Co z badaniami pracowników i szkoleniami okresowymi bhp w czasie epidemii, jakie jest obecnie stanowisko?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
19.11.2021AKTUALNE

Co z badaniami pracowników i szkoleniami okresowymi bhp w czasie epidemii, jakie jest obecnie stanowisko?

IV fala epidemii koranowirusa zbiera coraz większe żniwo. Zmów pojawiają się wątpliwości w zakresie kierowania pracowników na badania profilaktyczne i przeprowadzanie szkoleń okresowych bhp. Powraca pytanie, co z badaniami okresowym pracowników, jakie jest obecnie obowiązujące stanowisko w tej sprawie? Co ze szkoleniami okresowymi bhp dla stanowisk robotniczych? Można czy nie można prowadzić je i w jakiej formie w czasie epidemii COVID-19?

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się, czy nadal możesz:

  • Odroczyć okresowe badania pracowników,

  • Wstrzymać się od organizowania szkoleń okresowych bhp swoich pracowników,

  • Zorganizować stacjonarne szkolenie bhp.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym obowiązuje przepis, który zawiesza obowiązki związane z kierowaniem pracowników na badania okresowe. W przypadku szkoleń okresowych bhp, niezależnie od grup pracowniczych, obowiązuje zasada zgodnie, z którą w przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie epidemii – termin przeprowadzenia szkolenia okresowego wydłuża się do 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

Profilaktyczne badania lekarskie pracowników nadal z możliwością zawieszenia

Badania lekarskie stanowią swoisty monitoring pozwalający nie dopuścić do pracy osoby, która ze względów zdrowotnych nie powinna jej wykonywać. Zasadą jest kierowanie pracownika na badania wstępne, okresowe oraz kontrolne.

Uwaga!

Badania kontrolne pracowników w okresie epidemii koronawirusa nie zostały zawieszone. Należy kierować na nie pracowników.

Odnosząc się do kwestii realizacji profilaktycznych okresowych badań lekarskich w okresie epidemii COVID-19 należy odwołać się do przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepis art. 12a przywołanego aktu prawnego przewiduje zawieszenie obowiązków związanych z realizacją okresowych profilaktycznych badań lekarskich. Jednocześnie aktualne pozostają obowiązki związane z kierowaniem osób przyjmowanych do pracy oraz pracowników na badania wstępne oraz kontrolne.

Szkolenie okresowe bhp nadal z możliwością zawieszenia

Szkolenie bhp to nie jednorazowy epizod w relacji między pracodawcą a pracownikami. Za wyjątkiem przewidzianych w kodeksie pracy odstępstw od zapewniania szkoleń okresowych, pozostali pracownicy powinni mieć zapewnione cykliczne szkolenia bhp.

W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z tych przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bhp lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie:

  • obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub

  • 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii

termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Zasada ta ma zastosowanie do szkoleń okresowych bhp wszystkich grup szkoleniowych, niezależnie od stanowiska pracy. Zawieszenie szkoleń okresowych bhp obejmuje więc również pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

Szkolenia okresowe bhp dozwolone w formie stacjonarnej

Warto również wspomnieć o przepisie § 26 ust. 17 rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii . Wymienione są w nim wyjątki, w ramach których nie mają zastosowania zakazy, o których mowa w ust. 15 rozporządzenia. Wśród tych wyjątków znajdują się szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w znaczeniu ogólnym.

Zgodnie z obowiązującą regulacją do dnia 30 listopada 2021 r. zakazuje się organizowania i udziału w innych niż określone w ust. 1–1b zgromadzeniach, w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

  • spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;

  • imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących;

  • imprez i spotkań do 150 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży,

  • zgrupowań, spotkań lub zebrań związanych z realizacją zadań mających na celu zwalczanie lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, w tym zwierząt wolno żyjących (dzikich).

Zakazu, o którym mowa w ust. 15, nie stosuje się w przypadku przeprowadzania:

14) szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.