Pytania i odpowiedzi
Jak ograniczyć narażenie pracowników na drgania mechaniczne, wibrację
Pytanie: W mojej firmie uruchomiono nowy proces obróbki mechanicznej polegający na szlifowaniu – polerowaniu detalu szlifierkami ręcznymi oscylacyjnymi. Po wykonaniu badań stwierdzono nadmierny poziom narażenia pracowników na wibrację. Nie sprawdziły się rękawice przeciw wibracyjne. Ze względu na brak możliwości wyeliminowania tej czynności lub wykonania jej w sposób zautomatyzowany, aby ograniczyć poziom narażenia wprowadziliśmy system rotacyjny, czyli pracownik wykonuje te czynności 4 godziny. Czy jest to prawidłowe postępowanie i co jeszcze możemy zrobić w tym temacie? Dodam, że zidentyfikowane przekroczenie NDN to krotność NDN 3.42. »
Refundacja okularów do obsługi ekranu świetlnego
Pytanie: Czy jeżeli lekarz w czasie badań profilaktycznych (okresowe/kontrolne) zaleci pracownikowi na stanowisku robotniczym noszenie okularów korekcyjnych do monitora ekranowego (a pracownik przy takim nie pracuje) to przy czy pracodawca musi zrefundować takie okulary? Pracownik nie pracuje przy monitorze ekranowym (komputerze), a przy lampie świetlnej, w instrukcji jest napisane, że to ekran świetlny. »
Uprawnienia do obsługi wózków akumulatorowych z przyczepką
Pytanie: Czy pracownik w miejscu pracy może kierować (obsługiwać) wózek platformowy akumulatorowy z przyczepką (np. FM Leżajsk WAN 13-0202) na podstawie prawa jazdy kat. „B”? Czy niezależnie od tego, czy pracownik posiada prawo jazdy kat. „B”, czy nie, to jednak musi mieć szkolenie operatora wózków jezdniowych? »
Oświetlenie stanowiska pracy z komputerem w pomieszczeniu magazynowym
Pytanie: W zakładzie pracy ze względu na brak pomieszczeń w magazynie została wydzielona część na pomieszczenia do pracy z monitorem ekranowym (został spełniony wymóg 2 m2 powierzchni podłogi oraz 13 m3 na jednego pracownika). Niestety nie ma możliwości zapewnienia dostępu światła dziennego. Czy w takim pomieszczeniu może się odbywać praca stała (pow. 4 godz. na dobę)? Czy musimy spełnić jakieś dodatkowe warunki? »
Zmiana stanowiska z dyrektora szkoły na nauczyciela a kwestie szkoleń bhp i badań lekarskich
Pytanie: Dyrektor szkoły przestaje pełnić swoją funkcję z dniem 31.08.2017 r. Na swoim obecnym stanowisku ma ważne badanie lekarskie oraz aktualne szkolenie bhp dla pracodawców i osób kierujących pracownikami. W dniem 01.09.2017 r. zostaje w obecnej szkole zatrudniony jako nauczyciel. Czy musi przejść szkolenie wstępne bhp i czy trzeba go skierować na wstępne badania lekarskie dla nauczycieli? »
Badania sanitarno-epidemiologiczne pracowników magazynu produktów spożywczych
Pytanie: Czy wszyscy pracownicy magazynu produktów spożywczych muszą posiadać badania sanitarno-epidemiologiczne? Czy badania takie powinni posiadać magazynierzy, pracownicy biura obsługującego magazynierów w tym kierownicy, czy również pracownicy biura sprzedaży, marketingu, księgowości? »
Braki w szkoleniach bhp pracowników należy jak najszybciej uzupełnić
Pytanie: Pracownik pracuje od 2 lat i nie miał szkolenia wstępnego bhp ani stanowiskowego. Czy w tej sytuacji pracodawca powinien z datą bieżącą wykonać szkolenie wstępne i stanowiskowe, a w ciągu 12 m-cy przeprowadzić szkolenie okresowe (stanowisko robotnicze)? »
Instrukcje bhp dla stanowisk pracy czy dla wykonywania określonej pracy?
Pytanie: Czy istnieje wymóg tworzenia ogólnych instrukcji bhp dla konkretnych stanowisk pracy np. Instrukcja bhp dla konserwatora? Czy wystarczy, że mamy opracowane instrukcje bhp przy konkretnych czynnościach np. Instrukcja bhp przy odpowietrzaniu instalacji dla konserwatora. Dodam, że mamy w firmie rozpisane zakresy zadań w programach instruktaży stanowiskowych, które odbywają się przed dopuszczeniem do pracy oraz wypisane zagrożenia w ocenie ryzyka dla poszczególnych stanowisk. »
Pracodawca może samodzielnie przeprowadzić szkolenie wstępne bhp pod pewnymi warunkami.
Pytanie: Czy pracodawca zatrudniający ponad 10 pracowników w firmie budowlanej może prowadzić dla swoich pracowników szkolenia wstępne z zakresu bhp mając samemu ukończone i aktualne szkolenie z zakresu bhp dla pracodawców? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol