Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników w związku ze znoszeniem obostrzeń covidowych?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
11.04.2022AKTUALNE

Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników w związku ze znoszeniem obostrzeń covidowych?

Znoszenie obostrzeń covidowych jest już zaawansowane. Jedynym odczuwalnym obostrzeniem związanym z COVID-19 jest obecnie obowiązek stosowanie maseczek w podmiotach leczniczych i aptekach. Zatem, skoro właściwe obostrzeń związanych z koronawirusem już prawie nie ma, to czy przywrócony już został obowiązek kierowania pracowników na badania z zakresu medycyny pracy, zawieszony na czas epidemii COVID-19?

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Prawidłowo wypełniać obowiązki związane z profilaktycznymi badaniami pracowników

  • Uniknąć nieporozumień w zakresie kierowania pracowników na badania lekarskie

  • Być na bieżąco z obowiązującymi przepisami w zakresie COVID-19 i badań lekarskich pracowników

Polecamy także: Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?>>>

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym utrzymane zostało zawieszenie wykonywania niektórych obowiązków w zakresie badań okresowych:

  • pracowników,

  • kierowców wykonujących przewóz drogowy oraz

  • maszynistów

w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Cały czas utrzymany jest obowiązek wykonywania badań wstępnych oraz kontrolnych. Natomiast mimo poluzowania obostrzeń covidowych zawieszenie wykonywania badań okresowych w związku ze stanem epidemii COVID-19 nadal obowiązuje. 

Profilaktyczne badania lekarskie

Badania lekarskie stanowią swoisty monitoring pozwalający nie dopuścić do pracy osoby, która ze względów zdrowotnych nie powinna jej wykonywać. Zasadą jest kierowanie pracownika na badania:

  • wstępne,

  • okresowe oraz

  • kontrolne.

Odnosząc się do kwestii realizacji profilaktycznych okresowych badań lekarskich w okresie epidemii COVID-19 należy odwołać się do przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepis art. 12a przywołanego aktu prawnego przewiduje zawieszenie obowiązków związanych z realizacją okresowych profilaktycznych badań lekarskich.

Ważne

Aktualne pozostają obowiązki związane z kierowaniem osób przyjmowanych do pracy oraz pracowników na badania wstępne oraz kontrolne.

Stan epidemii nie został odwołany. Zatem przepisy wskazanej ustawy nadal obowiązują. Należy jednocześnie pamiętać o stopniowym luzowaniu obostrzeń oraz zmieniających się przepisach szczególnych obowiązujących w czasie epidemii. Warto zatem na bieżąco śledzić stan prawny, uwzględniając fakt, że z czasem badania okresowe z całą pewnością zostaną przywrócone.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.