Pytania i odpowiedzi
Organizacja stanowiska pracy pracownika ochrony
Pytanie: Osoba z grupą inwalidzką zatrudniona jest na stanowisku pracownika ochrony - na podstawie umowy na czas określony. Pracownik ochrania zaplecze techniczne budowy autostrady. Do dyspozycji ma wyłącznie samochód służbowy. Jakie obowiązki dotyczące organizacji wskazanego stanowiska pracy ciążą na pracodawcy? »
Aktualizacja instrukcji stanowiskowych bhp
Pytanie: Czy istnieje podstawa prawna mówiąca jak często instrukcja stanowiskowa bhp (proces technologiczny) powinna być aktualizowana, jeżeli nie pojawiły się inne czynniki niż nowa technologia, nowe maszyny, zdarzenie negatywne mogące świadczyć o nieaktualności tego dokumentu bhp? Jeżeli nie, to jak często należy aktualizować instrukcje stanowiskowe bhp na i jaka jest podstawa prawna? »
Kwalifikacje kierowcy wózka jezdniowego z napędem silnikowym a uprawnienia do obsługi wózka paletowego elektrycznego
Pytanie: Czy pracownik posiadając wyłącznie kwalifikacje do obsługi wózka jezdniowego z napędem silnikowym może użytkować wózek paletowy elektryczny? Czy pracownik ten powinien odbyć kurs dla kierowców wózków jezdniowych paletowych prowadzonych? »
Poręcze przy schodach
Pytanie: W obiekcie magazynowym znajduje się pomieszczenie na wysokości 3 metrów. Prowadzą do niego schody, których szerokość biegu wynosi 1,1 m, szerokość spocznika 0,32 m, wysokość spocznika 0,13 m. Schody z obu stron obudowane są na całej powierzchni pełnymi ścianami. Czy w opisanej sytuacji wymagane jest aby z jednej strony zamontować poręcz? »
Jeden operator do obsługi kilku maszyn
Pytanie: Kierownik wysyła mnie na robotę powiedzmy kładzenie kanalizacji sanitarnej. Każe mi zabrać koparkę oraz ciężarówkę. Na budowie jestem sam jako operator owych maszyn i muszę je obsługiwać tylko ja. Powiedzmy zrobię wykop i za chwilkę muszę się przesiadać na ciężarówkę aby wywieźć ziemię. Czy do jednej maszyny nie powinna być przypisana jedna osoba, jeden operator? »
Podporządkowanie służby bhp
Pytanie: W myśl przepisów służba bhp podlega bezpośredni pracodawcy. Natomiast u pracodawcy będącego jednostka organizacyjną służba bhp podlega bezpośrednio osobie zarządzającej jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego. W związku z tym proszę o wyjaśnienie, czy pracodawca może scedować podległość np. na Członka Zarządu (według mnie tak) lub na dyrektora Biura, który jest kierownikiem komórki organizacyjnej (według mnie nie)? »
Przyznawanie środków higieny osobistej
Pytanie: Czy należy przydzielić pielęgniarce, lekarzowi, ratownikowi medycznemu, pracownikowi gospodarczemu, palaczowi CO środki higieny osobistej tj. pasta bhp, mydło, ręcznik kąpielowy? Obecnie wyżej wymienieni pracownicy mają ogólny dostęp do środków czystości w postaci ręczników jednorazowych, mydła, środków dezynfekcyjnych. »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol