Pytania i odpowiedzi
Uraz podczas dobowego odpoczynku kierowcy a kwestie wypadku przy pracy
Pytanie: Kierowca zatrudniony w polskiej firmie przewozowej doznał urazu głowy podczas dobowego odpoczynku (prawdopodobnie upadł podczas wchodzenia do kabiny – był pod wpływem alkoholu – lub, jak twierdzi sam poszkodowany, został uderzony w głowę przez nieznajomego, z którym pił kawę przy samochodzie). Przepisy WE z 2002 r. i 2006 r. oraz ustawa z 2004 r. o czasie pracy kierowców mówią, że dobowy odpoczynek kierowcy nie jest czasem pracy. Czy to zdarzenie może nie być uznane za wypadek przy pracy, jako że miało miejsce podczas czasu nie będącego czasem pracy zgodnie z przepisami? »
Kiedy pracownikowi magazynu należy się posiłek profilaktyczny?
Pytanie: Proszę o pomoc w interpretacji przepisów dotyczących pracy w okresie zimowym. Ze względu na rodzaj produktu na magazynie temperatura w okresie zimowym spada do niskich wartości zależnie od temperatury na zewnątrz. Magazynierzy pracują całą dniówkę na magazynie (czyli w pomieszczeniu) w systemie 3-zmianowym. Jakie warunki muszą być spełnione aby należały się posiłki profilaktyczne, regeneracyjne? »
Czy pracodawca (nie-) musi konsultować swoją decyzję o zwolnieniu pracownika ze wstępnych badań lekarskich?
Pytanie: Czy bez zgody lekarza, z którym mamy podpisaną umowę na sprawowanie opieki medycznej nad pracownikami, możemy zatrudnić pracownika, który przyniósł do działu kadr aktualne orzeczenie lekarskie mieszczące się w 30 dniach od zakończenia umowy z poprzednim zakładem? Nowo przyjmowany pracownik przedstawił skierowanie do lekarza ze wszystkimi danymi i szkodliwościami, które występują w naszym zakładzie. Czy możemy wobec tego sami, bez zgody lekarza, zdecydować o fakcie uznania orzeczenia lekarskiego za zgodne i przydatne z punktu widzenia prawa? Czy jest obowiązek konsultowania z naszym lekarzem medycyny pracy w tej sprawie? »
Sygnalizacja świetlna i oznakowanie na drogach magazynu
Pytanie: Jakie są wymagania do wykonania ostrzegawczej instalacji świetlnej w magazynie? Po magazynie poruszają się piesi i mają wyznaczone ciągi komunikacyjne. Występuje możliwość potrącenia przez wózek widłowy na skrzyżowaniach dróg. Magazyn znajduję się na zewnątrz i występuje ograniczona widoczność. »
Kto odpowiada pod względem bhp za pracowników podwykonawcy?
Pytanie: Jestem pracownikiem służby bhp u generalnego wykonawcy na budowie. Jaka i czy w ogóle grozi mi odpowiedzialność za dopuszczenie do pracy pracownika podwykonawcy, który nie ma ważnych orzeczeń lekarskich oraz szkoleń okresowych BHP? »
Nie tylko pracownik służby bhp może prowadzić szkolenie wstępne ogólne
Pytanie: Czy szkolenie wstępne ogólne z zakresu bhp, w firmie gdzie jest zatrudniony pracownik służby BHP, może prowadzić dodatkowo jeszcze inna wyznaczona przez pracodawcę osoba lub osoby, mając na uwadze zapis rozporządzenia "(…) pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu"? »
Powołanie komisji antymobbingowej
Pytanie: Pracownik wszedł w spór z kierownikiem. Pracownik twierdzi że jest mobbingowany. Pracownik zgłosił tę sprawę pracodawcy i komórce służby BHP. Czy pracodawca może powołać komisję antymobbingową składająca się z pracowników, którzy nie mają żadnych związków ze skłóconymi osobami? Kto wchodziłby w skład takiej komisji? Czy powołanie takiej komisji musi być zapisane w układzie zbiorowym? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol