Pytania i odpowiedzi
Czy operatorzy wózków widłowych muszą wykonywać badania psychofizyczne
Pytanie: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, w wykazie prac nie uwzględnił stanowiska operatora wózka widłowego jako wymagającego szczególnej sprawności psychofizycznej. Natomiast w opinii lekarzy Instytutu Medycyny Pracy takie stanowisko wymaga takich badań. Co jest zatem wiążące rozporządzenie czy opinia lekarzy Instytutu? Lekarze medycyny pracy na siłę robią badania psychotechniczne (wiąże się to z kosztami) zastawiając się swoimi przepisami nie uwzględniając rozporządzenia. »
Jak zakwalifikować wypadek nauczyciel po lekcjach indywidualnego nauczania w domu ucznia
Pytanie: Nauczyciel prowadził nauczanie indywidualne u ucznia w domu. Po zakończeniu takiej lekcji wychodził z bloku w którym mieszkał uczeń i na stopniu przed wejściem do klatki schodowej doznał złamania palca w nodze. Czy to jest wypadek w pracy czy w drodze z pracy. »
Kserokopiarka w pomieszczeniu pracy biurowej
Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, czy w pomieszczeniu biurowym, typowym ok. 30 m2 – pracuje w nim czterech pracowników, może być zainstalowana kserokopiarka, używana "sporadycznie"? Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie aby takie urządzenie mogło w nim pracować? »
Jeszcze raz o badaniach osób kierujących samochodami służbowymi
Pytanie: Zatrudniamy pracowników na stanowisku monter sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W ramach obowiązków między innymi są obowiązani do prowadzenia pojazdów do 3,5t. Przewożą tym samochodem ludzi oraz sprzęt i materiały na teren budowy, awarii, konserwacji. Czy muszą przechodzić badania psychotechniczne czy tylko badanie zmierzchowe i lśnienia? »
Jak podzielić szkolenia okresowe bhp (określić grupy szkoleniowe) dla poszczególnych grup pracowniczych
Pytanie: Rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy podaje kto odbywa szkolenia. Czy można zatem szkolenia bhp rozbić na: szkolenie okresowe pracowników służby bhp; szkolenie okresowe dla pracodawców (osób kierujących przedsiębiorstwami państwowymi, spółkami, zakładami prywatnymi, urzędami, placówkami edukacyjnymi, spółdzielniami); szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami (mistrzów, brygadzistów, kierowników wydziałów i innych komórek organizacyjnych); szkolenie okresowe dla pracowników na stanowiskach robotniczych; szkolenie okresowe dla pracowników inżynieryjno-technicznych zakładów pracy, w szczególności projektantów, konstruktorów, technologów, organizatorów produkcji; szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych, w tym zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych, jednostek naukowo- badawczych i innych pracowników, których charakter pracy wiąże się z narażeniem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; szkolenie pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy? »
Jak dobrać fartuch, czyli odzież roboczą dla kucharki
Pytanie: Mam pytanie odnośnie przydziału środków ochrony indywidualnej, a konkretnie odzieży ochronnej dla kucharki pracującej w szkole podstawowej. Czy jest gdzieś bliżej określony rodzaj materiału jaki jest dozwolony na fartuch dla kucharki? Panie mi się skarżą, że jest im za gorące w fartuchach, które mają obecnie przydzielone (fartuchy stylonowe z rękawem 3/4). »
Ochronniki słuchu dla ciężarnej pracującej w narażeniu na hałas nie załatwią sprawy zatrudnienia w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia
Pytanie: Rozporządzenie w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią, ogranicza możliwość pracy w warunkach narażenia na hałas do 65 dB. Czy dobór ochronników słuchu przez uprawnione laboratorium pozwala na pracę w/w kobiet przy wyższym natężeniu hałasu? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol