Pytania i odpowiedzi
Kwalifikacje do obsługi urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych (NO)
Pytanie: Czy kierowca samochodu ciężarowego obsługującego zbiornik do przewozu materiałów sypkich (w tym przypadku cementonaczepę) powinien posiadać uprawnienia dozoru technicznego (TDT), czy wystarczy przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego na obsługę w/w zbiornika? »
Odwołanie od decyzji o nieuznaniu zdarzenia za wypadek w drodze do pracy
Pytanie: Wyszłam rano z domu do pracy (szłam do samochodu koleżanki, która po mnie przyjechała) i na schodach zewnętrznych lewa noga wywinęła się i doznałam urazu - zerwałam wiązadła w kolanie. Nałożono gips na 3 tygodnie. Zgłosiłam to w zakładzie pracy. Świadkiem zdarzenia jest koleżanka, z którą dojeżdżałam. Pracownik naszej służby bhp powiedział, że nie jest to wypadek w drodze do pracy. Na razie nie mam uzasadnienia. Jeżeli zdarzenie nie zostanie uznane jako wypadek w drodze do pracy, to gdzie mam się odwołać? »
Wymagania kwalifikacyjne dla wykonujących zadania służby bhp po 1 lipca 2013 r.
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą usługową z zakresu bhp jako specjalista ds. bhp, od ponad 10 lat, mając tytuł technika bhp. Czy po 1 lipca 2013 r. dalej będę mógł prowadzić tę działalność jako specjalista ds. bhp i wykonywać zadania służby bhp jako specjalista spoza zakładu pracy w różnych zakładach i firmach na zasadzie umowy zlecenia? »
Ocena ryzyka zawodowego przy użytkowaniu samochodów prywatnych do celów służbowych w urzędzie
Pytanie: Pracownicy administracyjno-biurowi oraz pracownicy nadzoru urzędu miejskiego w czasie pracy wykorzystują sporadycznie (brak samochodu służbowego) samochody prywatne do celów służbowych. Czy w takiej sytuacji należy opracować dla tej czynności ryzyko zawodowe? W normalnych warunkach w naszym urzędzie wykorzystuje się samochody służbowe wraz z kierowcami, a na stanowisko kierowcy jest opracowane ryzyko zawodowe. »
Bezpieczna eksploatacja wypożyczonych wózków podnośnikowych wraz z wymaganą dokumentacją
Pytanie: Kto przedkłada dokumentację DTR w Urzędzie Dozoru Technicznego, jeżeli wózek widłowy silnikowy - transport bliski, jest wypożyczony do zakładu pracy? Co należy zrobić, jeżeli wózek widłowy jest wypożyczony do zakładu pracy, aby jego eksploatacja była zgodna z obowiązującymi przepisami? »
Kwalifikacja wypadku w drodze do pracy - jazda w przeciwnym kierunku
Pytanie: Pracownica udając się do pracy pojechała w przeciwnym kierunku do apteki po leki dla dziecka, następnie zawróciła i udawała się do pracy. Włączając się do ruchu z drogi podporządkowanej nie dostosowała prędkości do panujących warunków atmosferycznych (było ślisko) i wpadła do rowu. Otwierająca się w aucie poduszka powietrzna złamała jej nos. Na miejscu była policja która wręczyła pracownicy mandat i punkty karne za niedostosowanie prędkości i spowodowanie kolizji drogowej. Czy, mimo przerwy w drodze (jazda w przeciwnym kierunku niż droga do pracy) i spowodowania wypadku przez pracownicę, zdarzenie to należy rozpatrywać jako wypadek w drodze do pracy? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol