Pytania i odpowiedzi
Specjalista ds. sprzedaży i stolarz - szkolenie okresowe bhp
Pytanie: Pracodawca, przyjął do pracy osobę na pół etatu, na stanowisko specjalista ds. sprzedaży i zakupów i stolarz. Praca na stanowisku polega ogólnie na obsłudze klienta, wystawianiu faktur, zamawianiu towaru, natomiast na stanowisku stolarza - oklejanie, cięcie płyt i składanie mebli. Jakie szkolenie okresowe bhp mam przeprowadzić dla tego pracownika, jeżeli pracuje 2 godziny na jednym stanowisku i 2 godziny na drugim? W karcie szkolenia wstępnego, w instruktażu stanowiskowym, wpisałam pod nr 1 - stanowisko biurowe, a w nr 2 - stanowisko robotnicze. Pracownik zapoznał się na piśmie z dwiema ocenami ryzyka zawodowego. »
Skręcenie nogi przed rozpoczęciem pracy
Pytanie: Pracownik rozpoczyna pracę o godz. 8. O godz. 7.50 wchodził do budynku zakładu pracy, na schodach wejściowych przewrócił się i skręcił nogę. Moim zdaniem jest to wypadek przy pracy, mam tylko wątpliwości co do związku z pracą, bo pracy jeszcze nie podjął, dopiero szedł na stanowisko pracy. Czy przypadkiem ZUS tego nie zakwestionuje? »
Jednorazowe odszkodowanie po wypadku przy pracy
Pytanie: W zakładzie pracy wydarzył się wypadek (pracownik przenosząc kartony z towarem zaczepił się o paletę, upadł i doznał urazu w postaci stłuczenia rzepki kolana). Po zdarzeniu osoba poszkodowana przebywała przez 23 dni na zwolnieniu lekarskim, po czym wróciła do pracy. Zdarzenie zostało uznane przez zespół powypadkowy za wypadek przy pracy. Czy w związku z powyższym należy bezwzględnie złożyć do ZUS dokumentację (i jeśli tak, to jakie dokumenty), czy też istnieją jakieś odstępstwa w tej kwestii? Czy w przypadku, gdy osoba poszkodowana wróciła po zakończeniu zwolnienia do pracy, dokończenie II (uzupełniającej) części statystycznej karty wypadku można wypełnić od razu, czy też należy odczekać? »
Służba bhp a oddziały firmy
Pytanie: Siedziba zakładu pracy znajduje się w mieście X. Oddział zakładu znajduje się w mieście Y. Zarówno siedziba jak i oddział zatrudniają ponad 100 osób. Czy wystarczy tylko jeden pracownik służby bhp w siedzibie zakładu, czy musi być zatrudniona dodatkowa osoba w służbie bhp w oddziela firmy? Dodam, ze pracownik służby bhp z siedziby zakładu pojawia się w oddziale firmy sporadycznie, tylko jeśli trzeba przeszkolić nowozatrudnioną osobę, bądź ma być kontrola. Nie ma nikogo, kto sprawowałby nadzór nad bezpieczeństwem każdego dnia. »
Zapewnianie środków higieny osobistej w szkole
Pytanie: Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zapewnia się ciepłą i zimną wodę bieżącą oraz środki higieny osobistej. W szkole, w której pracuję jest w toaletach zarówno ciepła i zimna woda, jak i dozowniki z mydłem i ręczniki. Czy są jakieś przepisy, które mówią o tym, że przy każdej umywalce powinien być dozownik z mydłem? Czy jest to kwestia uznaniowa? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol