Sklep
Firma ma podpisaną umowę z lekarzem na wykonywanie badań profilaktycznych pracowników, ale zatrudnia pracownika na budowie odległej od siedziby firmy 600 km. Czy nie można przeprowadzić badania lekarskiego na miejscu, czyli w mieście gdzie jest prowadzona budowa, czy musi to być wykonane u lekarza z którym podpisana jest umowa?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
W naszym zakładzie pracownica została odsunięta od wykonywania pracy i skierowana na poszerzone badania profilaktyczne z powodu niezdolności do pracy po spożyciu środków psychotropowych. Lekarz medycyny pracy czeka na zaświadczenie od psychiatry, Ma to trwać 5 dni. Czy pracownica odsunięta w ten sposób od pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia za cały okres niewykonywania pracy, czy tylko za dzień w którym będzie miała wizytę u lekarza medycyny pracy?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy po zwolnieniu lekarskim spowodowanym wypadkiem przy pracy trwającym 14 dni pracownik powinien przejść badania kontrolne?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownik wykorzystujący samochód prywatny do celów służbowych powinien być kierowany na badania lekarskie? Jak należy rozumieć rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownica wykonując dekorację z okazji dnia nauczyciela uległa poparzeniu klejem. Badania lekarskie pracownicy były ważne do 27 września, a wypadek wydarzył się 3 października. Niedopatrzenie spowodowane było tym, że lekarz wystawił termin kolejnego badania nie jak zwykle za 4 lata tylko za 2 lata. Jak należy potraktować ten fakt i jaki wpływ może mieć na przebieg postępowania?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kto ponosi koszty badań sanitarno-epidemiologicznych pracowników (badań lekarskich/badań laboratoryjnych)? Czy w całości pracodawca? Czy może pracodawca ponosi jedynie koszty badania lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych, ale już za badania laboratoryjne oraz dodatkowe badania i konsultacje specjalistyczne pracodawca nie ponosi kosztów?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik Straży Miejskiej na stanowisku dyżurnego zmiany /leczony kardiologicznie - po bajpasach/ otrzymał po badaniach okresowych zaświadczenie lekarskie z warunkiem : "praca biurowa bez obciążeń psychofizycznych". W związku z powyższym, czy ten pracownik może być zatrudniony dalej na tym samym stanowisku wiedząc, że "ton" zgłoszeń dokonywanych osobiście czy telefonicznie przez mieszkańców może podnieść adrenalinę dyżurnemu oraz czy pracownik z takim schorzeniem i z w/w przeciwwskazaniem od lekarza może być zatrudniony sam na dyżurce tj. na zm. III kiedy strażnicy wyjadą w teren na patrol. Należy założyć, że dyżurny ma w każdej chwili kontakt telefoniczny ze strażnikami na patrolu.
Jan. M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy osoba posiadająca podpisaną umową z pracodawcą o wykorzystywaniu auta prywatnego do celów służbowych, osoba wypożyczająca auto tymczasowo z wypożyczalni (np. podczas podróży służbowej), powinna być skierowana na badania lekarskie wymagane dla kierowców?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jakie zagrożenia należy wpisać w skierowaniu na badania profilaktyczne dla stanowisk pracy: poborca, pracownik mleczarski, pracownik schroniska dla zwierząt, wysypiskowy na składowisku odpadów komunalnych oraz ładowacz odpadów wypróżniający kosze uliczne?
Anna Błażejczykspecjalista w Ministerstwie Zdrowia
Magazynier wykonuje prace związane z obsługą regałów wysokiego składowania przy użyciu odpowiedniego wózka widłowego. Czy w skierowaniu na profilaktyczne badania lekarskie należy zaznaczyć - praca powyżej 3 m?
Jak należy rozumieć zmianę przepisów w sprawie badań lekarskich kierowców i innych osób ubiegających o uprawnienia do kierowania pojazdami, czy każdy kandydat na kierowcę, kierowca pracownik musi przejść badania stanu zdrowia i predyspozycji psychicznych?
Mariusz ForemniakSpecjalista ds. BHP,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy pracodawca jest zobowiązany do wysłania pracownika do lekarza okulisty (ewentualnie pokrycia kosztów okularów korygujących) ze względu na pracę wykonywaną na stanowisku produkcyjnym w warunkach oświetlenia wyłącznie sztucznego? Pracownik produkcyjny spędza w takich warunkach ok. 8 godzin.
Jakie działania może podjąć pracodawca w stosunku do pracownika, który przychodzi do pracy przemęczony i w trakcie wykonywania swoich obowiązków ucieka w sen w różnych miejscach zakładu pracy? Na pytania przełożonego dlaczego opuszcza stanowisko pracy nie udziela żadnych wyjaśnień i odchodzi. Czy np. pracodawca może skierować takiego pracownika na badania lekarskie w Instytucie Medycyny Pracy? Pracownik jest jednak osobą chronioną, ponieważ jest członkiem zarządu związku zawodowego w przedsiębiorstwie.
Czy słuchacz policealnego studium o kierunku technik bhp zmuszony jest do przedstawienia zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza medycyny pracy? Nauka trwa 3 semestry w trybie zaocznym, zakres praktyki obejmuje 80 godz. w semestrze, i ogranicza się tylko i wyłącznie do zapoznania się tematyką kierunku kształcenia. Skierowania do lekarza wystawia szkoła, co zgodnie z kodeksem pracy nakłada na nią obowiązek zapłacenia za te badania, ale nie chce tego zrobić. Słuchacze sami szukają sobie miejsca odbycia praktyk. Czy szkoła nie powinna także zbadać, czy w miejscu odbywania praktyk nie występują warunki uciążliwe i szkodliwe?
Czy pracodawca przedsiębiorstwa z .o.o. ma obowiązek poddawania się badaniom lekarskim okresowym? (chodzi o Prezesa i V-ce Prezesa Zarządu spółki).
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone