawcy mogą sprawdzić, jak dana osoba wywiązywała się ze wcześniejszych zobowiązań.

Klienci również mają do niego dostęp – mogą sprawdzić gdzie i jaki kredyt zaciągnęli. Sprawdź BIK za darmo na Bankier SMART – w ten sposób można się uchronić przed oszustami, biorącymi pożyczki na cudze dane. Każde nowo zaciągnięte zobowiązanie jest wpisywane do systemu, a klient jest informowany, do jakich spłat się zobowiązał. Łatwo zauważyć, gdy pojawia się coś wyglądającego podejrzanie.

Raport BIK sprawdza się, składając wniosek. Można to zrobić osobiście i listownie, jednak najszybszą formą jest ta internetowa. Aby uzyskać raport, należy założyć konto w BIK, a następnie złożyć wniosek o kopię danych. Jej tworzenie może potrwać nawet do miesiąca i jest ona dostarczana jedynie w formie cyfrowej.

Alternatywną opcją jest złożenie wniosku w banku, jednak ta opcja znajduje się w ofercie tylko kilku placówek. Warto także pamiętać, że sprawdzanie raportu jest darmowe, jeśli między dokumentami istnieje przerwa powyżej 6 miesięcy. Darmowe raporty posiadają także ograniczone informacje – z tego względu klienci coraz częściej decydują się na płatną subskrypcję w BIK, która gwarantuje dodatkowe korzyści.

BIK – kto powinien z niego skorzystać?

Raport BIK jest przydatny dla obu stron. W trakcie porady bankowej przedstawiciel może sprawdzić, jak wyglądają dotychczasowe zobowiązania potencjalnego kredytobiorcy i dowiedzieć się, czy spłaty wcześniejszych zobowiązań odbywają się w terminie.

Banki korzystają z BIK, jeśli chcą sprawdzić, jak ich klienci wywiązują się ze zobowiązań. Następnie przygotowują ofertę dla nowego pożyczkobiorcy, gdy do instytucji wpłynie wniosek o udzielnie komuś kredytu.

Sprawne działanie BIK opiera się na rejestrowaniu każdego zaciąganego zobowiązania. Z tego względu, nawet gdy ktoś nie kontroluje swoich kredytów w BIK i tak znajduje się w bazie dostępnej dla instytucji bankowych. Przedsiębiorstwo bankowe, jeśli będzie mieć ku temu powody, zawsze upewni się, z jakim klientem będzie współpracować.

Jak długo jest się w BIK?

Zazwyczaj BIK przechowuje informacje o zaciągniętych zobowiązaniach do chwili, gdy zostaną spłacone. Po tym po prostu znikają z historii kredytowej i są niewidoczne dla banków. Jeśli klient wyrazi zgodę na przetwarzanie swoich danych, informacje o spłaconym zobowiązaniu pozostają w systemie i mogą stanowić podstawę do budowania dobrej historii kredytowej.

Zasada ta dotyczy osób, które spłaciły swój kredyt w terminie i bez opóźnień. Klienci, którzy mieli problemy z wywiązaniem się z płatności, muszą liczyć się z tym, że dane są przetwarzane przez BIK (niezależnie od ich zgody) przez kolejne 5 lat. Aby tak się stało, spełnione muszą być dwa warunki.

Pierwszy z nich dotyczy długości opóźnienia wpłaty raty – uregulowanie zobowiązań musi zostać wykonane ponad 60 dni po terminie. Drugi warunek dotyczy powiadomień z instytucji finansowej – do klienta trafiła informacja, że dane o kredycie z opóźnieniami będą przetwarzane, a od daty jej dostarczenia minęło 30 dni.

Ponadto BIK przetwarza informacje o wszystkich spłaconych kredytach przez kolejne 12 lat od ich uregulowania w celach statystycznych. Dane te nie mają wpływu na wygląd historii kredytowej klienta.

Czyszczenie historii w BIK

Słowo „czyszczenie” może sugerować możliwość usuwania z historii tych danych, które mogą być niepożądane dla klienta lub takie, które nie chce, aby były widoczne przy jego nazwisku. W praktyce żadna osoba lub instytucja z zewnątrz nie może ingerować w dane zebrane przez BIK. Informacje o zobowiązaniach znikają z historii zależnie od tego, w jaki sposób spłacany był kredyt oraz według zasad regulowanych przez prawo bankowe.

Wyjątkiem może być sytuacja, w której w bazie pojawiają się informacje nieprawdziwe. BIK może skorygować dane. Pierwsza z nich dotyczy zmiany decyzji o przetwarzaniu danych. Jeśli klient nie życzy sobie, aby w historii kredytowej były widoczne informacje o spłaconym kredycie, dane te mogą zniknąć, pod warunkiem że opłaty kredytowe były uiszczane w terminie.

Druga sytuacja dotyczy kredytów spłaconych poza terminem. Jeśli minęło 5 lat od uregulowania zobowiązania, klient może się upewnić, że kredyt nie widnieje już w jego historii i ewentualnie zgłosić jego usunięcie. W ten sposób zyskuje się pewność, że problematyczne zobowiązanie nie jest już brane pod uwagę, gdy banki sprawdzają dane raporty.

Czemu banki sprawdzają BIK?

Dzięki danym zbieranym przez BIK banki mają wgląd w historię kredytową klienta – jakiego rodzaju zobowiązania zaciągnął, jak je spłacił oraz jak wygląda jego sytuacja płatnicza.

Ponadto banki mają wgląd w tzw. zapytania bankowe oraz scoring, czyli ocenę wiarygodności kredytowej.

Zapytania kredytowe to informacja wysyłana z banku do BIK, gdy pożyczkobiorca chce starać się o kredyt. Dzięki wnioskowi instytucja otrzymuje informacje, dzięki którym ostatecznie udzieli pożyczki lub nie.

Banki różnie patrzą na dużą ilość zapytań kredytowych. Im jest ich więcej, mogą być mniej przychylne do udzielania kredytu. Zależnie od instytucji kształtuje się dopuszczalny limit wniosków, jednak największe szanse są wtedy, gdy klient nie posiada więcej zapytań niż 4 w miesiącu.

BIK to niezwykle przydatne narzędzie do kontroli własnych zobowiązań, które może pomóc w pilnowaniu terminów spłat, a także zabezpieczać użytkowników przed oszustwami. Dzięki niemu współpraca z bankami może przebiegać o wiele płynniej i korzystniej dla obu stron.

Autor: 

Artykuł partnera


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.