Pytania i odpowiedzi
Częstotliwość szkoleń okresowych bhp na stanowiskach medycznych i pokrewnych
Pytanie: Z jaką częstotliwością należy przeprowadzać szkolenia okresowe bhp w placówkach Służby Zdrowia (lecznictwo zamknięte/otwarte) na stanowiskach medycznych i pokrewnych: lekarza, pielęgniarki, technika radiologii, magistra/technika fizykoterapii, technika radiologii, protetyki oraz magistra/technika laboratorium? »
Dozór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
Pytanie: Czy pracownikowi technicznemu posiadającemu uprawnienia w zakresie dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci do 1kV można powierzyć nadzór nad pracami osób wykonujących czynności związane eksploatacją w/w. urządzeń, z usuwaniem ich usterek, uszkodzeń oraz ich konserwacją? Czy osoba taka w przypadku powierzenia obowiązku nadzoru j.w. powinna mieć ten fakt potwierdzony w aktach osobowych tj. czy powinna w aktach posiadać dokument powołujący ją na stanowisko kierownicze, czy też wystarczy rozszerzenie pracownikowi technicznemu dotychczasowych obowiązków? »
Odległość obiektów budowlanych od elektroenergetycznych linii napowietrznych prądu przemiennego
Pytanie: W jakiej odległości od linii energetycznej podwójnej 400kV można postawić kontenery biurowe, w których będzie wykonywana praca biurowa w 8-godzinnym czasie pracy? Czy odległość tę liczy się bezpośrednio od przewodu od rzutu przewodu czy osi linii? Kontenery mają być wykorzystywane przez 6 miesięcy. »
Oznaczenie drzwi ewakuacyjnych rozdzielni
Pytanie: Jak należy oznaczać drzwi ewakuacyjne? Może na przykładzie podpiwniczonego jednopiętrowego budynku stacji elektroenergetycznej. Wydaje mi się, że tylko drzwi prowadzące na zewnątrz rozdzielni lub do przedsionka, za którym znajduje się wyjście na zewnątrz, powinny być oznakowane znakiem WE - pozostałe drzwi powinny być oznakowane znakiem drzwi ewakuacyjne wraz ze strzałkami kierunkowymi. Szczególnie interesuje mnie prawidłowość w oznaczeniu drzwi prowadzących z piętra rozdzielni do przedsionka, a następnie z przedsionka bezpośrednio na klatkę schodową. »
Zabezpieczenia pracowników pracujących przy dołach zalewowych
Pytanie: Na terenie zakładu pracy znajduje się kilka dołów zalewowych. Jeden z nich, o szerokości ok. 7 m i głębokości ok. 6 m, jest zabezpieczony barierą ochronną. Jednak z uwagi na wkładanie do dołu osprzętu wyższego niż 6 m, postanowiono postawić na około dołu podesty robocze obarierowane z jednej strony (wysokość podestów od poziomu posadzki będzie wynosiła około 1,50 m). Czy dół może być obarierowany w ten sposób? Jak dodatkowo zabezpieczyć pracownika przed upadkiem z podestu roboczego w momencie gdy ten będzie na nim przebywał od nie odgrodzonej strony podestu? Czy wejście na podest roboczy może być zamykane łańcuszkiem, bądź uchylnym ramieniem podnoszonym do góry? »
Pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne na otwartej przestrzeni
Pytanie: Jak rozwiązać problem zapewnienia pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni pomieszczeń higienicznosanitarnych? Dotyczy to pracowników pracujących przy budowie autostrady jako operatorzy maszyn, których stanowiska odległe są o 2-4 km od bazy stałej. Kto powinien zapewnić te pomieszczenia pracownikom, jeżeli firma zatrudniająca ich jest podwykonawcą - pracodawca czy zleceniodawca? Chodzi głównie o ustępy. »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol