prace szczególnie niebezpieczne

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy w przestrzeniach zamkniętych?

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy w przestrzeniach zamkniętych?

Przepisy określają prace w przestrzeniach zamkniętych jako prace szczególnie niebezpieczne. Tłumacząc wprost, są to prace stwarzające ryzyko wystąpienia bardzo poważnego wypadku przy pracy. Pracownicy zakładów wodociągów i kanalizacji, branży budowlanej, branży petrochemicznej itp., podejmują to ryzyko na co dzień. Przy organizacji prac w przestrzeniach zamkniętych, nawet drobna pomyłka może być przyczyną poważnych konsekwencji. Zagadnienia przedstawione poniżej, poruszają temat obowiązkowych wymagań bezpieczeństwa podczas prowadzenia takich prac.

Przepisy omawiające zagadnienie bezpiecznej pracy w przestrzeniach zamkniętych odnoszą się bezpośrednio do pracodawcy jako organizatora tych prac. Natomiast w rozumieniu praktycznym najczęściej są to osoby kierujące pracownikami. Organizatorem może być np. kierownik, który zleca przeprowadzenie tych prac podlegającemu mu mistrzowi lub brygadziście.

Prowadzenie bezpiecznych prac w przestrzeniach zamkniętych dozwolone jest tylko na podstawie uzyskania pisemnego zezwolenia. Przepisy nie wskazują dokładnej procedury zarządzania zezwoleniami, zostało to pozostawione do decyzji pracodawcy. Dokument wypełnia osoba zlecająca prace, np. kierownik działu wraz z osobą nadzorującą wykonywanie tych prac, np. mistrz lub brygadzista.

Autor: 

Kamil Szyszkiewicz

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule, pozwolą Ci:

  • zrozumieć, jakie prace należą do kategorii prac w przestrzeniach zamkniętych.

  • poznać wszystkie, niezbędne obowiązki organizatora prac w przestrzeniach zamkniętych.

  • przygotować bezpieczne stanowisko pracy w przestrzeni zamkniętej w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Pozwolenie na prowadzenie prac w przestrzeni zamkniętej


Prace w przestrzeni zamkniętej, czyli w zbiornikach, kanałach, studniach, studzienkach kanalizacyjnych, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych zamkniętych przestrzeniach zaliczamy do prac szczególnie niebezpiecznych. Aby pracownicy mogli przystąpić do wykonywania takich prac konieczne jest zapewnienie im określonych warunków, jak również zadbanie o odpowiednią dokumentację. Niezbędne jest wydanie pozwolenia na prowadzenie pracy w przestrzeni zamkniętej. Wzór takiego dokumentu, opracowany przez eksperta i gotowy do wypełnienia, znajdziesz na Portalu BHP.


Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel