Pytania i odpowiedzi
Ocena ryzyka zawodowego pracowników urzędu
Pytanie: Przygotowuję ocenę ryzyka zawodowego pracowników urzędu. Czy konieczne jest również przygotowanie kart oceny ryzyka, czy wystarczy w jednym dokumencie scharakteryzować każde ze stanowisk z uwzględnieniem zagrożeń? Jeżeli w jednym urzędzie jest również inna jednostka, czy ocenę ryzyka zawodowego należy sporządzić osobno dla urzędu a osobno dla tej jednostki? »
Dwuosobowa obsada stanowiska pracy a monitoring
Pytanie: Pracownik obsługuje urządzenia i występują też na tym stanowisku pracy substancje chemiczne niebezpieczne. Czasami na zmianie jest 1 pracownik, natomiast z przepisów wynika, że musi być obsada dwuosobowa. Jeżeli nie ma jednak takiej możliwości, to czy wystarczy monitoring w tym pomieszczeniu? Informuję, ze monitoring jest cały czas oglądany przez pracowników ochrony. »
Kabiny do przebierania w szatniach koedukacyjnych
Pytanie: W § 12 ust 1 pkt 1 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 169, poz. 1650 z późn. zm. ) jest zapis, że w przypadku zatrudnienia mniej niż 5 pracowników na jednej zmianie szatnie mogą być wspólne dla mężczyzn i kobiet z tym, że powinny być urządzone kabiny do przebierania się. Jak należy rozumieć wyraz „kabiny”? Czy przy 4 pracownikach ma być więcej niż 1 kabina ? »
Okulary dla kasjera
Pytanie: Sprawa dotyczy przydzielenia okularów pracownikowi na stanowisku kasjera. Osoba ta zatrudniona jest w instytucie naukowym liczącym ok. 300 osób. Nie używa do swojej pracy komputera . Jeździ do banku po pieniądze oraz wypłaca je pracownikom. Jest to stanowisko jednoosobowe. Czy pracodawca powinien przyznać okulary w związku z wytężaniem wzroku (niebezpieczeństwem pomyłki przy operacjach finansowych) - traktując je, w tym wypadku, jako ochrona osobista? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol