Poleć znajomemu

Sprawdzone rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracowników w dobie koronawirusa

Sprawdzone rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracowników w dobie koronawirusa

Paradoksalnie stan epidemii przyczynił się do kreatywności w zakresie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo pracowników. Są firmy, które już teraz organizują dla personelu punkty szczepień, by – gdy tylko będzie to możliwe – zaszczepić pracowników. <a >Są także przykłady praktyk, które pokazują, że nawet w czasie koronawirusa, można pracować bezpiecznie. Poznaj rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracowników w innych zakładach pracy.

Dobrowolna izolacja pracowników może zwiększyć bezpieczeństwo pracy

Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w dobie koronawirusa i praktycznie ograniczyć ryzyko infekcji do zera, w PKP Energetyka podjęto decyzję o odizolowaniu pracowników dyspozytur. Pracownikom ochotnikom – bo zainteresowani sami decydowali o tym, czy chcą pracować w systemie „skoszarowania” – zapewniano:

  • bezpieczne warunki pracy i odpoczynku,
  • kontakt z rodziną za pośrednictwem telefonu i wideo,
  • możliwość sesji psychologicznych on-line.

Taki system nie tylko zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii dla kluczowych odbiorców, ale także bezpieczeństwo pracowników, którzy – wykonując obowiązki służbowe w izolacji, nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz – nie narażają tym samym siebie, ani rodzin na niebezpieczeństwo zakażenia.

Ważne

Izolacja pracowników może mieć tylko i wyłącznie charakter dobrowolny, bo nie można nakazać pracownikowi, pozostającemu w trudnej sytuacji rodzinnej (np. chorzy starsi rodzice, czy niepełnosprawne dziecko) przyjęcie na siebie trudu rozłąki z rodziną na kilka tygodni.

Dobrowolne testy dla pracowników na obecność przeciwciał wirusa SARS-CoV-2 zapewnią bezpieczne warunki pracy

Z kolei firma NEWAG SA, specjalizująca się w produkcji i modernizacji taboru elektrycznego i spalinowego oraz wagonów pasażerskich, zaoferowała pracownikom możliwość wykonania testów na obecność przeciwciał koronawirusa. Z oferty skorzystali prawie wszyscy pracownicy, a wynik był zaskakujący – przeciwciała wykryte zostały u ponad połowy pracujących.

Ważne

Ze względu na przepisy RODO firma, która podejmuje decyzję o przeprowadzeniu dobrowolnych badań wykrywających przeciwciała, nie ma możliwości dostępu do wykazu imiennych danych pracowników, którzy zdecydowali się na wykonanie testu.

Wynik badania pracowników firmy pozwala wstępnie oszacować liczbę osób, która może wymagać zaszczepienia. Poza tym zarząd spółki może zaproponować osobom, pracującym zdalnie, powrót do normalnej pracy w biurze, tym samym dbając o bezpieczeństwo pracowników, którzy jeszcze nie mieli styczności z wirusem.

Organizacja punktu szczepień dla pracownikówto dbałość o zdrowie pracowników

Przy jednej z lubelskich uczelni wyższych prowadzi działalność przychodnia lekarska. Z myślą o wygodzie pracowników, ale także innych mieszkańców miasta, którzy podejmą decyzję o poddaniu się procedurze iniekcji, istnieje punkt szczepień, znajdujący się już w oficjalnym rejestrze placówek na terenie Lublina. Nie ma wątpliwości, że wśród przedstawicieli pierwszych grup zaszczepionych będą pracownicy naukowi (być może także administracyjni i obsługi – o ile znajdą się w konkretnej grupie, zgodnie z decyzją właściwego ministerstwa).

Ważne

Utworzenie punktu szczepień dla pracowników świadczy o dbałości pracodawcy o zdrowie podwładnych. Jest także tzw. wartością dodaną dla pracowników, którzy w przyjaznym środowisku pracy – a o takim można mówić, gdy pracodawca podejmuje działania z myślą o zdrowiu pracujących – czują się bezpieczniej.

Dodatkowe ubezpieczenia dla pracowników

Firmy ubezpieczeniowe poszerzają ofertę ubezpieczeń, z myślą o osobach, które obawiając się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy są zainteresowane dodatkową ochroną.

Ważne

Pracodawcy mają prawo zaproponować pracownikom dedykowaną ofertę, a nawet – jak ma to miejsce w przypadku pracowników ochrony zdrowia – objąć ich dodatkowym ubezpieczeniem, ze względu na wysokie ryzyko zakażenia.

Oczywiście dodatkowe ubezpieczenie nie zwalnia pracodawcy przed rygorystycznym przestrzeganiem obostrzeń, w tym dbaniem o częstą dezynfekcję i noszenie maseczek przez pracowników. W dalszym ciągu praca zdalna, czy rotacyjna – w zależności od charakteru wykonywanej pracy – powinna być możliwa, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

Uwaga!

Zarówno pracownicy, jak i klienci mają prawo wymagać od pracodawcy czy usługodawcy zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie epidemii. Zarówno pracownik, jak i klient, w przypadku zakażenia, gdy w konkretnej firmie zostanie wykryte ognisko koronawirusa, może dochodzić roszczeń.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.