Wzór Karty Urządzenia i Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
29.01.2016AKTUALNE

2 lutego 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 stycznia 2016 r. w sprawie wzoru Karty Urządzenia i wzoru Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej oraz sposobu ich sporządzania i prowadzenia  (Dz.U. z 2016 r., poz. 73).

Na podstawie art. 14 ust. 12 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U. poz. 881) wydane zostało nowe rozporządzenie określające wzór:

  • Karty Urządzenia i
  • Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej.

Karty te sporządza się przez wypełnienie odpowiednio Karty Urządzenia albo Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej, dostępnych w Centralnym Rejestrze Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej, w zakresie danych, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1–3 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, oraz zatwierdzenie danych.

Wpisu danych do kart oraz korekty danych zawartych w tych kartach dokonuje się przez wprowadzenie danych i ich zatwierdzenie.

W przypadku gdy w urządzeniu lub systemie ochrony przeciwpożarowej substancja kontrolowana zostanie zastąpiona fluorowanym gazem cieplarnianym albo fluorowany gaz cieplarniany zostanie zastąpiony innym fluorowanym gazem cieplarnianym, należy dokonać zamknięcia odpowiednio dotychczasowej Karty Urządzenia albo Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej i sporządzić nową Kartę Urządzenia albo Kartę Systemu Ochrony Przeciwpożarowej.

Natomiast w przypadku gdy w urządzeniu lub systemie ochrony przeciwpożarowej substancja kontrolowana albo fluorowany gaz cieplarniany zostaną zastąpione substancją alternatywną niebędącą substancją kontrolowaną ani fluorowanym gazem cieplarnianym należy dokonać zamknięcia Karty Urządzenia albo Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej.

Wzory obydwu kart zostały określono w załącznikach nr 1 i 2 do nowego rozporządzenia.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.