Pytania i odpowiedzi
Wypadek przy pracy spowodowany brakiem koncentracji
Pytanie: Jeżeli pracownik przez brak koncentracji/uwagi upadł i stłukł sobie kolano, to można stwierdzić, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa? »
Toalety dla osób niepełnosprawnych
Pytanie: W budynku biurowym firma wynajmuje 5 kondygnacji nadziemnych, jedynie na jednej z nich pracę wykonują osoby niepełnosprawne, na pozostałych nie, jednakże osoby te mogą się tam udać np. na kilkugodzinne szkolenie, bądź jakiekolwiek spotkanie. Każda z kondygnacji jest wyposażona dodatkowo w wc dla osób niepełnosprawnych, jednakże pracodawca chce zmienić wnętrze jednej z kondygnacji i zamierza zlikwidować właśnie wc dla osób niepełnosprawnych na tej kondygnacji (na stałe nie pracują tam osoby niepełnosprawne), czy może to zrobić? Czy jeśli na danej kondygnacji wykonuje pracę choćby jedna osoba niepełnosprawna, musi już być dla niej dostępna toaleta spełniająca wymagania dla osób niepełnosprawnych? »
Wypadek osoby anglojęzycznej - dokumentacja powypadkowa w języku obcym
Pytanie: Jeśli w zakładzie pracy mamy zatrudnioną osobę anglojęzyczną, która nie mówi po polsku i miała wypadek przy pracy to czy dokumentacja powypadkowa musi zostać dodatkowo sporządzona w języku angielskim, wraz z potwierdzeniami notarialnymi, czy wystarczy po polsku? »
Pracownik wykonujący pracę przy komputerze
Pytanie: Pracownikiem wykonującym pracę przy komputerze jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę (w tym praktykant i stażysta), użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, a więc co najmniej przez 4 godziny dziennie - zgodnie z rozporządzeniem. Proszę o sprecyzowanie pracy - co najmniej 4 godziny czyli np. od 7.00 do 11.00, i czy jeżeli pracownik w sumie przez 8 godzin pracuje 4 godziny z przerwami np. 2 godzinnymi? »
Uprawnienia do obsługi podestu ruchomego stacjonarnego
Pytanie: Posiadam w firmie podest ruchomy stacjonarny, który wg przepisów UDT podlega ograniczonej formie dozoru technicznego. Wg pracownika UDT, ponieważ jest to dozór ograniczony, obsługujący go pracownicy nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji. Tylko, że w przepisach nie spotkałem takiego zapisu. Jest ogólnie napisane, że do obsługi podestu ruchomego pracownicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Proszę o informację, czy ze względu na ograniczony dozór takiego podestu konieczne są uprawnienia do jego obsługi, czy też nie? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol