Pytania i odpowiedzi
Prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy
Pytanie: W naszym zakładzie pracownica została odsunięta od wykonywania pracy i skierowana na poszerzone badania profilaktyczne z powodu niezdolności do pracy po spożyciu środków psychotropowych. Lekarz medycyny pracy czeka na zaświadczenie od psychiatry, Ma to trwać 5 dni. Czy pracownica odsunięta w ten sposób od pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia za cały okres niewykonywania pracy, czy tylko za dzień w którym będzie miała wizytę u lekarza medycyny pracy? »
Uzupełnianie wykształcenia służby bhp do 1 lipca 2013 r.
Pytanie: W moim zakładzie pracy jest zatrudnionych 72 pracowników, a więc nie ma obowiązku utworzenia służby bhp. Prowadzę od 10 lat m.in. sprawy bhp i mam studia wyższe, ale nie związane z bhp. Wiem, że muszę uzupełnić do 2013 r. studia z dziedziny bhp. Czy jeżeli rozpocznę studia podyplomowe bhp w roku 2013, a skończę w 2014 r. będzie to zgodne z prawem? »
Zakwalifikowanie pielęgniarek do grupy szkoleniowej w zakresie szkoleń okresowych bhp
Pytanie: W mojej instytucji zatrudniamy pielęgniarki pracujące w zespołach ratownictwa medycznego na podstawie umów cywilno-prawnych. W umowie istnieje zapis o złożeniu zaświadczenia o okresowym szkoleniu w zakresie bhp. Honorujemy zaświadczenia z macierzystego ZOZ. Problem polega na zakwalifikowaniu przez naszą firmę stanowiska pielęgniarki jako stanowiska robotnicze z czasookresem szkolenia 3 lata. Natomiast ZOZ (szpital szkoli pielęgniarki raz na 5 lat). Zatem w jakiej grupy szkoleniowej pracowników ująć pielęgniarki w zespołach ratownictwa medycznego? »
Obowiązywanie przepisów w sprawie czynników rakotwórczych i mutagennych na stanowiskach pracy
Pytanie: Czy załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie czynników rakotwórczych i mutagennych na stanowiskach pracy zawierający wykaz czynników rakotwórczych i mutagennych oraz procesów, jest jeszcze obowiązujący w Polsce? Wg rozporządzenia GHS/CLP wiele substancji zostało zakwalifikowanych do czynników rakotwórczych kat. 2 z kat. 3, czego nie ujmuje wykaz do ww. rozporządzenia. Ponieważ wyżej cytowane rozporządzenie nakłada obowiązki na pracodawcę to który wykaz należy stosować? »
Instalacja elektryczna w przychodni lekarskiej - przedłużacze
Pytanie: Ze względu na dezynfekcję, mycie gabinetów lekarskich i zabiegowych proszę o informację dotyczącą sposobu montażu przedłużaczy elektrycznych powyżej poziomu podłogi. Czy można przedłużacz (część z gniazdami) przymocować bezpośrednio do bocznej szerokiej podstawy (nogi) biurka drewnianego na wysokości ok.20-30 cm od poziomu podłogi, aby była możliwość umycia podłogi nie dotykając kabla od przedłużacza, ani części z gniazdami? Nasz zakład powstał w latach 70-tych i gniazda elektryczne są często rozmieszczone w dalszej odległości od stanowiska pracy (biurka) i aby podłączyć komputer i inne urządzenia trzeba korzystać z przedłużaczy spełniających normy (z zabezpieczeniem). Sama instalacja elektryczna spełnia wymagania określone przepisami, jedynie jest zbyt mało gniazdek. Wychodzę z założenia że kable od przedłużacza nie powinny leżeć na ziemi, aby nie było możliwości ich zaczepienia, zerwania czy zalania wodą podczas mycia , dezynfekcji podłogi. Dlatego kabel od przedłużacza chcemy zamontować na klej nad listwą przypodłogową, aby nie leżał bezpośrednio na podłodze. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami i możliwe do akceptacji? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol