instruktaż stanowiskowy bhp

O czym mówić na szkoleniu wstępnym bhp?

O czym mówić na szkoleniu wstępnym bhp?

Jednym z warunków dopuszczenia pracownika do pracy, jest odbycie przez niego szkolenia wstępnego bhp. Szkolenia wstępne odbierane są często przez pracowników jako przymusowa strata czasu. Nic bardziej mylnego. Dobrze zorganizowane szkolenie to świetna wizytówka zakładu pracy. Zatem, jaka jest niezbędna zawartość każdego wstępnego szkolenia bhp? Jaki jest cel prowadzenia szkoleń wstępnych? Jak właściwie opracować program szczegółowy szkolenia? Innymi słowy, o czym mówić na szkoleniu wstępnym bhp? Odpowiedzi na te i inne pytania są zawarte w tym artykule.

Szkolenie wstępne bhp przeprowadza się tylko za pomocą instruktażu. Instruktaż trwa nie krócej niż 2 godziny lekcyjne. Umożliwia uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy oraz zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami, a także z zasadami bhp.

Część ogólna szkolenia bhp powinna trwać minimum 3 godziny lekcyjne. Czas trwania szkolenia stanowiskowego jest zależny od rodzaju stanowiska pracy. Dla pracowników:

  • zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz innych, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, czas trwania minimum 8 godzin lekcyjnych.

  • administracyjno-biurowych narażonych na działanie czynników uciążliwych, minimum 2 godziny lekcyjne.

Autor: 

Kamil Szyszkiewicz

Instruktaż stanowiskowy bhp po awansie - przeprowadzać czy nie

Instruktaż stanowiskowy bhp po awansie - przeprowadzać czy nie

Pytanie:

Pracownik zmienia stanowisko z operatora na starszego operatora, ale jego zakres obowiązków się nie zmienia, zmiana wynika z doświadczenia jakie posiada. Czy w takim przypadku pracownik powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na nowym stanowisku?

Czytaj także: Instruktaż stanowiskowy przy przeniesieniu na inne stanowisko>>>

Zgodnie z przepisami pracodawca musi zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Ponadto, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp.

Autor: 

Halina Góralska

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel