Sklep
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w badaniach medycyny pracy, które mają objąć wszystkich pracowników. Poszerzony pakiet badań, związany z przekształceniem programu „Profilaktyka 40 Plus”, ma wprowadzić m.in. mammografię, cytologię, oznaczenie PSA, zdjęcie RTG płuc, lipidogram, poziom cukru oraz określenie wskaźnika BMI. MZ zakłada, że badania te będą obowiązkowe.
Mariusz Foremniakgł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Zakres badań medycyny pracy w 2025 r. rozszerzony zostanie o badania, m.in. pomiar cukru i wskaźnik BMI. W wywiadzie pytamy Głównego Inspektora Pracy, co faktycznie zmieni się w badaniach lekarskich pracowników od 2025 r. Jakie nowe wyzwania będą stały w związku ze zmianami przepisów o medycynie pracy przed pracodawcami? Czy nowe przepisy poprawią zdrowie pracowników? Sprawdź, jak zmieni się pakiet badaniach lekarskich pracowników 2025 i co to oznacza dla pracodawców?
Rok 2025 to zmiany w zakresie medycyny pracy, która obejmie pracowników w Polsce. Wprowadzenie nowych przepisów w zakresie profilaktycznych badań lekarskich pracowników, określonych jako „pakiet medycyny pracy 2025”, obejmie m.in.:
pomiar poziomu cukru,
określenie wskaźnika BMI,
możliwość dodatkowych badań przesiewowych.
Celem tych zmian jest profilaktyka i prewencja w zakresie chorób, których wczesne zdiagnozowanie w początkowych stadiach daje szansę na wyleczenie.
W wywiadzie z Głównym Inspektorem Pracy – Marcinem Staneckim – pytamy, co obejmuje pakiet medycyny pracy 2025? Jakie wyzwania przyniesie pracodawcom i pracownikom wprowadzana zmiana? Dlaczego pakiet medycyny pracy 2025 nie obejmuje wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego?
Dopuszczenie do pracy pracownika niezweryfikowanego w kontekście zdrowotnej zdolności do jej wykonywania jest niedopuszczalne. Tym samym zapewnienie wstępnych, okresowych, czasem kontrolnych profilaktycznych badań lekarskich pracowników, w ramach medycyny pracy, jest niezbędne. O tym, jaki jest zakres profilaktycznych badań lekarskich pracowników, decyduje lekarz. Jednak jest on również związany pewnymi ograniczeniami — wskazówkami metodycznymi. Wskazówki te w 2025 r. zostaną, z dużym prawdopodobieństwem, poszerzone o dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników.
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli go przestrzegania
Osoba kierująca pracownikami jest zobowiązana m.in. zapewniać wykonanie zaleceń lekarza medycyny pracy – sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami. Czy osoba kierująca ma zatem egzekwować, np. zalecenie medycyny pracy, aby wykupić okulary do pracy przy monitorze, czy powinna tylko zapewnić refundację zakupu okularów? Firma ma oddziały w kilku miejscach na terenie polski. Kierownicy w oddziałach nie otrzymują z kadr (z głównej siedziby firmy) orzeczeń lekarskich z uwagi na RODO. Tak więc, kierownicy nie wiedzą, jakie zalecenie wydał lekarz medycyny pracy. Czy to jest właściwe zachowanie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracodawca odpowiada i w jakim stopniu za orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy, jeśli zapisy w orzeczeniu są sprzeczne z rozporządzeniem w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy?
Bywają przypadki kiedy to lekarz przeprowadzający profilaktyczne badanie lekarskie wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że pracownik powinien wykonywać pracę lekką lub wskazując przeciwwskazania do ciężkiej pracy fizycznej. Problem w tym, że przepisy nie definiują bezpośrednio zarówno pracy lekkiej, jak również ciężkiej pracy fizycznej. Powyższa kwestia ma natomiast kluczowe znaczenie dla osób kierujących pracownikami, do których obowiązków należy zapewnienie wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę nad pracownikami.
NIK wraz z PIP sprawdzały jak realizowany jest przez jednostki służby medycyny pracy oraz pracodawców obowiązek dotyczący zapewniania pracownikom badań profilaktycznych i objęcia ich profilaktyczną opieką zdrowotną. Wyniki kontroli pozostawiają wiele do życzenia w tej kwestii, zarówno po stronie pracodawców, jak i służby medycyny pracy. Pracodawcy mają problem z identyfikacją zagrożeń na stanowiskach pracy, a lekarze medycyny pracy rzadko wizytują stanowiska pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
Pracodawca zatrudniający powyżej 250 osób powołuje więc komisję bezpieczeństwa i higieny pracy. Spotkania komisji bhp odbywają się raz na kwartał udział w nich powinien wziąć również lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca ma podpisaną umowę o opiekę z tego zakresu. Nasza firma korzysta z dwóch różnych medycyn pracy zlokalizowanych w tej samej miejscowości co zakład. Czy w związku z tym muszą odbyć się dwa osobne spotkania z dwoma lekarzami z odrębnych placówek medycyny pracy, czy tylko jedno?
Halina Góralska
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy pracownik zobowiązany jest do przeprowadzenia badań profilaktycznych w jednostce medycyny pracy, z którą jego zakład ma podpisaną umowę? Czy należy honorować zaświadczenia wystawiane przez inne jednostki, doręczane przez pracownika?
4 września 2014 r. ogłoszony został tekst jednolity ustawy o służbie medycyny pracy. Tekst jednolity znaleźć można w Dz.U. z 2014 r. poz. 1184.
Pracownicy administracyjno -biurowi jednego z wydziałów zgłosili do komórki bhp problem podejrzenia występowania u jednego z pracowników grzybicy palców (podejrzenie choroby zakaźnej), która z dnia na dzień pogarsza się (występuje sącząca się wydzielina, obumiera jeden palec). Wszyscy pracownicy korzystają z tych samych urządzeń biurowych czyli maja bezpośredni kontakt z omawianym pracownikiem. Czy bhp powinno i w jaki sposób zainterweniować? A jeśli tak to na jakiej podstawie?
Sprawa jest skomplikowana chociażby z powodu braku podstawy (przynajmniej niepodanej w pytaniu) do stwierdzenia przez pracowników, że ich kolega choruje akurat na grzybicę. Rozpoznanie powinno być dokonane przez lekarza.
Lesław Zieliński
Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy pojazdu uprzywilejowanego (karetki pogotowia ratunkowego) dostarczył zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy od lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny transportu.Czy należy skierować tego pracownika również na okresowe badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy?
Mariusz Foremniak starszy specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy słuchacz policealnego studium o kierunku technik bhp zmuszony jest do przedstawienia zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza medycyny pracy? Nauka trwa 3 semestry w trybie zaocznym, zakres praktyki obejmuje 80 godz. w semestrze, i ogranicza się tylko i wyłącznie do zapoznania się tematyką kierunku kształcenia. Skierowania do lekarza wystawia szkoła, co zgodnie z kodeksem pracy nakłada na nią obowiązek zapłacenia za te badania, ale nie chce tego zrobić. Słuchacze sami szukają sobie miejsca odbycia praktyk. Czy szkoła nie powinna także zbadać, czy w miejscu odbywania praktyk nie występują warunki uciążliwe i szkodliwe?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone