zagrożenia psychospołeczne w miejscach pracy

Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem w pracy – warsztaty dla pracowników

Sprawdź, jak radzić sobie ze stresem w pracy. Pobierz gotowy materiał dla swoich pracowników i pomóż im zmniejszyć stres. Podejmij działania obniżające ryzyko występowania stresu w miejscu pracy. Pamiętaj stres pracy wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku w pracy. Zobacz webinar, który zawierała zarówno teorię i praktykę. Poznaj metody radzenia sobie ze stresem lub obniżenia jego poziomu do takiego, który faktycznie nie paraliżuje, ale może motywować.

Podczas webinaru dowiesz się:

  1. Co to jest stres?

  2. Jakie są rodzaje stresu?

  3. Czy można jednoznacznie stwierdzić, kiedy stres mobilizuje, a kiedy paraliżuje?

  4. Jakie są sposoby łagodzenia napięcia emocjonalnego?

Poznasz również:

  • sposoby kreatywnego uwalniania negatywnych emocji,

  • rolę słów, jako wsparcie w zmniejszaniu stresu,

  • techniki oddechowe łagodzące stres,

  • metody radzenia sobie z negatywnymi emocjami z wykorzystaniem koncentracji na zmysłach.

Webinar poprowadzi:
Magdalena Pokrzycka-Walczak

absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspertka ds. zdrowia psychicznego w miejscu pracy. W swojej pracy zajmuję się mobbingiem, dyskryminacją i przeciwdziałaniem tym negatywnym zjawiskom.

Dwa rodzaje stresu

Mamy dwa rodzaje stresu. Stres, który jest pozytywny, mobilizujący, motywujący. Mamy z nim do czynienia w przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie emocje np. w odpowiedzi na awans zawodowy, na udział w nowym projekcie, na możliwości nowych działań w miejscu pracy.

Ale mamy również stres, który w pewien sposób działają destrukcyjnie na nas. Powodują, że paraliżuje nas strach i nie potrafimy sobie z nim poradzić. Ten stres negatywny wpływ na nasz stan psychofizyczny i zazwyczaj ma charakter przewlekły. Jego przyczyną może być to przemoc psychiczna w miejscu pracy, tak jak mobbing czy dyskryminacja.

Kiedy stres mobilizuje, a kiedy paraliżuje?

Każdy z nas ma własne zasoby. Są to cechy charakteru, osobowości, umiejętności. Jest to nasze życiowe doświadczenie, które w sytuacji emocjonalnego pobudzenia może wspierać. Zarówno świadczenie, jak i osobowości, może wspierać regulowanie napięcia, ale też może wręcz przeciwnie wpływać destrukcyjnie na układ nerwowy. Predyspozycje osobowościowe, temperament, wychowanie, ale też dzieciństwo, poczucie własnej wartości, wpływa na odbieranie stresu. Mogą powodować, że stres będziemy odbierali negatywnie.

Istotne jest poproszenie o wsparcie przyjaciół, psychologa, psychoterapeuty. Ważne jest szukanie metody obniżenia poziomu odczuwalnego stresu, ale także sposobów na radzenie sobie nie tylko z tym, co już było, ale przede wszystkim z tym, co będzie, z przyszłymi wydarzeniami, które mogą wpłynąć na emocje i sposób ich przeżywania.

Zobacz webinar, który pomoże, zarówno Tobie, jak i pracownikom radzić sobie ze stresem.

Zagtrożenia psychospołeczne w środowisku pracy

Zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy informuje, że zagrożenia psychospołeczne i stres związany z pracą zawodową należą do najpoważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Blisko połowa pracowników w Europie uważa, że w miejscu pracy jest narażona na stres i zagrożenia psychospołeczne wynikają ze złego planowania pracy i organizacji pracy oraz złego zarządzania. Powszechnie występujący stres związany z wykonywaną pracą przyczyniać się może m.in. do chorób układu krążenia, udaru mózgu, chorób układu pokarmowego, depresji czy nowotworów. Zatem, na co zwrócić uwagę, aby w prawidłowy sposób zidentyfikować zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy. Praktyczne porady na ten temat znajdziesz w tym webinarze.

Podkreślić trzeba, że zagrożenia psychospołeczne, jak stres, powinny być uwzględniane w ocenie ryzyka zawodowego. Jednak zidentyfikowanie tych zagrożeń niestety bywa traktowane pobłażliwe bądź nie przykłada się należytej uwagi do czynników psychofizycznych.

Natomiast, jeżeli identyfikujemy te zagrożenia psychofizyczne na stanowisku pracy, to należy podjąć do nich odpowiednie działania profilaktyczne. Jak podkreśla Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, stres czy inne czynniki psychofizyczne są częstą przyczyną chorób i absencji wśród pracowników.

Czytaj także: Jak wspierać pracowników w walce z depresją?>>>

W webinarze „Zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy” znajdziesz wskazówki na temat:

  • Czynników wpływających na obciążenie psychiczne

  • Często analizowanych przyczyn zagrożeń psychospołecznych

  • Metod oceny obciążenia psychicznego pracą

  • Przykładowe uwzględnienie zagrożeń psychospołecznych w ocenie ryzyka zawodowego

Webinar poprowadzi

Mariusz Foremniak

Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp. Konsultant społeczny wielu projektów prawnych z zakresu prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Cały webinar zobacz poniżej.

Jak wspierać pracowników w walce z depresją?

Jak wspierać pracowników w walce z depresją?

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel