Inwestycje w bezpieczeństwo, testy na COVID-19, szczepienia przeciw COVID-19 zapewnią funkcjonowanie firmy w pandemii i po jej zakończeniu

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
29.04.2021AKTUALNE

Inwestycje w bezpieczeństwo, testy na COVID-19, szczepienia przeciw COVID-19 zapewnią funkcjonowanie firmy w pandemii i po jej zakończeniu

Pandemia to wyjątkowo trudny czas dla pracodawców, zwłaszcza firm, które muszą sprostać oczekiwaniom odbiorców produktów i usług. Dzięki inwestycjom w bezpieczeństwo pracowników, w tym dostęp do testów na COVID-19, szczepienia przeciw COVID-19, Twoja firma będzie mogła funkcjonować w czasie pandemii i po jej zakończeniu. 

Budimex od lat inwestuje w bezpieczeństwo pracowników, jednak w czasie pandemii koronawirusa bezpieczeństwo, rozumiane jako przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się patogenu wśród pracujących, nabiera szczególnego znaczenia. Do tej pory Zarząd podjął decyzję m.in. o przeprowadzeniu testów PCR wśród pracowników.

Do końca kwietnia przeprowadzono ponad 2 tys. testów PCR. Ta liczba odpowiada ok. 30 procent całej załogi Budimex SA, liczącej 7,5 tys. osób. Z informacji, które wykazały testy, ale także – z pozyskanych danych od samych pracowników oraz z Sanepidu wynika, że chorobę przeszło ponad 500 osób. Grupa Budimex ma swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie kraju, dlatego stwierdzone ogniska zakażeń u placówkach współgrają ze stwierdzonymi przypadkami w konkretnych regionach – przykładowo w oddziałach na Mazowszu i Śląsku wykrywamy więcej chorych niż np. na Podkarpaciu.

Aktywnie chorych jest ok. 100 osób. W porównaniu z drugą falą pandemii obecnie obserwowana jest mniejszą liczbę zachorowań. Wdrożone działania, czyli testowanie, ale także inne, podejmowane przez Budimex SA przedsięwzięcia wspierające bezpieczeństwo pracowników w czasie pandemii, przynoszą efekty, właśnie w postaci mniejszej liczby zachorowań.

 Oprócz testowania Budimex wykorzystuje także inne metody, które zapewniają optymalne bezpieczeństwo załogi, w tym aplikacje cyfrowe. Pozwalają one na przypisanie osoby zakażonej – gdy tylko zostanie pozyskana taka informacja – do konkretnej grupy i właściwej kategoryzacji. Umożliwia to szybkie przeprowadzenie testów u osób, które miały kontakt z chorym.

 Testy na COVID-19

W zależności od sytuacji – jeżeli wiadomo, że infekcja nastąpiła poza siedzibą firmy testowanie, ze względu na mniejsze ryzyko zakażenia współpracowników – odbywa się w placówkach współpracujących z firmą. Jeżeli pracownik zakażony miał kontakt z dużą liczbą osób w miejscu pracy i istnieje ryzyko infekcji u dużej liczby osób – testowanie odbywa się na terenie danej lokalizacji, gdzie wykryto przypadek choroby.

Szczepienia przeciwko COVID-19

Budimex złożył niedawno deklarację związaną z możliwością zaszczepienia pracowników i ich rodzin. Obecnie firma jest na etapie przygotowywania zaplecza techniczno-medycznego. Zbierane są także informacje o osobach zainteresowanych szczepieniami – z dotychczas zgromadzonych danych wynika, że bardzo wiele osób planuje skorzystać z oferty, oczywiście bezpłatnie. Firmie zależy na tym, by rozpocząć akcję w pierwszym możliwym terminie, po oficjalnym ogłoszeniu przez rząd konkretnej daty szczepień w zakładach pracy.

Inwestycje w bezpieczeństwo

Zarząd nie ustaje w wysiłkach na rzecz zapewnienia pracownikom maksimum bezpieczeństwa w czasach epidemii, inwestując m.in. w środki ochrony osobistej, ale także wsparcie pracy zdalnej.

W przypadku pracy biurowej chodzi m.in. o zapewnienie właściwych odstępów między pracownikami. Gdy odpowiedni dystans nie jest możliwy montowane są separatory z pleksi. Dodatkowo - wykonywanie obowiązków służbowych wśród pracowników administracji odbywa się w formule hybrydowej, przy założeniu, że 1/3 zespołu pracuje stacjonarnie, a 2/3 zdalnie.

Budimex świadczy szeroki zakres usług budowlanych, które wykonywane są na powietrzu – zdecydowanie łatwiej zapewnić jest bezpieczeństwo pracowników na zewnątrz, tym bardziej, że stwierdzone jest w tych warunkach mniejsze ryzyko zakażenia.

Dobrostan psychofizyczny

Budimex S.A. oferuje pracownikom bezpośredni i merytoryczny kontakt z lekarzami, którzy zajmują się tematyką epidemiologii, w tym profilaktyką i leczeniem zakażeń. Wiedza fachowa, przekazana w przystępny sposób, stanowi istotny element dbania o dobrostan załogi. Organizowane są webinaria, które cieszą się dużym zainteresowaniem – uczestniczy w nich ok. 30 procent zatrudnionych.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.