Sklep
Ukończyłam studia podyplomowe z bhp. Rok później zostałam zatrudniona na umowę o prace (na 1/10 etatu) na stanowisko starszego inspektora służby bhp w firmie 15 osobowej na 12 miesięcy. Czy po tym okresie uzyskałam tytuł specjalisty służby BHP?
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Jak jest z tym stażem bhp (awans zawodowy) przy założeniu własnej działalności w zakresie usług bhp? Czy posiadając kwalifikacje wymagane prawem, czyli ukończone studia w dziedzinie BHP nabywa się tytuł inspektora ds. bhp, zakładam firmę i od tej chwili jest to już służba bhp – wyodrębniona komórka jednoosobowa?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy to możliwe żeby specjalista ds. bhp zarabiał prawie 6,5 tys. miesięcznie? Ile właściwie może zarobić pracownik służby bhp? Jakie są obecnie stawki wynagrodzenia za pracę w branży bhp? Odpowiedzi na te pytana znajdziesz w Raporcie Płacowym przygotowanym przez Advisory Group TEST Human Resources.
Jestem starszym specjalistą a ponadto pełnię obowiązki inspektora ds. bhp w swoim zakładzie. Czy zasadne jest w jednym zakresie obowiązków starszego specjalisty: ująć zakres obowiązków dla starszego specjalisty i inspektora bhp? Czy nie należy określić zakresu obowiązków dla tych dwóch stanowisk na oddzielnych dokumentach?
Jan M. Pióro,specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracodawca zatrudniający około 1600 pracowników mający obowiązek stworzenia zgodnie z K.p. na terenie zakładu pracy służby bhp, czy może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp w pełnym zakresie firmie zewnętrznej na zasadzie umowy o współpracę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obsługuję firmę 320 osób w zakresie BHP, miałem część etatu 1/5. Po kontroli PIP inspektor zalecił zwiększenie etatu (w wystąpieniu). Jednak zamiast tego została podpisana umowa cywilnoprawna pomiędzy moją firmą a zakładem pracy na zasadzie umowy na obsługę bhp. Prawnicy firmy twierdzą że tak może być (poparte wyrokami sądowymi). Jednak zastanawia minie, że zgodnie z przepisami zatrudniając powyżej 100 ludzi pracodawca tworzy służbę bhp. A zatem czy rzeczywiście morze zostać taka umowa? Czy nie muszę być zatrudniony na umowę o pracę z tą firmą?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W firmie zatrudniającej powyżej 100 pracowników trzeba utworzyć służbę bhp pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. Jeśli w firmie wykonuje pracę mniej niż 100 pracowników pracodawca powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy lub specjalistom spoza firmy.
Marcin PapierzRedaktorPortalBHP.pl
Pracuję w firmie zatrudniającej 500 osób na stanowisku kierownika ds. bhp i ochrony środowiska. W komórce, którą kieruję, jest zatrudniona osoba zajmująca się ochroną środowiska, natomiast ja samodzielnie pełnię zadania służby bhp w firmie. Czy jest to zgodne z prawem i nie narusza przepisu o zakazie powierzania innych funkcji służbie bhp?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone