Pytania i odpowiedzi
Potwierdzenie otrzymanych ŚOI oraz odzieży i obuwia roboczego
Pytanie: W zakładzie pracy mamy ustalone zasady gospodarowania odzieżą i obuwiem roboczym oraz środkami ochrony indywidualnej wraz z tabelą norm. Czy pracownicy powinni potwierdzać otrzymanie przydzielonych im środków na indywidualnych kartach wyposażenia, gdzie potwierdzają otrzymanie poszczególnych rzeczy osobno? Czy potwierdzenie otrzymanych rzeczy może być w formie: "potwierdzam odbiór odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej wg obowiązującej tabeli norm”? »
Stanowisko pracy dla pracownika mającego problem z narządem mowy
Pytanie: Jakie są wymagania związane z odpowiednim przygotowaniem stanowiska pracy dla osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Dodam, że nie mam tutaj na myśli niepełnosprawności ruchowej. Jeśli chodzi o te funkcje, to osoba ta jest w pełni sprawna. Jedyny problem związany jest z narządem mowy, który utrudnia jedynie prawidłową komunikację. Proszę nakierować mnie, czy projektując stanowisko pracy przy komputerze muszę pracownikowi zapewnić specjalne udogodnienia, czy wystarczy stworzyć standardowe stanowisko zgodne z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Proszę o wskazówkę, jak zabrać się do tego tematu i na jakich aktach prawnych opierać swoje działania? »
Kwalifikacje do wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach gazowych
Pytanie: Czy osoba kierująca pracownikami, którzy wykonują spawanie elektryczne oraz cięcie (palenie) gazowe powinna spełniać wymagania kwalifikacyjne dla stanowiska pracy dozoru w myśl rozporządzenia Ministra Gospodarki z 16 marca 1998 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji, rodzajów instalacji i urządzeń, przy których eksploatacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji, jednostek organizacyjnych, przy których powołuje się komisje kwalifikacyjne, oraz wysokości opłat pobieranych za sprawdzenie kwalifikacji (Dz.U. nr 59, poz. 377 z późn. zm.)? »
Ocena ryzyka zawodowego pielęgniarek - promieniowanie jonizujące
Pytanie: Podczas kontroli oceny ryzyka zawodowego inspektor PIP zarzucił, że w charakterystyce stanowisk pracy pielęgniarek nie wykazano prac narażonych na promieniowanie jonizujące, którego źródłem jest aparat rtg eksploatowany w oddziale. Informowaliśmy, że osoby te nie obsługują aparatu, tylko grupa techników rtg i tylko oni posiadają kasetki dyzometryczne. Pielęgniarki na czas wykonywania zdjęć mają opuszczać pomieszczenie. Czy w takim wypadku, przy ponownym opracowaniu ryzyka zawodowego dla stanowiska pielęgniarka, należy ująć promieniowanie rtg? »
Upadek spowodowany atakiem padaczki wypadkiem przy pracy?
Pytanie: Pracownik podczas ręcznego załadunku samochodu doznał ataku padaczki. Przewrócił się, a uderzenie głowy o krawężnik spowodowało jej uszkodzenie. Posiada aktualne badania lekarskie i dopuszczenie do pracy. Czy powyższe zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy? »
Odrębne zaświadczenie po szkoleniu ppoż. przeprowadzonym w ramach szkolenia bhp?
Pytanie: Jestem inspektorem ds. bhp i obecnie przeprowadzam szkolenia okresowe bhp. Z powodu choroby inspektora ds. ppoż. mam obowiązek przeprowadzać szkolenia w zakresie ppoż. (mam odpowiednie uprawnienia). Czy muszę wystawiać dwa zaświadczenia, tj. w zakresie bhp i ppoż.? Pragnę podkreślić, iż w tematyce szkolenia bhp są ujęte zagadnienia w zakresie ppoż. »
Uprawnienia do przewozu oleju napędowego
Pytanie: Czy na przewóz oleju napędowego w ilości do 1000 litrów potrzebny jest kurs zakończony egzaminem i wydaniem upoważnienia, czy wystarczy szkolenie w zakładzie pracy? Czy osoba po szkoleniu może otrzymać zaświadczenie uprawniające do przewozu oleju napędowego w ilości do 1000 litrów podpisane przez pracodawcę? »
Badania profilaktyczne w innej jednostce medycznej
Pytanie: Zakład pracy ma podpisaną, z konkretnym zakładem opieki zdrowotnej, roczną umowę o objęcie profilaktyczną opieką zdrowotną pracowników. Placówka ta przeprowadza badania okresowe pracowników. Jeden z pracowników (kadra kierownicza) przyniósł zaświadczenie o zdolności do pracy z innej placówki zdrowia twierdząc, że w krótszym czasie przeprowadził badania okresowe. Równocześnie pracownik ten nie przedstawia faktury za badanie wystawionej przez zakład, który wykonał to badanie. Czy pracodawca może przyjąć to zaświadczenie, nie ponosząc kosztów badania okresowego? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol