Pytania i odpowiedzi
Codzienne użytkowanie biurowych urządzeń elektrycznych a ich podłączeniem do sieci
Pytanie: Pytanie dotyczy maszyn i urządzeń biurowych (kserokopiarka, drukarka, faks) oraz kuchenki mikrofalowej). Instrukcje bhp nakazują wyłączać urządzenia z sieci elektrycznej. Ponadto na niektórych urządzeniach widnieje znak nakazujący wyłączanie z sieci. Co zrobić w przypadku, gdy w nowoczesnych budynkach urządzenia zostały zabudowane bez dostępu do możliwości ich odłączenia? »
Wypadek ucznia a odpowiednia dokumentacja powypadkowa
Pytanie: Uczeń gimnazjum uległ wypadkowi podczas zajęć. Powołany przez dyrektora szkoły zespół powypadkowy sporządził dokumentację powypadkową oraz sporządził protokół według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Jednak ZUS odesłał wniosek matki o odszkodowane za ww. wypadek i kazał przedstawić protokół, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Czy szkoła w przypadku zaistnienia wypadku ucznia ma sporządzać podwójną dokumentację powypadkową zgodnie z cytowanymi wcześniej aktami prawnymi? »
Karta informacyjna o udzieleniu pierwszej pomocy
Pytanie: Czy do protokołu powypadkowego, który jest wysyłany do ZUS należy zawsze dołączyć kartę informacją z udzielenia pierwszej pomocy? Czasami zdarza się tak, że osoba poszkodowana udaje się do lekarza rodzinnego, który nie wystawia kart informacyjnych. »
Wymagania dla przenośnych drabinek, schodków do pracy na podwyższeniu
Pytanie: Jakie wymagania powinny spełniać przenośne: małe drabinki, schodki, taborety itp. o powierzchni roboczej poniżej 1 m od podłogi? Czy są to wymagania takie same jak wymagania dla sprzętu do tymczasowej pracy na wysokości? »
Jakie informacje o organach podejmujących czynności należy podać w karcie wypadku do/z pracy
Pytanie: W karcie wypadku do/z pracy w pkt. 5 należy podać informacje, czy w sprawie wypadku były podjęte czynności przez odpowiednie organy. O jakie organy chodzi: policja, prokuratura, PIP? Czy wystarczy wpisać w KW: Tak, przez policję, czy trzeba to jakoś uzasadnić np: podając informację z policji? »
Zleceniodawcy są zobowiązani do informowania o zagrożeniach na stanowiskach pracy
Pytanie: Firma, w której pracuje na podstawie zawieranych umów świadczy usługi na terenie zakładów zajmujących się obróbką metalu. Zgodnie z zapisami zawartych umów na wykonanie usług, nasi Zleceniodawcy powinni przekazać nam informacje dotyczące zagrożeń dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach tak byśmy skierowali delegowanych pracowników na odpowiednie badania lekarskie. Czy taki zapis jest zgodny z prawem? Czy możemy żądać od Zleceniodawcy przekazania nam wyników pomiarów czynników szkodliwych na poszczególnych stanowiskach, czy to naszym obowiązkiem jest dokonanie odpowiednich pomiarów mimo, że sam zakład produkcyjny i maszyny nie są nasze? »
Instrukcja bhp a przenośne mierniki gazu przy pracach w przestrzeniach zamkniętych
Pytanie: Czy przenośne mierniki gazu przy pracach w przestrzeniach zamkniętych powinny posiadać opracowaną do niego dodatkową instrukcję przez pracodawcę, czy może to być instrukcja fabryczna tego miernika z którą zapoznał się, za podpisem na jej froncie, pracownik używający ten sprzęt? »
Kto może przeprowadzić szkolenie wstępne bhp podczas urlopu pracownika służby bhp
Pytanie: Pracuję w firmie jako specjalista ds. BHP. W czasie gdy będę na urlopie będzie przyjmowana do pracy osoba na stanowisko przedstawiciela handlowego. W jaki sposób przeprowadzić, zorganizować szkolenie wstępne? Kto może to zrobić za mnie? Jestem jedyną osobą w firmie w dziale BHP. »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol