Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy informuje, że zagrożenia psychospołeczne i stres związany z pracą zawodową należą do najpoważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Blisko połowa pracowników w Europie uważa, że w miejscu pracy jest narażona na stres i zagrożenia psychospołeczne wynikają ze złego planowania pracy i organizacji pracy oraz złego zarządzania. Powszechnie występujący stres związany z wykonywaną pracą przyczyniać się może m.in. do chorób układu krążenia, udaru mózgu, chorób układu pokarmowego, depresji czy nowotworów. Zatem, na co zwrócić uwagę, aby w prawidłowy sposób zidentyfikować zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy. Praktyczne porady na ten temat znajdziesz w tym webinarze.
Podkreślić trzeba, że zagrożenia psychospołeczne, jak stres, powinny być uwzględniane w ocenie ryzyka zawodowego. Jednak zidentyfikowanie tych zagrożeń niestety bywa traktowane pobłażliwe bądź nie przykłada się należytej uwagi do czynników psychofizycznych.
Natomiast, jeżeli identyfikujemy te zagrożenia psychofizyczne na stanowisku pracy, to należy podjąć do nich odpowiednie działania profilaktyczne. Jak podkreśla Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, stres czy inne czynniki psychofizyczne są częstą przyczyną chorób i absencji wśród pracowników.
Czytaj także: Jak wspierać pracowników w walce z depresją?>>>
W webinarze „Zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy” znajdziesz wskazówki na temat:
Czynników wpływających na obciążenie psychiczne
Często analizowanych przyczyn zagrożeń psychospołecznych
Metod oceny obciążenia psychicznego pracą
Przykładowe uwzględnienie zagrożeń psychospołecznych w ocenie ryzyka zawodowego
Webinar poprowadzi
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp. Konsultant społeczny wielu projektów prawnych z zakresu prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy.
Cały webinar zobacz poniżej.
Jak wynika z danych ZUS zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły podstawę 10,5% zwolnień lekarskich wystawionych w 2021 r. Natomiast według danych z raportów Cohen Veterans Network i Mindy były jednocześnie najczęstszym (12,2% dni) i najdłuższym (13,8% dnia) powodem pobytu w szpitalu. Co istotne, aż 85% pracowników boi się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego. Dlaczego warto zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?
Artykuł partnera
Wellbeing W&W Consulting
Informacje zawarte w tym artykule:
Pokażą Ci skalę problemu pracowników ze zdrowiem psychicznym oraz skutki takich problemów bezpośrednio odbijające się na zakładach pracy
Podpowiedzą, w jaki sposób chronić zdrowie psychiczne pracowników i jak im pomóc w tym zakresie.
Pomogą zapobiec w przyszłości absencji pracowników w zwiąż z problemami zdrowia psychicznego.
Czytaj także: 4 praktyczne sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem>>>
Mimo że wypalenie zawodowe nie jest jednostką chorobową i bezpośrednio nie może być podstawią wydania L4, to jest ściśle związane ze stanem zdrowia pracowników. W myśl definicji wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na długotrwały stres, którego źródłem jest praca. Może się zatem przyczynić do absencji pracowników. Jak w takim razie przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Oto 10 pomysłów, które możesz wykorzystać w swojej firmie.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Zredukować zagrożenie psychofizyczne, jakim jest stres w miejscu pracy.
Poprawić warunki pracy.
Obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego wśród pracowników.
Czytaj także: Dowiedz się, czy od stycznia 2022 r. można będzie otrzymać L4 na wypalenie zawodowe>>>
W nowej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ma się znaleźć wypalenie zawodowe. W związku z tym pojawiły się informacje, że od 1 stycznia 2022 r. będzie można otrzymać L4 na wypalenie zawodowe. Jednak, czy tak będzie faktycznie? Przeczytaj najnowsze fakty i informacje na temat kwestii wypalenia zawodowego.
Wypalenie zawodowe to zespół objawów, który kształtuje się w związku z przeciążeniem pracownika zarówno w kontekście emocjonalnym, jak i fizycznym. To bezpośrednio prowadzi do stresu związanego z wykonywaną pracą. Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem, które może występować niezależnie od charakteru wykonywanych obowiązków. Wbrew pozorom nie musi dotyczyć wyłącznie osób wykonujących prace na decyzyjnych stanowiskach, z dużym napływem informacji, gdzie powstaje konieczność szybkiego podejmowania działań. Wypalenie zawodowe dotyczy także osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Jest również niezależne od płci czy stażu pracownika. Także wbrew pozorom zjawisko bywa często obserwowane u młodszych pracowników.
Sebastian Kryczka
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy od 1 stycznia 2022 r. będzie można otrzymać L4 na wypalenie zawodowe?
Czy polskie przepisy regulują kwestie wypalenia zawodowego?
Co kryje się pod pojęciem wypalenia zawodowego?
Czytaj także: Wypalenie zawodowe na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych>>>