Kurtki ostrzegawcze z odpinanymi rękawami – czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
28.02.2022AKTUALNE

Kurtki ostrzegawcze z odpinanymi rękawami – czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

Odzież ostrzegawczą stosuje się w takich działach przemysłu jak: logistyka, obróbka metali, budownictwo, w przemyśle ciężkim. Stosuje się ją także w dziale ochrony, w tym służbach ratowniczych oraz w straży. Jednak dobór takiej odzieży ochronnej, podobnie jak środków ochrony indywidualnej, przysparza służbom bhp wiele trudności. Są one tym większe, im bardziej ocena ryzyka na stanowisku pracy bazuje na odczuciach subiektywnych lub niemierzalnych wartościach czynników zagrożenia. Poznaj wskazówki, na co zawracać uwagę dobierając odzież ochronną – kurtki ostrzegawcze – dla swoich pracowników.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Lepiej dobrać odzież ochronną dla pracowników.

  • Wybrać bardziej funkcjonalną kurtkę ostrzegawczą.

  • Upewnić się, na co zwracać uwagę wybierając odzież ostrzegawczą.

 Czytaj także: Co zmienia nowa norma EN 17323 dotycząca odzieży odblaskowej?>>>

Jakie wymagania musi spełniać odzież ochronna?

Odzież o intensywnej widzialności (potocznie zwana ostrzegawczą), która należy do środków ochrony indywidualnej, powinna spełniać wymagania rozporządzenia 2016/425 i zharmonizowanej z nią normy EN ISO 20471:2013 + A1:2016. Informacje zawarte w normie stanowią wymagania dotyczące:

  • konstrukcji odzieży,

  • materiałów fluorescencyjnych,

  • materiałów odblaskowych,

  • sposobu znakowania,

  • instrukcji użytkowania

oraz samego odpowiedniego doboru odzieży ostrzegawczej dla użytkujących.

Czym się kierować wybierając odzież ochronną, kurtkę ochronną odblaskową?

Najważniejszym aspektem przy zakupie odzieży ochronnej, jest spełnianie warunków najwyżej jakości i bezpieczeństwa. Odzież tego rodzaju powinna być także ergonomiczna. To argumenty, którym kierują się pracodawcy w porozumieniu ze służbą bhp.

Parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze odzieży ochronnej, jest przede wszystkim jej klasa. Informacja ta powinna być dostarczona przez producenta. Określenie klas odzieży ostrzegawczej można ustalić na podstawie spełnienia wymagań w zakresie minimalnych powierzchni materiałów. Czynnikiem mierzalnym będzie powierzchnia materiału tła i materiału odblaskowego. Dotyczy to zarówno pojedynczego wyrobu odzieżowego, jak i wyrobów skompletowanych. W takim przypadku komplet dobranych pojedynczych wyrobów odzieżowych może mieć wyższą klasę widzialności. Fakt ten powinien być opisany w instrukcji użytkowania i zaznaczony w oznakowaniu z podaniem osobno klas pojedynczych wyrobów odzieżowych, a także klasy kompletu tych wyrobów.

Uwaga!

Użytkownik odzieży powinien mieć świadomość, że nosząc tylko jedną część z kompletu odzieży, znacznie obniża jej klasę ochrony!

Niezmiernie ważnym aspektem z punktu bhp jest również ergonomiczność takiej odzieży ostrzegawczej. Jest to ważne nie tylko ze względu na jej funkcjonalność, komfort pracy, czy estetykę. W tym aspekcie jest to istotne przede wszystkim ze względu na brak możliwości indywidualnego modyfikowania przez pracownika ważnych elementów odzieży. W konsekwencji mogłoby to znacznie zmniejszyć zalety ochronne odzieży. Sztandarowym przykładem jest ingerowanie przez pracowników w odzież ochronną w okresach letnich.

Takie sytuacje w konsekwencji mogą grozić potencjalnym wypadkiem. Pracownik używający nieprawidłowo specjalistycznej odzieży ochronnej (odzieży ostrzegawczej) naraża się m.in. na zderzenie z pojazdem, gdyż kierowca może go nie zauważyć.

Na jakie ergonomiczne rozwiązania w kurtkach ostrzegawczych warto zwrócić uwagę?

Rozwiązaniem w takich przypadkach może być zastosowanie w odzieży ostrzegawczej odpinanych rękawów, co odpowiednio spełnia kurtka o podwyższonej widoczności LH-VIBER marki REIS.

Poprzez przydzielenie takiej odpowiedniej kurtki ostrzegawczej pracownikowi chronimy go przed m.in. przegrzewaniem organizmu, a także dbamy o jego prawidłową widoczność. Kurtki ochronna odblaskowa zazwyczaj posiadają klasę 2 ostrzegawczą. Natomiast w przypadku odczepienia rękawów przechodzą do klasy 1, równie skutecznej. Możliwość owego zabiegu stanowi ważny atut produktu pod kątem zasad bhp. Pracownik pozostaje w zakresie widoczności z każdej ze stron, zarówno w dzień, jak i w nocy. Kurtka robocza ostrzegawcza o podwyższonej widoczności jest certyfikowana i zgoda z EN ISO 20471:2013.

Ważne

Jednostka notyfikowana wydaje certyfikat z uwzględnieniem podwójnego przetestowania produktu. Zarówno samej kurtki odblaskowej, jak i kurtki po odpięciu rękawów.

W takim przypadku organ jednostki nadzoru i kontroli w zakładzie pracy, jakim jest służba bhp, ma pewność i potwierdzenie skuteczności produktu. Błędem natomiast jest sytuacja, gdy certyfikacji podlega sama kurtka robocza ostrzegawcza, która posiada odpinane rękawy. Brak informacji o podwójnym przetestowaniu może powodować, że taki produkt nie może być stosowany alternatywnie, tzw. z odpiętymi rękawami.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol

 

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.