Pytania i odpowiedzi
Obowiązki pracodawcy wobec podwykonawców
Pytanie: W zakładzie pracy zainstalowane są anteny oraz radiostacje (CB RADIO) do wewnętrznej komunikacji. Do prac związanych z obsługą tych nadajników zatrudnieni są podwykonawcy. Całkowity czas pracy na tych urządzeniach to około 30 min. dziennie. Mam pytanie, czy właściciel tych urządzeń powinien wykonywać badania środowiska na narażenie na pole elektromagnetyczne dla pracowników podwykonawcy? »
Wymagania dla oznakowana dróg dla pieszych w pomieszczeniu magazynowym
Pytanie: Jak powinny być oznakowane drogi dla pieszych w pomieszczeniu magazynowym? Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp mówi, że pracodawca jest obowiązany zapewnić na terenie zakładu pracy wykonane i oznakowane, zgodnie z Polskimi Normami i właściwymi przepisami, drogi komunikacyjne i transportowe (drogi), drogi dla pieszych (przejścia) i dojazdy pożarowe. Polska Norma, która mówiła o oznakowaniu (PN-M-78010:1968) została wycofana w 2015 roku. Nie mogę znaleźć normy, która by ją zastępowała. Jakie są te inne "właściwe przepisy", o których mowa w rozporządzeniu, w których można znaleźć informację, jak takie drogi powinny być oznakowane? »
Pracownika uzyskującego orzeczenie o niepełnosprawności należy wysłać na profilaktyczne badania lekarskie
Pytanie: Dwaj pracownicy w zakładzie pracy zatrudnieni na stanowiskach: administracyjno-biurowym (przewaga pracy przy komputerze), robotniczym ds. gospodarczych (koszenie traw, odśnieżanie, drobne prace remontowo-gospodarcze) uzyskali orzeczenie lekarskie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Mają oni aktualne orzeczenia lalkarskie dopuszczające ich do pracy na swoich stanowiskach pracy. Czy mimo to zakład pracy ma obowiązek skierowania tych pracowników na badania lekarskie po uzyskaniu stopnia niepełnosprawności? »
Kto może pomóc zespołowi powypadkowemu w zidentyfikowaniu zaistnienia urazu
Pytanie: Jaka instytucja może udzielić zespołowi powypadkowemu informacji na temat skutków wypadku przy pracy (czy w ogóle wystąpił uraz i jaki to uraz)? Zespół powypadkowy otrzymał od poszkodowanego kartę informacyjną ze szpitala. Szpital natomiast odmówił udzielenia odpowiedzi powołując się na ustawę o ochronie praw pacjenta, podkreślając, że na tego typu informację zgodę musi wyrazić pacjent (poszkodowany). Z uwagi na fakt, że żaden z członków zespołu powypadkowego (pracownik służby BHP i Społeczny Inspektor Pracy) nie posiada wykształcenia medycznego, z zapisów powyższej karty nie można było stwierdzić, czy jakikolwiek uraz wystąpił. Jak w takim razie zespół powypadkowy, w związku z prowadzonym postępowaniem, może zasięgnąć opinii lekarza w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku? »
Krata w przejściu ewakuacyjnym budynku mieszkalnego
Pytanie: Mieszkańcy kamienicy (mającej dwie kondygnacje nadziemne) zaliczanej do budynków niskich (N) na klatce schodowej (na pierwszym piętrze) chcą zamontować zamykaną kratę. Czy można taką kratę zamontować w przejściu w budynku mieszkalnym? Czy istnieją jakieś przepisy p.poż. określające wymogi dróg ewakuacyjnych tego rodzaju budynkach? »
Kto przeprowadzi instruktaż stanowiskowy pracownika zespołu samozarządzającego, gdzie nie ma bezpośredniego kierownika
Pytanie: Kto może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy w przypadku kiedy w zespole samozarządzającym nie ma kierownika? Czy taki instruktaż może przeprowadzić osoba z zespołu, która wprowadza nową osobę w tematykę pracy? Czy tylko pracodawca? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol