Pytania i odpowiedzi
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu a zgoda pracownika
Pytanie: W zakładzie pracy pracodawca podjął decyzję o szczepieniu ochronnym w ramach przeciwdziałania chorobom zawodowym. Szczepienie ma być przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu. W związku z tym czy pracownicy muszą wyrażać pisemną zgodę na takie szczepienie lub pisemną odmowę poddania się szczepieniu? »
Jakie uprawnienia muszą mieć osoby uczestniczące w montażu rusztowań
Pytanie: Czy wszystkie osoby uczestniczące w montażu rusztowania muszą mieć uprawnienia na montaż rusztowania? Czy jedna osoba może mieć uprawnienia na montaż rusztowania na cała grupę? Czy osoba podająca z dołu elementy również musi posiadać uprawnienia na montaż rusztowań? »
Bezpieczne zejście do studzienek kanalizacyjnych
Pytanie: Czy dopuszcza się montaż stopni złazowych w kominach studni kanalizacyjnych o wymiarach 0,5m x 0,5m? Jaki musi być minimalny prześwit otworu każdej studni kanalizacyjnej do której wchodzą pracownicy? Nadmieniam, iż przed renowacją tych studni stopnie w nich były, a teraz Wykonawca twierdzi, że ich zamontowanie zawęzi prześwit do wymiarów nienormatywnych oraz uniemożliwi zejście pracownika do komory studni, a w razie konieczności wydostanie człowieka z tej komory. »
Lekki wypadek ucznia – czy sporządzać protokół powypadkowy
Pytanie: Uczeń uległ wypadkowi w czasie zajęć w szkole. Podczas badania lekarskiego stwierdzono skręcenie stawu skokowego prawej nogi i jest to wypadek lekki. Czy szkoła ma obowiązek sporządzić protokół powypadkowy zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Moją wątpliwość budzi zapis w protokole powypadkowym, w którym w pkt. 2 jest rodzaj wypadku śmiertelny, zbiorowy, ciężki. Czy protokół sporządza się tylko w tych wypadkach, a co w przypadku wypadków lekkich? »
Czy konieczne są coroczne szkolenia pracowników wykonujących pracę na wysokości powyżej 3m
Pytanie: W zeszłym roku pracownicy wzięli udział w szkoleniu wstępnym dostępu ogólnego prace powyżej 3m organizowanego przez firmę zewnętrzną. Oprócz tego przeszli szkolenie bhp. Czy w związku z tym pracodawca jest zobligowany i w tym roku skierować pracowników na szkolenie okresowe przypominające do prac powyżej 3m? Czy takie przypomnienie wiedzy będzie właściwe? »
Gdzie szukać informacji o dopuszczalnym obciążeniu podłóg
Pytanie: W rozporządzeniu odnośnie magazynowania widnieje zapis: "zapewnić, aby masa składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów, na których odbywa się składowanie". W naszej firmie mamy magazyny wysokiego składowania. Skąd mam wziąć informację o dopuszczalnym obciążeniu podłóg? Czy w tym przypadku jest to konieczne? »
Bezpieczeństwo i środki ochrony indywidualnej dla pracowników sortowni owoców
Pytanie: Jakie należy zapewnić warunki sanitarne i środki ochrony indywidualnej pracownikom zatrudnionym przy sortowaniu owoców? Czy pracownicy układający skrzynio-palety wózkami widłowymi potrzebują kaski ochronne podczas wykonywania prac? »
Zawał serca a wykazanie przyczyny wewnętrznej zdarzenia
Pytanie: Pracownik po przyjściu do pracy dostał zawału, ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone dochodzenie powypadkowe nie wskazuje żadnej przyczyny zewnętrznej, od współpracowników mamy natomiast informacje, że pracownik leczył się na serce, natomiast oprócz karty zgonu nie mamy dostępnej żadnej dokumentacji medycznej. Czy o taką dokumentację należy zwrócić się do rodziny, żeby udowodnić wyłączną przyczynę wewnętrzną zdarzenia i załączyć ją ewentualnie pod protokół wypadkowy? Ewentualnie jak inaczej potwierdzić przyczynę zdarzenia. »
Których pracowników wykonujących pracę na wysokości należy podać szkoleniom alpinistycznym
Pytanie: Kiedy należy wykonać szkolenia alpinistyczne pracowników wykonujących pracę na wysokości? Czy pracownik pracujący na wysokości pow. 5m wystarczy jeśli posiada badania lekarskie do pracy powyżej 3m i szkolenie BHP dla stanowisk robotniczych przy pracach szczególnie niebezpiecznych? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol