Pytania i odpowiedzi
Kto może przeprowadzić kontrolę maszyn w zakładzie pracy?
Pytanie: Czy bhp-owiec może przeprowadzać kontrole maszyn (wstępną, okresową)? W przepisach jest mowa o upoważnieniu przez pracodawcę oraz posiadaniu kwalifikacji, jakie to muszą być kwalifikacje? Mamy inżyniera, który ma uprawnienia diagnosty, czy one wystarczą? »
Czy dla pracujących zdalnie też należy wykonać ocenę ryzyka zawodowego?
Pytanie: W przedsiębiorstwie na umowę o pracę został zatrudniony pracownik, który wykonuje pracę zdalnie (w miejscu zamieszkania), z małymi wyjątkami (1 raz w miesiącu lub rzadziej), kiedy przyjeżdża do siedziby przedsiębiorstwa. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić ocenę ryzyka zawodowego? Czy należy uwzględnić zagrożenia występujące w miejscu jego zamieszkania? »
Jakie warunki należy spełnić aby wykonywać prace pod liniami wysokiego napięcia?
Pytanie: Pracownicy mają zadanie wykonywania rozbudowy podstacji trakcyjnej, pracując pod czynną linią 110kV, której nie można wyłączyć na czas prowadzonych prac. Praktycznie plac budowy leży dokładnie pomiędzy czynnymi liniami wysokiego napięcia 110 kV i biegną one w obrysie placu budowy. Do wykonywania tych prac niezbędne jest wykorzystanie ciężkiego sprzętu budowlanego. Nie ma możliwości zapewnienia bezpiecznej odległości pracy. Linia wisi na wysokości 9 m, a prace muszą być wykonane w maksymalnej odległości ok 4 m od skrajnego przewodu linii. Co w takiej sytuacji należy zrobić, aby można było wykonać prace? Czy sporządzenie IBWR do opisanego przypadku, mimo wszystko nie będzie złamaniem przepisów? »
Kto i kiedy powinien przeprowadzić szkolenie zakresu pracy na wysokości?
Pytanie: Czy szkolenie dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych z zakresu pracy na wysokości pomimo zrealizowanego szkolenia bhp okresowego jest szkoleniem obowiązkowym, jeżeli pracownicy pracują np. na rusztowaniu? Kto może przeprowadzić takie szkolenie? Jaki stosowny dokument/zaświadczenie wystawić po takim szkoleniu? »
Jak ustalić termin dla nałożenia kary porządkowej?
Pytanie: Świadek dopuścił się przewinienia, które mogło wpłynąć na zaistnienie wypadku, nie było to przewinienie związane z samą procedurą powypadkową. Pytanie, czy członek zespołu powypadkowego (pracownik służby BHP wnioskujący o nałożenie kary) jest w tym wypadku "pracodawcą"? Czy 14-dniowy termin na nałożenie kary porządkowej zaczyna płynąć od momentu dokonania oględzin miejsca wypadku i zebrania informacji od poszkodowanego i świadków (powzięcie informacji o przewinieniu), czy od zakończenia procedury powypadkowej, czyli dnia sporządzenia protokołu powypadkowego i przedstawienie go do zatwierdzenia prezesowi spółki? »
Jaką dokumentację musi dostarczyć producent drabiny?
Pytanie: Chcielibyśmy zakupić drabinę. Producent przesłał nam certyfikat dla drabiny wydany przez niezależną jednostkę certyfikującą. Czy oprócz tego producent powinien dostarczyć deklarację zgodności? Ewentualnie, jakie dokumenty powinna posiadać drabina zakupiona na potrzeby zakładu? »
Zastępstwo SIP przez związek zawodowy w postępowaniu powypadkowym – czy to dopuszczalne
Pytanie: Czy przepisy przewidują zastępstwo SIP przez związek zawodowy w postępowaniu powypadkowym? Czy żądanie zakładowej organizacji związkowej dotyczące przekazywania informacji o przeprowadzonych dochodzeniach po wypadkach przy pracy jest uzasadnione? »
Sprawdź, jak zaktualizować ocenę ryzyka o zagrożenia poza stanowiskiem pracy na terenie zakładu
Pytanie: Po wypadku powinniśmy dokonać ponownie oceny ryzyka zawodowego. Wypadek nie był jednak wypadkiem na stanowisku pracy. Jak dokonać aktualizacji oceny ryzyka zawodowego dla zagrożeń poza stanowiskami pracy, np. plac wokół budynku firmy, parking, ciągi komunikacyjne, stołówka, szatnia, pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Tam tez zdarzają się wypadki. Czy to może być ocena ryzyka zawodowego ogólna dla wszystkich pracowników? »
Jak powinno wyglądać orzeczenie z badania wstępnego lub kontrolnego wydane przez innego lekarza niż medycyny pracy w czasie koronawirusa?
Pytanie: Zgodnie z przepisami w czasie zagrożenia epidemiologicznego, badania wstępne i kontrolne może wykonać każdy lekarz. Jak powinno wyglądać orzeczenie z badania wstępnego lub kontrolnego o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy, wydane przez takiego lekarza? Czy to może być dowolny druk, czy powinien być specjalnie przeznaczony do tego celu? Co powinno zawierać takie orzeczenie, wystawione przez lekarza innego niż medycyny pracy? »
- « pierwsza
- «
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol