Pytania i odpowiedzi
Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy
Pytanie: Pracownik myjni otrzymał orzeczenie wydane przez lekarza, orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Czy fakt ten uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na tym stanowisku? Jeżeli można zatrudniać taką osobę, to jakie warunki pracy musi stworzyć pracodawca i jakie instytucje należy zawiadomić o fakcie zatrudnienia? »
Wypadek przy pracy pracownika zatrudnionego na okres próbny
Pytanie: Pracownik zatrudniony na okres próbny, w czasie wykonywania swoich obowiązków, uległ wypadkowi przy pracy. Otrzymał zwolnienie lekarskie, którego termin upływa później niż termin wygaśnięcia umowy. Czy pracodawca jest zobowiązany przedłużyć umowę np. do zakończenia leczenia? »
Opóźnione zgłoszenie wypadku przy pracy
Pytanie: Pracownik samowolnie opuścił zakład pracy z powodu bólu nogi, nie zgłaszając ,że coś mu się stało. Następnego dnia przyniósł zwolnienie lekarskie, tłumaczył, że potknął się na schodach w zakładzie pracy. Świadków tego zdarzenia nie było. Istnieją podejrzenia, że pracownik doznał urazu nogi w domu. Jak zakwalifikować to zdarzenie, czy należy uznać je za wypadek w pracy? »
Karta ewidencji odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej
Pytanie: Jak prawidłowo prowadzić karty ewidencji odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej? Co oznaczają symbole przydatności i czy można wprowadzać własne symbole? Proszę również o wyjaśnienie kwestii związanych z okresem używalności, jednostkami miary, datami pobrania i zdania oraz protokołem strat. »
Program ograniczenia narażenia pracowników na hałas
Pytanie: Zgodnie z § 5.2. rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 5 sierpnia 2005r w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (Dz.U. nr 157, poz. 1318), pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia programu działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia pracowników na hałas. Jak powinien wyglądać taki program, co powinien zawierać i jakie konsekwencje wynikają z jego wprowadzenia? »
Kwalifikacje operatora wózków jezdniowych podnośnikowych
Pytanie: Jakie szkolenia i kwalifikacje powinien posiadać operator wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia? Dokładniej, chodzi o wózki elektryczne, wykorzystywane w magazynie wysokiego składowania, od podstawowych, tzw. "skuterów" przewożących palety, do tzw. wózków systemowych z ruchomą kabiną operatora. »
Szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami
Pytanie: Obowiązkiem kierownika ds. produkcji w cukierni jest rozwożenie lodów do punktów sprzedaży i nadzorowanie ich sprzedaży. Punkty sprzedaży obsługiwane są przez osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Czy kierownik ten powinien odbyć szkolenie okresowe bhp dla osób kierujących pracownikami? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol