Pytania i odpowiedzi
Bezpieczne i higieniczne warunki pracy przy narażeniu na szkodliwe czynniki biologiczne
Pytanie: W naszym zakładzie pracy dokonujemy m.in. rozładunku kontenerów morskich. Niektóre z kontenerów mają dziury, przez które podczas rejsu przedostaje się woda, w związku z czym zdarza się, że towary trafiają do nas zamoknięte, nieprzyjemnie pachnące i zapleśniałe. Wiadomo, że rozładunek musi nastąpić, zanim złożymy reklamację. W jaki sposób można zabezpieczyć pracowników i zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy? Do jakich przepisów, oprócz ogólnych bhp można się odnieść w tych kwestiach? »
Przechowywanie sprzętu ochronnego pracownika konserwującego rozdzielnie elektryczne
Pytanie: Czy osoby przeprowadzające konserwację rozdzielni elektrycznej NN (napięcie znamionowe 0,4 kV) powinny stosować sprzęt ochronny do 1 kV? Jeżeli tak, czy sprzęt ten powinien być na wyposażeniu każdego pomieszczenia rozdzielni elektrycznej? »
Samodzielny zakup odzieży i obuwia roboczego przez pracowników
Pytanie: Zgodnie z podstawą prawną to pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze. Czy w zasadach przydziału pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego ewentualnie w tabeli norm można zamieścić poniższą informację: „Zamiast konkretnej odzieży lub obuwia roboczego, danemu pracownikowi przysługuje określona kwota pieniężna na ten zakup we własnym zakresie.”? »
Jak często przeprowadzać instruktaż bhp kierowcy transportującego materiały niebezpieczne?
Pytanie: Prace związane z transportem materiałów niebezpiecznych w zakładzie, w którym jestem zatrudniona, zostały ujęte w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca ma zapewnić instruktaż bhp pracowników. Tylko kierowca ma uprawnienia do przewozu tych materiałów. Instruktaż stanowiskowy został przeprowadzony podczas szkolenia wstępnego bhp. Czy za każdym razem, kiedy kierowca wyjeżdża "w trasę" musi mieć przeprowadzony instruktaż bhp (potwierdzony na piśmie)? Co w tym przypadku z imiennym podziałem pracy i kolejnością wykonywania zadań? »
Wypadek przy pracy pracownika wykonującego zadania na podstawie umowy zlecenia
Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę, dodatkowo w czasie wolnym od pracy wykonywał na podstawie umowy zlecenia u tego samego pracodawcy prace polegające na roznoszeniu korespondencji na terenie miasta. Podczas dostarczania korespondencji uległ wypadkowi przy pracy (skręcenie stopy) podczas schodzenia po schodach. Prace wykonywał późnym wieczorem. W umowie zlecenia nie zawarto godzin wykonywania tych czynności dokonano tylko zapisu " w czasie wolnym od pracy " umowa zawarta została na rok kalendarzowy. Czy do zbadania okoliczności wypadku powołuje się zespół powypadkowy ? Czy wykonuje czynności sam pracownik służby bhp? »
Nie zatwierdzenie protokołu powypadkowego przez pracodawcę
Pytanie: Czy pracodawca nie zatwierdzając protokół powypadkowy musi podać przyczyny jego nie zatwierdzenia? Czy zespół powypadkowy badający przyczyny i okoliczności wypadku przy pracy może nie zgodzić się z niezatwierdzeniem protokółu powypadkowego? »
Wypadek w drodze do pracy przedstawiciela handlowego
Pytanie: Pracownik na stanowisku przedstawiciela handlowego przewrócił się po wyjściu z domu (przy dojściu do samochodu służbowego). Jak rozpatrywać ten przypadek? Czy jest to wypadek w drodze do pracy czy wypadek w pracy? Proszę również o podanie definicji czasu pracy takiego pracownika, ponieważ pracuje poza siedzibą firmy więc nie ma określonego jednego, stałego miejsca w którym wykonuję pracę? »
Przekroczenie norm hałasu na stanowisku pracy
Pytanie: Jeżeli w zakładzie pracy są stanowiska pracy z przekroczeniem normy hałasu (powyżej 85 dB), czy pracodawca musi prowadzić imienne listy pracowników pracujących w przekroczeniu norm hałasu? Praca na maszynach stolarskich w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku ze zmianami w ustawie o warunkach szczególnych, są nałożone jakieś obowiązki na pracodawcę, w związku z przekroczeniem norm hałasu? »
Szkolenie okresowe bhp dla fryzjerki i kosmetyczki
Pytanie: Będę prowadził szkolenie okresowe bhp dla osób zatrudnionych na stanowisku fryzjerki i kosmetyczki. Chciałem się upewnić czy do jakiej grupy szkoleniowej należy zaliczyć pracowników zatrudnionych na takich stanowiskach - do grupy szkoleniowej pracowników robotniczych czy pracowników administracyjno-biurowych? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol