Pytania i odpowiedzi
Jakie szkolenie bhp dla wicedyrektora zakładu?
Pytanie: W zakładzie jest stanowisko pracy prokurenta, jako zarządzającego zakładem, i jest wicedyrektor zakładu. Czy wobec tego wicedyrektor musi odbyć szkolenie okresowe z bhp dla pracodawców, czy wystarczy szkolenie dla kadry kierowniczej? Kto może takie szkolenie przeprowadzić? »
Kaski czy czapko-kaski dla operatorów wózków widłowych w magazynie wysokiego składowania
Pytanie: W kwestii obowiązku stosowania kasków ochronnych przy pracy na wózku widłowym. Rzecz dotyczy centra logistycznego (magazyn), gdzie znajdują się też regały wysokiego składowania. Wózki widłowe (również) specjalizowane są różne, obudowane kabiną, posiadające tylko daszek ochronny lub w ogóle bez ochrony. Czy operatorzy każdego z tych wózków muszą nosić kaski, czy mogą (przy wózkach z ochroną) stosować czapko-kaski? »
Zasadność w opóźnienia sporządzenia protokołu powypadkowego
Pytanie: Pracownicy byli na delegacji i w czasie wolnym w niedzielę wyszli z miejsca zakwaterowania i przechodząc przez jezdnię zostali potrąceni przez samochód. Skutkiem tego zdarzenia była ich śmierć w szpitalu. Czy w zaistniałej sytuacji protokół powypadkowy powinienem zrobić zaraz po zdarzeniu czy czekać na rozstrzygnięcie przyczyn wypadku przez policję i prokuraturę? Osoby poszkodowane prawdopodobnie byli pod wpływem alkoholu. »
Jedna wspólna półmaska dla pracowników różnych zmian na jednym stanowisku, czy osobna dla każdego?
Pytanie: Czy półmaski można przydzielić na stanowisko pracy, czy trzeba przydzielić jedną maskę dla każdego pracownika indywidualnie? Czy można wprowadzić czyszczenie masek przydzielonych do stanowiska pracy i używanie ich przez wielu pracowników? »
Zamówienie na odzież roboczą a długotrwała nieobecność pracownika
Pytanie: Czy należy uwzględnić pracownika (umowa o prace) przebywającego na dłuższym zwolnieniu chorobowym lub urlopie wychowawczym podczas składania zamówienia na odzież roboczą? W szpitalu obecnie zbliża się termin, dla określonych stanowisk pracy, na wymianę odzieży roboczej. Czy można złożyć zamówienie po powrocie danego pracownika ze zwolnienia lub urlopu? Ma to jakieś znaczenie czy uzasadnienie prawne? »
Wyznaczenie dróg dojazdowych wewnątrzzakładowych jest obowiązkowe
Pytanie: Firma posiada magazyny wysokiego składowania, jeden z magazynów nie posiada regałów, a towary różnej wielkości układane są bez oznakowania pól odkładczych, jak również bez wytyczonych dróg dojazdowych dla wózków widłowych oraz dróg pożarowych. Kierownicy nie chcą ich wyznaczać bowiem uważają, że opakowania są różnej wielkości i mogą wykraczać poza linie dróg w magazynie. Czy są przepisy, które nakazywałyby wyznaczenie dróg komunikacyjnych w magazynie? »
Jak ustalić skład zespołu powypadkowego gdy brak społecznego inspektora pracy
Pytanie: W firmie społeczny inspektor pracy odszedł na emeryturę, a związki zawodowe nie dokonały wyboru nowego. W międzyczasie w firmie doszło do zdarzenia wypadkowego jednego z pracowników. Co należy zrobić w takiej sytuacji, kto powinien wejść w skład zespołu powypadkowego i jak w takim przypadku powinna wyglądać procedura powypadkowa? »
To pracodawca decyduje na jakim stanowisku zatrudnia pracownika w służbie bhp
Pytanie: Jestem zatrudniona w szpitalu na stanowisku specjalisty ds. bhp. W służbie BHP pracuje od stycznia 2005 r., najpierw na stanowisku starszego inspektora BHP, a następnie jako specjalista ds. bhp . Wydaje mi się, że spełniam wymogi by mnie przekwalifikować jako głównego specjalistę ds. BHP. Ukończyłam studia wyższe na kierunku ;Administracja, podyplomowe w zakresie BHP w 2010 r . Szpital zatrudnia ponad 1000 pracowników, więc ma wyodrębnioną komórkę służby BHP. Czy zatem w szpitalu można zatrudnić głównego specjalistę ds. BHP , czy też przepisy szczególne tego zabraniają? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol