Sklep
Czy organizator szkolenia bhp, np. opiekunki do dzieci jest zobowiązany (lub czy w ogóle może) wysyłać uczestników na badania lekarskie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
21 marca 2011 r. wchodzi w życie nowela do Kodeksu pracy, ustawa z 5 stycznia 2011r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 36, poz. 181). Nowela ta zmienia m.in. zasadę poddawania badaniom wstępnym osób przyjmowanych ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
W lutym 2011 r. ukazała się ustawa o kierujących pojazdami. W zakładzie jest dużo kierowców i pracowników (kadry kierowniczej, dyrekcji), którzy dostają samochody służbowe. Posiadają prawo jazdy kat. B. Czy pracodawca kierując na badania lekarskie wstępne, okresowe może również kierować na badania psychologiczne do pracowni, z którą podpisał umowę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy pracownik pracujący na drabinie do 2 metrów powinien mieć wykonane badania wysokościowe?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Pracownik wykonujący pracę na stanowisku administracyjno-biurowym otrzymał polecenie wyjazdu w delegację służbową, w której w rubryce środki transportu wpisano „samochód prywatny do celów służbowych”. Czy pracownik ten w związku z powyższym podlega badaniom lekarskim dla kierowców? Jeżeli tak, to w jakim zakresie?
Karolina Główczyńska-Woelke| specjalista ds. bhp i ergonomii
Czy lekarz rodzinny, który nie ma uprawnień z medycyny pracy może podpisać książeczkę zdrowia pracownikowi, któremu minął już termin badań okresowych.
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kto ponosi koszty badań lekarskich wstępnych pracownika kierowanego na staż pracy przez urząd pracy? Kto wydaje skierowanie na to badanie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy pracownik służby bhp może zajmować się wystawianiem skierowań na badania profilaktyczne, czy raczej powinien zajmować sie tym np. dział kadr? Myślę że służba bhp może kontrolować terminy badań, lecz nie może zajmować się wypisywaniem skierowań na badania.
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Zakład pracy ma podpisaną umowę na przeprowadzanie badań profilaktycznych przez pracowników z kilkoma przychodniami w różnych miastach. Nie na wszystkich pieczęciach firmowych przychodni widnieje napis „poradnia medycyny pracy”. Lekarze wystawiający takie zaświadczenie również nie mają w pieczęci informacji, że są lekarzami medycyny pracy. Czy można zakwestionować takie zaświadczenie, mimo że jest z tą przychodnią podpisana umowa na wykonywanie badań, czy należy je przyjąć?
W zakładzie pracy są stażyści z Powiatowego Urzędu Pracy, którzy odbywają staż. Skierowanie na badania wstępne powinien wydać w takim przypadku Powiatowy Urząd Pracy. Co w sytuacji, gdy PUP nie chce wydawać skierowań na badania? Zakład pracy, w którym stażysta odbywa staż powinien otrzymać zdolność do pracy stażysty, czy w takim przypadku stażysta wykonuje badania we własnym zakresie i za własne środki?
Jan Piorospecjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy zmiana nazwy stanowiska z asystenta bhp na specjalistę bhp skutkuje powtórzeniem badań lekarskich?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone