Sklep
Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. W praktyce nie można jednak wykluczyć sytuacji, kiedy termin badań okresowych przypadnie podczas urlopu pracownika. Czy w takim przypadku obowiązkiem zatrudnionego będzie realizacja badań w czasie urlopu i czy orzeczenie lekarskie wydane w takich warunkach będzie wiążące?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Badania kontrolne oraz okresowe to dwie różne kategorie badań profilaktycznych, co wynika z okoliczności w jakich są one przeprowadzane. W praktyce nie można wykluczyć przypadku kiedy to w jednym czasie wymagane stają się badania kontrolne oraz okresowe. Czy wystarczy poprzestanie na jednych badaniach – a jeżeli nie, to które wykonać jako pierwsze? Co w przypadku gdy w wyniku badań kontrolnych lekarz wskaże termin kolejnego badania – okresowego?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania.
Jak interpretować definicje pracy zmianowej? Czy jeżeli pracownicy pracują w dwóch grupach: jedni od 6.00 do 14.00, drudzy od 10.00 do 18.00 w jednym miejscu, to czy może tu mówić o pracy zmianowej? Oczywiście w jednym tygodniu pracownik przychodzi na godzinę 6.00, a w drugim na 10.00. Czy w skierowaniu na badania lekarskie w opcji "praca zmianowa" powinno się zaznaczyć tę opcje tylko w przypadku pracy nocnej?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy podczas zatrudnienia osoby na umowę zlecenie można uznać za ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku, przedstawione przez zleceniobiorcę, które otrzymał w innym zakładzie pracy?
Zleceniodawca ma obowiązek skierowania zatrudnionych na podstawie umów zleceń na badania lekarskie i poinformowania ich na zasadach określonych dla pracowników o ryzyku zawodowym; zakres usług, których dotyczyć ma badanie i informacja o ryzyku zależy od treści umowy zlecenia. Wydający nakazy wykonania tych obowiązków inspektor pracy nie ma obowiązku ich uzasadniać, gdyż wynikają one wprost z przepisów kodeksowych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 17 kwietnia 2018 r.; sygn. III SA/Kr 1480/17
Michał Culepa Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownicy tymczasowi, tak samo jak zatrudnieni na przysłowiowym etacie, powinni – obok właściwych kwalifikacji merytorycznych do wykonywania danej pracy – posiadać odpowiednie kwalifikacje zdrowotne. Weryfikacja w tym zakresie przeprowadzana jest w ramach pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich. Problem w tym, że przepisy nie wskazują na podmiot właściwy do zapewnienia takich badań. Natomiast zagadnienie zapewnienia badań lekarskich pracownikom tymczasowym kontrolowane jest przez PIP. Jednak instytucja ta nie jest uprawniona do rozstrzygania sporu między agencją a pracodawcą użytkownikiem, w kwestii zapewnienia niezbędnych badań lekarskich. Kto zatem powinien być do tego zobowiązany? Pomyśl o tym zanim odwiedzi Cię inspektor PIP i nałoży karę.
Nie w każdym przypadku dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stanowi przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy. Taka możliwość istnieje jednak, przyjęcie wystąpienia tak określonej przyczyny zewnętrznej wypadku uzależnione jest w każdej sprawie indywidualnie od konkretnych okoliczności faktycznych. - stwierdził Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 28 czerwca 2016 r. sygn. akt III AUa 174/16.
Kinga Grodzicka-Lisek
Firma A jest właścicielem kompleksu hal magazynowych, jako właściciel zobowiązała się do dostarczenia dokumentacji budynku, w tym wszelkich pomiarów elektrycznych oraz instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Na terenie kompleksu nie posiada swoich pracowników. Firma B wynajmuje kompleks hal magazynowych od firmy A. Na terenie magazynu posiada jednego pracownika, pracownik ten pojawia się tam raz w tygodniu i sprawdza wolne miejsca magazynowe. Firma C jest podwykonawcą firmy B i wykonuje wszystkie prace na terenie magazynu, zatrudnia kilkunastu pracowników, do firmy C należą wszelkie środki transportowe w postaci wózków widłowych oraz regały. Jakie obowiązki ciąża na firmie B względem firmy A czyli właściciela obiektu i względem firmy C jako podwykonawcy? Czy to na firmie B ciąży obowiązek kontrolowania szkoleń BHP i badań firmy C jako podwykonawcy, szkoleń w zakresie ewakuacji z obiektu, badań technicznych wózków widłowych oraz przeglądy regałów, które należą do firmy C czyli podwykonawcy? Kto tutaj powinien przygotować instrukcje transportu wewnątrzzakładowego i instrukcje magazynowania?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracodawca musi skierować pracownika na badania lekarskie powstaje dopiero wówczas, gdy pracownik w wyraźny sposób bez jakichkolwiek wątpliwości zgłosi swoją gotowość do pracy – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 20 października 2015 r., sygn. akt I PK 287/14.
Jakie uprawnienia poza prawem jazdy kat. B oraz w jakim zakresie badania lekarskie musi odbyć pracownik użytkujący pojazd prywatny do celów służbowych po 1 kwietnia 2015 r.?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy operator wózka widłowego unoszącego (do 30 cm) z napędem silnikowym, który jest przez niego prowadzony musi być kierowany przez lekarza medycyny pracy na badania psychotechniczne?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Bezpośrednio z ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) wynika obowiązek poddania się wstępnym, okresowym i kontrolnym profilaktycznym badaniom lekarskim oraz innym zaleconym badaniom lekarskim. Pracownik musi stosować się do wskazań lekarskich, a ich zlekceważenie może skutkować nie tylko pogorszeniem zdrowia samego pracownika, ale również poniesieniem określonych strat przez pracodawcę.
23 lipca na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o komisjach lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych. Wynika z niego m.in., że komisje lekarskie będą sprawdzać chorych funkcjonariuszy.
W kwestii obowiązków pracodawcy decydujących o badaniach lekarskich i szkoleniu wstępnym bhp zleceniobiorcy decydującym czynnikiem będzie miejsce wykonywania prac.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone