Pytania i odpowiedzi
Wypadek przy pracy a kwestia bólu i powstania urazu
Pytanie: Pracownik zgłosił wypadek w pracy, którego wstępna opinia lekarska: to wystąpienie nagłego bólu okolicy Th kręgosłupa, który wystąpił podczas wykonywania czynności zawodowych w miejscu pracy. NRL: objawy miejscowe za strony odcinka Th kręgosłupa znacznie nasilone. Czy takie zdarzenie trzeba uznać za wypadek przy pracy i jak to udokumentować? »
Działalność gospodarcza z zakresu bhp z tytułem technika bhp po 1 lipca 2013 r. a odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów
Pytanie: Czy po 01 lipca 2013 r. jeżeli pracodawca zleci czynności z zakresu bhp firmie zewnętrznej, gdzie zleceniobiorca nie będzie posiadał wyższego wykształcenia - posiada dyplom technika bhp i ponad 15 lat prowadził działalność gospodarczą z zakresu bhp - będzie ukarany przez PIP w razie stwierdzenia takiego niedociągnięcia? Jeżeli tak to jaka będzie zastosowana podstawa prawna? »
Oświadczenie o sprawności technicznej samochodu prywatnego do celów służbowych
Pytanie: Czy pracownik zatrudniony na stanowisku innym niż stanowisko kierowcy, przechodzący badania psychotechniczne, używający swojego samochodu prywatnego do celów służbowych musi przed wyjazdem napisać oświadczenie o sprawności technicznej swojego samochodu? »
Praca w wymuszonej pozycji ciała
Pytanie: W jaki sposób mogę ustalić wykaz pracowników wykonujących pracę w wymuszonej pozycji ciała. Według sprawozdawczości statystycznej Z-10 praca w pozycji wymuszonej, to praca w pozycji (kucznej, pochylnej), narzuconej czynnościami roboczymi (np. praca posadzkarza) lub spowodowana warunkami przestrzennymi (np. spawanie czy malowanie w podwójnych dnach statków, praca w wąskich kanałach). Nie zalicza się do takiej pracy prac siedzących, stojących. Reasumując, czy oddziaływanie na organizm ludzki czynnika uciążliwego, który może spowodować złe samopoczucie lub nadmierne zmęczenie, nie prowadząc trwałego pogorszenia stanu zdrowia, ale który może prowadzić do dużej absencji chorobowej i obniżenie wydajności spowodowanej warunkami pracy (np. wykonywanie pracy w pozycji kucznej, w kanale, przy spawaniu, malowaniu) można zaliczyć do pracy w pozycji wymuszonej? Jakie są kryteria zaliczania pracy do prac w wymuszonej pozycji ciała? Jaki czas w ciągu dniówki roboczej należy wykonywać tą pracę, czy obowiązują normy prawne określające zasady kwalifikowania tych prac? »
Dostosowanie wózków jezdniowych z napędem silnikowym do minimalnych wymagań bhp
Pytanie: Wózki jezdniowe z napędem silnikowym nabyte zostały przed 1 stycznia 2003 r. i nie zostały dotychczas poddane ocenie w zakresie minimalnych wymagań bhp w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy. Czy obecnie można jeszcze dokonać takiej oceny w zakresie minimalnych wymagań bhp i jeżeli zajdzie taka konieczność dostosować je do aktualnych wymagań? »
Zewnętrzny specjalista ds. bhp z licencjatem po 1 lipca 2013 r.
Pytanie: Czy jeżeli uzyskałbym licencjat z jakiejkolwiek dziedziny i posiadając tytuł technika bhp mógłbym po 1 lipca 2013 r. prowadzić działalność gospodarczą w zakresie bhp jako specjalista ds. bhp? Taką działalność prowadzę już od ponad 10 lat. »
Kontrola z Urzędu Miasta działalności w zakresie bhp w MOPS
Pytanie: Mój zakład Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest samodzielną jednostką organizacyjną działającą w formie jednostki budżetowej, realizuje zadania w granicach administracyjnych miasta. Organem prowadzącym MOPS jest gmina-Miasto. Mam powierzone zadania służby bhp w MOPS. Ostatnio otrzymałem od głównego specjalisty ds. bhp zatrudnionego w Urzędzie Miasta pismo o sporządzenie analizy stanu bhp za rok 2011. Do tej pory taką analizę sporządzałem dla swojego pracodawcy, jednak taką analizę sporządziłem i odesłałem do Urzędu Miasta, po dwóch dniach przyszedł do mojej firmy na kontrolę główny specjalista ds. bhp z Urzędu Miasta tłumacząc, że chciałby sprawdzić to co napisane było w sprawozdaniu za rok 2011. Czy behapowiec z Urzędu Miasta ma prawo kontrolować pracodawcę samodzielnej jednostki organizacyjnej, przecież jednostka posiada własną służbę bhp? »
Kwalifikacje na stanowisku kierownika działu utrzymania ruchu
Pytanie: Jakie uprawnienia i czy w ogóle musi mieć kierownik działu utrzymania ruchu? Wiem, że konieczne jest posiadanie przez niego szkolenia dla osób kierujących pracownikami ale czy musi mieć np. uprawnienia SEP, poddozorowe itp.? Z jakich przepisów to wynika? »
Stwierdzenie wypadku przy pracy z winy pracownika
Pytanie: Pracownik naprawiał (wyciągał) siłownik z maszyny (ładowarka) i miał dźwigniętą łyżkę, która go przygniotła. Pracownik nie powinien zaczynać prac z podniesioną nie zabezpieczona łyżką. Czy można uznać, że jest to wypadek przy pracy z wyłącznej winy pracownika? Pracował sam na tym stanowisku. »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol