Pytania i odpowiedzi
Znajomość funkcjonowania i budowy urządzeń przeciwpożarowych przez osobę odpowiedzialną za sprawy ochrony przeciwpożarowej
Pytanie: Czy jako osoba odpowiadająca za sprawy ochrony przeciwpożarowej powinienem znać dokładne zasady działania urządzeń pożarowych (czyli wiedzieć np. dlaczego na danej sekcji instalacji jest za małe albo za duże ciśnienie, co zrobić żeby usunąć konkretną awarię itp.), czy może posiadanie takiej wiedzy "leży" po stronie działu technicznego? »
Skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie pracownika wchodzącego na drabinę a kwestia pracy na wysokości
Pytanie: Pracownik biurowy, zatrudniony w sekretariacie, realizując zadania służbowe, m.in. składuje dokumenty w szafach o wysokości około 3 m. Aby włożyć lub pobrać dokumentację z górnych półek szaf, korzysta z drabiny, stając na szczeblach, na wysokości 1,1 - 1,25 m nad poziomem posadzki. Tę czynność wykonuje sporadycznie, dwa razy dziennie lub kilka razy, a czasem nie ma takiej potrzeby w ciągu dnia. Czy kierując takiego pracownika profilaktyczne badania lekarskie, należy w skierowanie określić: "praca na wysokości 1 - 3m"? »
Złożenie wyjaśnień w postępowaniu powypadkowym przez pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim
Pytanie: Jeden z naszych pracowników uległ wypadkowi przy pracy w wyniku czego przebywa na zwolnieniu lekarskim oznaczonym numerem 2 - "chory może chodzić". Jako pracownik służby bhp chcąc przeprowadzić postępowanie powypadkowe muszę przesłuchać poszkodowanego. Czy w związku z powyższym poszkodowany pracownik może przyjść do firmy w celu złożenia wyjaśnień dotyczących wypadku? Nadmieniam, że podczas rozmowy telefonicznej poszkodowany sam zaproponował, że stawi się w firmie i złoży wyjaśnienia. Dział kadr twierdzi, że powyższy pracownik nie może przychodzić do firmy w czasie trwania zwolnienia lekarskiego, a jeśli przyjdzie zostanie mu wstrzymana wypłata wynagrodzenia za wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem. »
Dyskopatia a wypadek przy pracy
Pytanie: Został zgłoszony wypadek przy pracy lekarza. Osoba ta, podczas wstawania z sofy w celu odebrania telefonu poczuła ból. Ze wstępnej opinii lekarskiej wynika, iż poszkodowany dostał obrażeń: dyskopatia 24/25, zespół bólowy odcinka ls kręgosłupa. Nr statystyczny choroby G54.4. Czy takie zdarzenie można zaliczyć jako wypadek przy pracy? »
Kompetencje związków zawodowych w zakresie wydawania poleceń służbie bhp
Pytanie: Czy związki zawodowe mają prawo zlecić służbie bhp przygotowanie szczegółowego raportu dotyczącego wypadku przy pracy, który zdarzył się na terenie zakładu? Jednocześnie nadmieniam, że w zakładzie został powołany społeczny inspektor pracy. »
Konsekwencje dla działań służby bhp i uprawnienia do karania pracowników
Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, co oznacza przepis, że pracownik służby bhp, któremu powierzono wykonywanie zadań tej służby, nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich następstw z powodu wykonywania zadań i uprawnień służby bhp?Chciała bym również wiedzieć, czy pracodawca może zobowiązać pracownika służby bhp do wystawiania wniosków o ukaranie pracownika, czy to pracownik służby bhp sam decyduje o tym, że wnosi lub nie wnosi o ukaranie pracownika? »
Badania profilaktyczne po urlopie wychowawczym lub innym bezpłatnym urlopie
Pytanie: Czy pracownik po kilkumiesięcznym urlopie bezpłatnym powinien być skierowany przez pracodawcę przed powrotem na swoje stanowisko pracy na badania profilaktyczne czy kontrolne? Czy obowiązek ten dotyczy pracowników powracających do pracy po urlopie wychowawczym? »
Przekazanie dokumentacji powypadkowej do ZUS w celu otrzymania jednorazowego odszkodowania
Pytanie: Czy pracodawca przekazuje dokumentację powypadkową do ZUS na wniosek osoby poszkodowanej, czy też nie pytając o zdanie poszkodowanego robi to pracodawca z urzędu? Zaznaczam, że stan zdrowia osoby poszkodowanej nie wykazuje wyraźnych objawów trwałego uszczerbku na zdrowiu, które ewentualnie obligowałyby pracodawcę do skierowania dokumentacji do ZUS celem ustalenia uszczerbku na zdrowiu i wypłaty jednorazowego odszkodowania? »
Zastępstwo pracownika służby bhp w zakresie prowadzenia szkolenia wstępnego bhp
Pytanie: W okresie letnim do zakładu pracy przyjmowani są praktykanci. Kto przeprowadza szkolenie wstępne bhp praktykanta lub osoby przyjętej do pracy podczas nieobecności pracownika służby bhp w firmie, gdy ten przebywa na urlopie wypoczynkowym? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol