Sklep
Od 7 października zmieniły się przepisy dotyczące m.in. wydawania licencji maszynisty, a także nadzoru nad podmiotami uprawnionymi do przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych oraz orzekania w celu sprawdzenia spełnienia wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, niezbędnych do uzyskania licencji oraz świadectwa maszynisty, a także zachowania ich ważności.
Od 31 lipca 2013 r. jeżeli zachodzi podejrzenie, że ochroniarz utracił zdolności do wykonywania pracy, właściwy komendant wojewódzki Policji może wystosować wniosek o przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych. W tym dniu weszły w życie nowe przepisy dotyczące badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej.
W związku z ustanowionym w Kodeksie pracy zakazem dopuszczenia pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego jako zewnętrzną przyczynę wypadku można także potraktować dopuszczenie pracownika do pracy bez przeprowadzenia badań kontrolnych lub na podstawie nieaktualnego zaświadczenia albo w przypadku oczywistej błędności tego orzeczenia, czyli możliwości potraktowania go w taki sposób, jakby nie istniało – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik,specjalista w zakresie prawa pracy
W głosowaniu, które odbyło się 24 maja, posłowie zdecydowali o kontynuacji prac nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Ma on znieść uciążliwy dla pracowników, ale przede wszystkim kosztowny dla pracodawców, obowiązek przeprowadzania obowiązkowych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych.
22 maja odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy – Kodeks pracy, którego celem jest ograniczenie wydatków pracodawców poprzez zniesienie obowiązku przeprowadzania badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Dotyczyłoby to tych stanowisk, których charakter nie wymaga stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Ministrowie – zdrowia oraz pracy i polityki społecznej mieliby wydać wspólnie rozporządzenie, w którym określiliby stanowiska wymagające przeprowadzania badań. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Posłowie zagłosują nad nim w piątek.
Nasz zakład mieści się w miejscowości Wielbark, chcemy aby nasi pracownicy korzystali z medycyny pracy w Olsztynie, miejscowości oddalonej od naszego zakładu o 70 km. Ile powinniśmy zwrócić pracownikowi za koszt dojazdu na badania lekarskie?
Tomasz Zwolak
specjalista ds. prawa pracy
Pracownicy odczuwali ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa przy wykonywaniu ręcznych prac transportowych. Zdarzenie uznano za wypadek przy pracy i sporządzono dokumentację powypadkową. Lekarze, którzy badali pracowników nie chcą podać rodzaju urazu zasłaniając się ochroną danych. W drukach ZUS N-9 podają zmiany zwyrodnieniowe, skoliozę, dyskopatię oraz zespół bólowy kręgosłupa. Czy takie zdarzenia mogą być spowodowane chorobą samoistną, w wyniku której przy wykonywaniu różnych prac będzie dochodziło do urazów i należy kwalifikować je jako wypadki przy pracy? W jaki sposób uzyskać od lekarzy opinię w sprawie urazu bądź jego przyczyny?
Jan Pióro
specjalista w dziedzinie
bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy nauczyciel realizujący nauczanie indywidualne z dojazdem do domu ucznia musi posiadać orzeczenie lekarskie o sprawność psychoruchowej?
Mariusz Foremniak
Starszy specjalista ds. BHP, wykładowca podstaw prawa pracy
oraz przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
30 października do Sejmu trafił projekt zmiany Kodeksu pracy, którego celem jest zniesienie obowiązku przeprowadzania obowiązkowych badań lekarskich - wstępnych, okresowych i kontrolnych - w przypadku tych stanowisk, których charakter w istocie nie wymaga stwierdzania braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez pracownika.
Pracodawca zatrudnia na umowę o pracę pracownika u którego podejrzewa zaburzenia psychiczne. Pracownik ten ma zmienność nastrojów, są dni kiedy jest spokojny, a niekiedy wpada w szał, rzuca się, wyzywa innych, niszczy przedmioty itp. Jakie działania należy podjąć w takim przypadku? Czy można w jakikolwiek sposób dążyć do tego, aby wysłać takiego pracownika na badania lekarskie? Czy można dążyć do rozwiązania z takim pracownikiem umowy o pracę?
Mariusz Foremniak starszy specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Zleceniobiorca przedstawił kserokopię badań lekarskich swoich pracowników. Na zaświadczeniu dla stanowiska spawacz, ślusarz, widnieje klauzula o braku przeciwwskazań do wykonywania czynności na zajmowanym stanowisku, nie ma tam jednak klauzuli o pracy na wysokości. Czy brak potwierdzenia pracy na wysokości na zaświadczeniu lekarskim upoważnia mnie do zakazania takiemu pracownikowi pracy na wysokości?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy pojazdu uprzywilejowanego (karetki pogotowia ratunkowego) dostarczył zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy od lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny transportu.Czy należy skierować tego pracownika również na okresowe badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy?
Pracownica w czasie ciąży była na zwolnieniu lekarskim. Po urlopie macierzyńskim zamierza wykorzystać zaległy oraz bieżący urlop, a następnie będzie korzystała z urlopu wychowawczego. Do pracy wróci w lutym 2013 r. Czy pracodawca musi skierować ją na badania lekarskie przed powrotem do pracy, tj. w lutym 2013 r. czy przed urlopem wypoczynkowym?
Czy pracownicy wysyłani na badania lekarskie potrzebne do uzyskania uprawnień do montażu i odbioru rusztowań, korzystają z takich samych przywilejów jak przy badaniach okresowych, czy powinni je wykonać we własnym zakresie?
Pracownik spadł z żurawia HDS. Po wejściu nagle upadł lecąc głową w dół i po uderzeniu o ziemię /grunt/ pomimo reanimacji zmarł. Pracownik wchodził bez narzędzi w celu odczytania tabliczki producenta. Miał aktualne badania lekarskie i szkolenie bhp. Sekcja zwłok nie wykazała schorzeń - zatoru lub zawału serca. Jaka może być przyczyna wypadku? Pracownik nie miał kasku.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone