Dane o wypadkach przy pracy wskazują nad czym i gdzie należy pracować, aby ograniczyć ich występowanie.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
13.06.2018AKTUALNE

Dane o wypadkach przy pracy wskazują nad czym i gdzie należy pracować, aby ograniczyć ich występowanie.

Pozytywne wiadomości w zakresie statystyk wypadkowych płyną z danych GUS. W I kwartale 2018 r. liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz wskaźnik wypadkowości ogółem obniżyły się w stosunku do ubiegłego roku. Mniej jest także wypadków śmiertelnych. Czy takie dobre wiadomości pozwalają spać spokojnie? Nie, gdyż nadal nieprawidłowe zachowanie się pracowników jest najczęstszą przyczyną wypadków. Zobaczmy zatem, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zapobiegać wypadkom przy pracy.

Choć, jak podaje GUS, w I kwartale tego roku zmalała liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy – ogółem odnotowanych zostało 15900 osób – o 5,4% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, to trzeba podkreśli że:

  • 15769 osób uległo wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim ( mniej o 5,3 % niż przed rokiem),
  • 99 osób – wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała (mniej o 10,0 % do roku ubiegłego ),
  • 32 osoby poniosły śmierć (o 31,9 % mniej niż I kw. 2017 r.).

Nadal należy pracować nad likwidacją najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy

Niestety odnotować należy że, nadal – jak co roku – nieprawidłowe zachowanie się pracownika to aż 61,5% wszystkich przyczyn wypadków przy pracy w i kwartale br.. Czy to znaczy, że pracownicy nie uważają? A może nie wiedzą, że postępują niewłaściwe i mogą doprowadzić do nieszczęścia, wypadku? Odpowiedź nie jest prosta.

Jak zatem pracować nad tą sytuacją? Zasadniczą rolę w poprawie tej sytuacji nadal odgrywa właściwe:

  • szkolenie bhp oraz
  • budowanie kultury bezpieczeństwa w firmach.

Zwróćmy uwagę jak istotnych informacji w zakresie przyczyn wypadków przy pracy dostarczają nam dane GUS.

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy w I kwartale br., oprócz nieprawidłowego zachowania się pracownika, wskazać możemy:

  • Niewłaściwy stan czynnika materialnego (8,3% wypadków przy pracy)
  • Niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika (7,1%);
  • Brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym (6,8 %).

Natomiast w chwili wypadku poszkodowani pracownicy najczęściej poruszali się i operowali przedmiotami. Wśród czynności jakie jeszcze wykonywali pracownicy w chwili wypadków wskazać możemy również:

  • Transport ręczny;
  • Prace narzędziami ręcznymi;
  • Obsługiwanie maszyn;
  • Kierowanie/jazda środkami transportu.

Właśnie na te kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podczas szkoleń bhp, to dla nich powinniśmy opracować procedury właściwego postępowania. Przyjrzeć powinniśmy się również instrukcjom BHP w zakładach pracy, a także procedurze zapoznawania z nimi pracowników.  Bowiem przyczyny wypadku ujawniają deficyty i nieprawidłowości w zakresie bhp , które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniły się do zaistnienia wypadku.

Ważne

Przyczyny wypadku przy pracy  związane są z czynnikami materialnymi (technicznymi), z organizacją pracy i stanowiskiem pracy oraz z samym pracownikiem.

Najbardziej wypadkowe i niebezpieczne branże od lat te same

Warto również zauważyć, że według danych GUS w I kwartale tego roku, uwzględniając rodzaj działalności gospodarczej, najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w branżach:

1)      Górnictwo i wydobywanie,

2)      Dostawa wody;

3)      Gospodarowanie ściekami i odpadami;

4)      Rekultywacja;

5)      Opieka zdrowotna i pomoc społeczne;

6)      Przetwórstwo przemysłowe;

7)      Transport i gospodarka magazynowa.

Natomiast branżami o największej liczbie wypadków śmiertelnych są:

1)      Budownictwo

2)      Przetwórstwo przemysłowe

3)      Handel; naprawa pojazdów samochodowych

4)      Transport i gospodarka magazynowa

W tych branżach od lat podejmowane są różne działania, indywidualnie i w formie zorganizowanej. Jednak czołówka pozostaje od lat ta sama. 

Miejmy na uwadze, że chociaż dane o wypadkach przy pracy za pierwszy kwartał tego roku są pozytywne trzeba, aby ta tendencja się utrzymała, podejmować działania w zakresie szerzenia praktycznej wiedzy na temat bhp w zakładach pracy.  

Źródło: www.stat.gov.pl

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.