COVID-19 jako choroba zakaźna uznana za chorobę zawodową

Mariusz Foremniak
Mariusz Foremniak
07.05.2020AKTUALNE

COVID-19 jako choroba zakaźna uznana za chorobę zawodową

COVID-19 jako choroba zakaźna, która została wywołana wirusem SARS-CoV-2, została przez Ministerstwo Zdrowia uznana za chorobę zawodową. Jednak tylko w określonej grupie zawodowej. Zobacz o jakiej grupie mowa.

Ryzyko zakażenia wywołanego koronawirusem przy wykonywaniu obowiązków zawodowych w służbie zdrowia jest znacznie wyższe niż w przypadku innych grup zawodowych. Dlatego też, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, organy orzecznicze w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 będą mogły uznać w tej grupie zawodowej chorobę COVID-19 za chorobę zawodową.

Skąd taka decyzja aby uznać COVID-19 za chorobę zawodową?

Decyzja Ministerstwa Zdrowia, to to odpowiedź na apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 30 marca br., który był skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie uznawania choroby zakaźnej wywołanej u lekarza lub lekarza dentysty wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową.

Naczelna Rada Lekarska wskazała, że ryzyko zakażenia wywołanego koronawirusem przy wykonywaniu obowiązków zawodowych w służbie zdrowia jest znacznie wyższe niż w przypadku innych grup zawodowych.

Statystycznie rzecz biorąc ryzyko zakażenia wywołanego koronawirusem podczas wykonywania obowiązków zawodowych jest w grupie zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów znacznie wyższe niż w przypadku innych grup zawodowych. Ryzyko to zwiększa się jeszcze bardziej, gdy brak jest wystarczających środków ochrony indywidualnej dla lekarzy, a dodatkowo zagrożenie epidemiczne jest nowe – wirus SARS-CoV-2 nie został jeszcze dostatecznie dokładnie przebadany przez naukę pod kątem sposobów skutecznej ochrony przed nim.

Jaka choroba może być choroba zawodową?

Zgodnie z art. 2351 Kodeku pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stwierdza, że narażenie zawodowe, jakiemu podlegają obecnie lekarze i lekarze dentyści wykonujący zawód przy powszechnie wiadomym braku w placówkach medycznych odpowiednich środków ochrony indywidualnej uzasadnia przyjęcie, że w przypadku, gdy na chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 zachoruje lekarz albo lekarz dentysta, to z wysokim prawdopodobieństwem choroba ta została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. W takiej sytuacji będą istniały wszelkie przesłanki do wydania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej.

Autor: 

Mariusz Foremniak

Autor
Mariusz Foremniak
Prawnik, Kierownik Działu BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni, doświadczony pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie zajmuje się kształtowaniem polityki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.