Poznaj zasady bezpieczeństwa i procedery przeciwdziałania zarażeniom COVID-19 w Spółce MPWiK w Lublinie

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
08.07.2021AKTUALNE

Poznaj zasady bezpieczeństwa i procedery przeciwdziałania zarażeniom COVID-19 w Spółce MPWiK w Lublinie

Pomimo zmniejszenia liczby zakażeń COVID-19 w kraju w spółce MPWiK w Lublinie nadal przestrzegane są zasady bezpieczeństwa, obowiązujące od początku pandemii. Procedury przeciwdziałania zarażeniom COVID-19 na stałe wpisały się w codzienną pracę i funkcjonowanie spółki.

Jakie działania podjęła Spółka MPWiK w celu ochrony pracowników przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa?

Praktycznie od marca 2020 roku oraz w kolejnych miesiącach 2020 i 2021 roku, w związku z rosnącą liczbą potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce i w Lublinie, Zarząd Spółki podejmował i prowadził konsekwentne działania mające możliwie ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników Spółki. Nadrzędnym celem stało się zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona zdrowia zatrudnionych osób oraz zachowanie ciągłości prowadzenia przedsiębiorstwa, jako podmiotu o strategicznym działaniu dla funkcjonowania miasta.

Zasady bezpieczeństwa i procedury przeciwdziałania zarażeniom COVID-19

Przede wszystkim przygotowana została i wprowadzona w życie „Instrukcja postępowania w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. w przypadku podejrzenia lub wystąpienia zakażenia SARS-CoV-2 u pracowników Spółki”. Dokument w sposób przejrzysty i czytelny określa ścieżkę postępowania w przypadku podejrzenia lub wystąpienia zakażenia wirusem u pracowników. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem uruchamiana jest procedura przeciwdziałania zarażeniom COVID-19, która ma na celu odizolowanie takiej osoby od innych pracowników i jej szybką diagnostykę. W przypadku dodatniego wyniku taka procedura obejmuje również wskazane osoby z kontaktu.

Niezwłocznie po pojawieniu się informacji o pierwszych przypadkach zakażenia w Polsce, Zarząd Spółki precyzyjnie określił zasady bezpieczeństwa, które na stałe wpisały się w naszą codzienną pracę:

  • przychodzimy do pracy bez objawów infekcji, kaszlu, kataru, stanu podgorączkowego, gorączki,

  • mierzymy codziennie temperaturę przed wejściem do pracy,

  • nosimy maseczki,

  • myjemy i dezynfekujemy ręce,

  • wietrzymy pomieszczenia,

  • zachowujemy bezpieczne odległości pomiędzy pracownikami (co najmniej 1,5 m),

  • ograniczamy przemieszczanie się pomiędzy pokojami i przebywamy w nich możliwie krótko,

  • ograniczamy do minimum przemieszczanie się pomiędzy obiektami Spółki, uzgodnienia międzywydziałowe prowadzimy telefonicznie, pocztę elektroniczną oraz system KOM-BOK, korespondencję wewnętrzną przesyłamy pocztą.

Ponadto wszyscy pracownicy otrzymali:

  • maseczki ochronne,

  • rękawiczki

  • i środki dezynfekujące.

Są one na bieżąco dostarczane pracownikom i dostępne w miejscach ogólnodostępnych (toalety, korytarze, sekretariat, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne).

Poza tym, w ramach działań prewencyjnych, Zarząd Spółki zdecydował o czasowej zmianie organizacji pracy i wydłużeniu godzin pracy od godz. 6.00 do 22.00, co w okresie o największym nasileniu pandemii pozwalało ograniczyć liczbę osób przebywających w budynkach. Na tych stanowiskach, gdzie było to możliwe, zlecana była praca zdalna zgodnie z wymaganiami właściwej ustawy.

Czy znacznym spadek zakażeń w kraju oznacza, że procedury związane z przeciwdziałaniem epidemii zostały złagodzone na terenie MPWiK?

Pomimo zmniejszenia liczby zakażonych w kraju nadal przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, obowiązujących od początku pandemii. Codziennie, przed wejściem do pracy odbywa się pomiar temperatury, pracownicy noszą maseczki, używają płynów dezynfekcyjnych, zachowują dystans. Dodatkowo zgłaszają ewentualne pogorszenie stanu zdrowia lub potencjalny fakt kontaktu z osobą zakażoną. Na bieżąco monitorujemy wszystkie zgłoszenia od pracowników o ich kontaktach z osobami narażonymi lub zakażonymi i podejmujemy decyzje o izolacji współpracowników w celu wyeliminowania zagrożenia.

Ważne

Pracownicy, którzy decyzją pracodawcy zostali odsunięci od obowiązków, na czas wyjaśnienia sytuacji zachowują prawo do wynagrodzenia.

Tresty na COVID-19 w ramach działań zapobiegawczych zarażeniu koronawirusem

Umożliwiliśmy również wykonywanie testów, u pracowników mających kontakt z osobami zakażonymi. Koszt testów finansowany jest przez MPWiK. Dzięki szybko przeprowadzanym badaniom możemy podjąć niezwłoczne decyzje o wyeliminowaniu zagrożenia w pracy.

Wprowadzony system bezpieczeństwa i szybkiego reagowania na zagrożenie epidemiczne działał i nadal działa skutecznie, opierając się w dużej mierze na rzetelności i odpowiedzialności naszych pracowników. Odcina potencjalne źródła zakażenia i równocześnie daje realne wsparcie w przypadku podejrzenia zachorowania.

Ważne

Konsekwentnie przypominamy pracownikom, że stosowanie się do wprowadzonych zasad to dziś jedyny sposób, by zapewnić bezpieczeństwo w pracy sobie, ale również siedzącemu naprzeciwko koledze. Odwołujemy się do poczucia naszej wspólnej odpowiedzialności, gdyż tylko dzięki rozsądkowi i trosce o drugiego człowieka jesteśmy w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wśród nas.

Czy udało się utworzyć na terenie MPWiK punkt szczepień dla pracowników?

Nie, okazało się bowiem, że nasi pracownicy w znakomitej większości zdecydowali o zaszczepieniu w placówkach ochrony zdrowia na terenie Lublina. Rozważaliśmy oczywiście utworzenie punktu szczepień, jednak po zebraniu informacji od zatrudnionych utworzenie punktu okazało się niecelowe. Cieszy nas fakt, że nasi pracownicy tak odpowiedzialnie podeszli do tematu szczepień, dbając o siebie, ale także bezpieczne środowisko pracy.

Jakie środki ochrony stosują pracownicy, którzy biorą udział w pobieraniu i badaniu ścieków miejskich pod kątem obecności koronawirusa?

Od niedawna MPWiK uczestniczy w przedsięwzięciu badawczym, którego celem jest wykrywanie obecności wirusa SARS-CoV-2 w nieczystościach płynnych. Pracownicy badający próbki ścieków wyposażeni są w rękawiczki neoprenowe i maseczki ochronne. To standard, nie tylko w przypadku realizacji tego innowacyjnego, w skali kraju, przedsięwzięcia. Próbki pobierane są za pomocą próbopobieraków opuszczanych do kanałów lub pompek perystalitycznych.

Z Panią Magdaleną Bożko, Rzecznik Prasową Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie rozmawiała
Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.