Pytania i odpowiedzi
Wywieszanie planu dróg ewakuacyjnych w hipermarketach
Pytanie: Czy w sklepach wielkopowierzchniowych (typu hipermarkety) wymagane jest wywieszanie planów ewakuacyjnych w widocznych miejscach, czy wystarczy tylko prawidłowe oznakowanie dróg ewakuacji? Jeżeli istnieje obowiązek umieszczenia planów ewakuacyjnych to w jakich miejscach w szczególności powinny być umieszczone? »
Opracowanie instrukcji stosowania i kontroli technicznych środków ochrony przed elektrycznością statyczną
Pytanie: W zakładzie, w którym występuje atmosfera wybuchowa, opracowano dokument zabezpieczenia przed wybuchem (zgodnie z dyrektywą ATEX). Jednym z zaleceń do wykonania jest opracowanie i wdrożenie "Instrukcji stosowania i kontroli technicznych środków ochrony przed elektrycznością statyczną" wymaganą wg PN-E-05204 (Ochrona przed elektrycznością statyczną. Ochrona obiektów, instalacji i urządzeń.). Jak taka instrukcja powinna wyglądać, co powinna zawierać? Kto powinien być odpowiedzialny w zakładzie pracy za opracowanie takie instrukcji? »
Roszczenia ze stosunku pracy o należną odzież roboczą
Pytanie: Zdarzają się sytuacje, w której pracodawca zalega długoletniemu pracownikowi z wydawaniem odzieży roboczej. Nie znaczy to, ze pracownik pracuje w swojej. Np. tabela przydziału przewiduje, że pracownikowi przysługuje nowy fartuch, co 8 miesięcy. Jednak z różnych powodów pracownik nie otrzymał tego fartucha w terminie. Czy jest jakiś termin, po którym nastąpi przedawnienie roszczeń pracownika za zaległą odzież roboczą? »
Skierowanie na kontrolne badania lekarskie po 31 dniach zwolnienia lekarskiego
Pytanie: Pracownik jest na zwolnieniu lekarskim powyżej 31 dni. Po ukończeniu zwolnienia pracownik wraca do pracy i musi udać się na kontrolne badanie lekarskie do lekarza medycyny pracy. Czy pracownik powinien przeprowadzić takie profilaktyczne badania lekarskie np. w ostatnich dniach chorobowego i po upływie owych 31 dni przystąpić do pracy, czy pracodawca po powrocie pracownika do pracy wysyła go w godzinach jego pracy do lekarza na kontrolne badanie lekarskie i po wykonaniu tych badań dopiero dopuszcza go do pracy? »
Przechowywanie dokumentacji ze szkoleń okresowych bhp
Pytanie: Jak długo należy archiwizować, przechowywać dokumenty ze szkolenia okresowego bhp tj.: dzienniki zajęć, listy obecności, programy szkoleń według których zostały przeprowadzone szkolenia okresowe bhp, protokóły z przebiegu szkolenia okresowego bhp, testy egzaminacyjne, rejestry wydanych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp? »
Schorzenie tzw. ostroga a obowiązek noszenia butów ochronnych
Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku kucharza ma przydzielone buty ochronne (z podnoskiem, zabudowaną piętą, podeszwą antypoślizgową) ostatnio przedstawił zaświadczenie od lekarza rodzinnego że ma ostrogi i w związku z tym lekarz rodzinny wydaje zalecenie aby zwolnić pracownika z obowiązku chodzenia w butach ochronnych i przyzwolić na noszenie butów odpowiednich do zdiagnozowanego schorzenia tzn. miękkich, lekkich, z wkładką profilaktyczną - najlepiej w formie klapek. Co powinien w takiej sytuacji zrobić pracodawca? Czy wymagać zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, czy na podstawie zaświadczenia wydanego przez lekarza rodzinnego pozwolić na noszenie klapek? »
Zakres obowiązków służby bhp a zapis "wykonywanie innych poleceń pracodawcy"
Pytanie: Czy pracownik służby bhp - posiadający wszelkie wymagane kwalifikacje, może otrzymać zgodnie z prawem - zakres obowiązków zawierający punkt "i inne polecenia pracodawcy". Jak to się ma do § 2 ust. 2 rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy? Czy jest zgodne z przepisami wydawanie zdublowanego zakresu obowiązków, jeśli zakres obowiązków służby bhp jest zawarty w rozporządzeniu w sprawie służby bhp? »
Ciągłe stosowanie okularów ochronnych na stanowisku pracy
Pytanie: Pracodawca podjął decyzję o wprowadzeniu obowiązku ciągłego używania okularów ochronnych na stanowiskach pracy w jednym z wydziałów produkcyjnych. Czy są jakieś ograniczenia (np. czasowe) w używaniu okularów ochronnych jeżeli są one zgodne z Dyrektywą 89/686/EEC oraz Normą EN 166 i mają znak CE? »
Wskaźnik ciężkości a wypadki przy pracy
Pytanie: Wypadek miał miejsce w grudniu, 15 grudnia został zatwierdzony protokół powypadkowy. Pracownik chorował do maja następnego roku. Jak należy liczyć wskaźnik ciężkości wypadków przy pracy za rok, w którym miał miejsce wypadek, co z tymi dniami chorobowymi, które przechodzą na następny rok? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol