Jakie sorbenty zastosować przy wyciekach?

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
31.01.2023AKTUALNE

Jakie sorbenty zastosować przy wyciekach?

Właściwości fizykochemiczne substancji niebezpiecznych, ich skład i ilość mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie i życie ludzi, zwierząt oraz stan środowiska naturalnego. Z uwagi na skutki oddziaływania związków chemicznych na otoczenie istotne jest likwidowanie zagrożeń z nimi związanych. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego określiło, że należy „związywać lub neutralizować substancje niebezpieczne” poprzez m.in. sorbenty. Stosowanie sorbentów to najskuteczniejsza metoda utylizacji substancji niebezpiecznych.

Korzyści 

Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje sorbentów?

  • W jakich przypadkach należy zapewnić dostępność sorbentów?

  • Co składa się na sorpcyjne zestawy awaryjne?

Czytaj także: Kilka zasad o których musisz pamiętać magazynując materiały niebezpieczne>>>

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzmożony rozwój cywilizacyjny, który oprócz pozytywnych zmian niesie także zagrożenia dla ludzi oraz środowiska. Rozwój przemysłu ciężkiego, branży chemicznej oraz zwiększone zapotrzebowanie na energię skutkuje zwiększającą się produkcją i użytkowaniem substancji niebezpiecznych. Mnogość ich zastosowań, występowanie pod wieloma postaciami i udział w mniej lub bardziej skomplikowanych procesach technologicznych wiąże się z możliwością niekontrolowanego przedostania się niebezpiecznych substancji do środowiska naturalnego. Na skutek nieumiejętnego użytkowania substancji niebezpiecznych do gleby, wód powierzchniowych i podziemnych mogą przeniknąć m.in. produkty ropopochodne: benzyna, smary, olej napędowy, oleje hydrauliczne, transformatorowe i inne. Właściwości fizykochemiczne substancji niebezpiecznych, ich skład i ilość mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie i życie ludzi, zwierząt oraz stan środowiska naturalnego. Z uwagi na skutki oddziaływania związków chemicznych na otoczenie istotne jest likwidowanie zagrożeń z nimi związanych. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 29 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego określiło, że należy „związywać lub neutralizować substancje niebezpieczne” poprzez m.in. sorbenty. Stosowanie sorbentów to najskuteczniejsza metoda utylizacji substancji niebezpiecznych.

Jakie są rodzaje sorbentów i jakie cechy powinny posiadać?

Należy zwrócić uwagę, że sorbent, powinien charakteryzować się szerokim spektrum zastosowania. Tutaj należy wskazać na najważniejsze cechy sorbentu: selektywność (chłonący ciecze nie mieszające się z wodą), niepalność, łatwość w zebraniu, chłonność, antypoślizgowość, lekkość.

Wśród dostępnych na rynku sorbentów wyróżnia się:

  • sorbenty sypkie, które stosuję się do usuwania substancji olejowych, paliw, smarów, wody (postać sypka sorbentów to forma granulatów stosowanych bezpośrednio na zanieczyszczonej powierzchni);

  • maty sorpcyjne zastosowane przede wszystkim do usuwania cieczy agresywnych takich jak: glikol, cieczy ropopochodnych (powłoka jest trwała i odporna na ścieranie, co zapobiega przed wchłonięciem już niebezpiecznej substancji do podłoża);

  • rękawy sorpcyjne, które wyznaczają strefę wycieku (zastosowanie znalazły w laboratoriach oraz halach produkcyjnych, jak i również w miejscach trudnodostępnych. Wykonane są najczęściej z wytrzymałej włókniny i wypełnione są materiałem chłonnym).

Zastosowanie związków ropopochodnych, m.in. jako paliw służących do wytwarzania energii, powoduje potrzebę dostarczania ich różnymi drogami do odbiorców, przez których są magazynowane i przetwarzane. Działania te niejednokrotnie mogą być przyczyną przedostania się tych substancji do środowiska naturalnego, zwłaszcza w wyniku:

  • wycieku substancji w trakcie transportu na skutek wypadków i kolizji bądź rozszczelnienia zbiorników paliwa;

  • wycieku mediów ze zbiornika i opakowań;

  • przedostania się substancji przez instalację ściekową i burzową do cieków wodnych.

Zadbaj o awaryjnych zestawów sorbentów

W razie wspomnianego wcześniej wycieku substancji ropopochodnych zawsze konieczne jest szybkie i dokładne usunięcie cieczy. W wielu przypadkach zadanie to należy do straży pożarnej lub personelu zakładowego. Dlatego niezwykle ważne jest by zapewnić pracownikom dostęp do takich sorbentów w sytuacjach potrzeby. Dobrą praktyką z punktu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapewnienie tzw. awaryjnych zestawów sorbentów. Najczęściej składają się z pewnej liczby sorbentów przeznaczonych do neutralizacji różnego rodzaju substancji oraz sprzętu dodatkowego, który powinien stanowić wyposażenie zakładów i magazynów, w celu zapewnienia bezpiecznej pracy oraz umożliwienia sprawnej neutralizacji w wypadku wystąpienia zagrożenia. Zestawy ratunkowe, ze względu na możliwość łatwego przenoszenia i przewożenia nadają się jako środki zabezpieczające przy transporcie chemikaliów oleju, ropy i innych. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja minimalizująca ewentualne szkody i zagrożenia. Zestawy dostarczane są najczęściej w różnych zestawach umożliwiających dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Co powinien zawierać sorpcyjny zestaw awaryjny?

Sorpcyjne zestawy awaryjne są bardzo dobrym prewencyjnym zabezpieczeniem, które umożliwi zawsze szybkie i efektywne reagowanie na każdy wypadek związany z wyciekiem niebezpiecznych cieczy do otoczenia lub środowiska naturalnego. Natychmiastowe użycie zminimalizuje koszty poniesione na skutki likwidacji wycieku. Marka 4safety posiada w swojej ofercie awaryjne zestawy sorbentów. Zaletą korzystania z takich zestawów jest fakt, że zawsze są one pod ręką oraz to że zestaw wyposażony jest we wszystkie potrzebne rzeczy do szybkiego zastosowania. W skład takiego zestawu wchodzą:

  • torba na zestaw,

  • mata,

  • rękaw,

  • gogle,

  • rękawice,

  • kombinezon,

  • półmaska oraz

  • worek na odpady niebezpieczne.

Wszystkie wymienione przedmioty są niezbędnymi elementami wyposażenia pracownika w środki ochrony indywidualnej chroniącymi przed substancjami niebezpiecznymi. Tym samym zestaw taki nie tylko pozwoli szybko zareagować w przypadku wycieku, ale również zadbać o bezpieczeństwo pracowników używających sorbentów.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol i 4Safety

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.