Sklep
Lista niebezpiecznych substancji, na których działanie mogą być narażeni pracownicy w zakładzie pracy, została przez Komisję Europejską rozszerzona o 25 nowych pozycji. Komisja zaostrzyła także wartości dopuszczalne dla w sumie 31 szkodliwych substancji chemicznych. Zobacz, jakich substancji i branży dotyczą obostrzenia.
Tym razem europosłowie debatowali nad problemem ochrony zdrowia pracowników narażonych na działanie środków reprotoksycznych, czyli wpływające szkodliwie na rozrodczość. Zdaniem eurodeputowanych koniecznie substancje te powinny być traktowane w przepisach i detektywach na równi z substancjami kancerogennymi i mutagennymi. Ich zdaniem obecnie ochrona przez tymi substancjami jest za słaba.
Komisja Europejska podejmuje dalsze kroki w celu zwiększenia ochrony pracowników przed narażeniem na substancje rakotwórcze, proponując zaostrzenie norm dla siedmiu kolejnych substancji chemicznych. Komisja przedstawiła też wytyczne dla pracodawców, zwłaszcza właścicieli małych i mikroprzedsiębiorstw, które mają pomóc im w dostosowaniu się do zmienianych zasad BHP.
Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do Ministra Zdrowia z o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w sprawie zarządzenia dotyczącego dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. Chodzi zmianę zarządzenia w rozporządzenie i uzupełnienie katalogu czynników szkodliwych.
Jak często należy aktualizować wersję kart charakterystyki substancji niebezpiecznych? Z jakich przepisów wynika, czy producent ma obowiązek poinformowania że wydał nową kartę charakterystyki, czy jest termin określony w przepisach dotyczący ich aktualizacji?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Komisja Europejska przedłożyła właśnie propozycje zmian w dyrektywie dotyczącej czynników rakotwórczych i mutagenów. Dzięki bardziej rygorystycznym niż dotąd, przepisom będzie możliwe ograniczenie narażenia pracowników na 13 substancji rakotwórczych. Zobacz o jakie substancje chodzi i do jakich branż odnoszą się proponowane zmiany.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Do jakich działań jest zobligowany pracodawca zatrudniający pracowników w kontakcie ze styrenem?
Jako pracownik służby bhp możesz zetknąć się ze skrótem SVHC. Czy wiesz, co się pod nim kryje? Ta wiedza zapewne przyda się jeżeli dbasz o bezpieczne i higieniczne warunki pracy w zakładach, w których stosowane są różnego rodzaju substancje chemiczne. Szczególnie duże znaczenie ma ona w przypadku stosowania w procesie produkcji substancji rakotwórczych czy mutagenny. Dowiedź się więcej na temat SVHC.
Ten tekst pozwoli Ci:
W zakładzie drzewnym stosowana jest impregnacja ciśnieniowa oraz zanurzeniowa. Co gdy pracownik przy impregnacji ciśnieniowej narażony jest na przebywanie przez ok 10 godzin w środowisku, w którym w powietrzu występują opary substancji rakotwórczych i mutagennych? Obecnie jako środek ochronny stosuje się półmaskę ochronną z filtrami węglowymi i robi przerwy w pracy. Czy mogę zalecić coś jeszcze?
Jakie są ogólne zadania pracodawcy (dyrektor ZOZ) w zakresie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników mających styczność z chemikaliami?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu BHP.
Stosujesz w zakładzie pracy oleje, kwasy czy inne substancje szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska? Mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie dla zgodnego z przepisami i bezpiecznego obchodzenia się z pojemnikami IBC. Firma DENIOS wprowadza na rynek praktyczne stacje IBC z powierzchnią odstawczą. Są to narzędzia stworzone aby pomóc gdzie tylko to konieczne w codziennej pracy. Poznaj najnowsze rozwiązania.
Skuteczna ochrona przed zanieczyszczeniami spowodowanymi wyciekiem i niebezpiecznymi cieczami to problem na wielu stanowiskach produkcyjnych, czy w warsztatach. Na ryku pojawił się nowy produkt rozwiązujący ten problem – mata absorpcyjna MEWA MULTITEX®. Dzięki niej utrzymasz stanowisko pracy zawsze czystym i bezpiecznym oraz zaoszczędzisz na kosztach związanych z usuwaniem niebezpiecznych odpadów.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone