kontrole PIP

Kontrola PIP zatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych

Kontrola PIP zatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych

Pod szczególnym nadzorem warunków pracy Państwowej Inspekcji Pracy znajdują się pewne wyeksponowane grupy - pracownice w ciąży, niepełnosprawni oraz młodociani. Pojawienie się nowego rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym (30 września 2023 r.) z całą pewnością będzie kontrolowane w zakresie jego przestrzegania z poziomu zakładów pracy. Warto więc sprawdzić, co może znaleźć się z zakresie zainteresowania inspektora PIP podczas kontroli.

Jeżeli inspektor PIP przychodzi na kontrolę z dużym prawdopodobieństwem będzie weryfikować problematykę zatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych. W następnie takiej kontroli, jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, będzie podejmował określone działania w ramach nadzoru. Działania te będą zmierzać ostatecznie do zapewnienia przestrzegania prawa pracy przez podmiot kontrolowany.

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy w art. 13 wskazuje na katalog podmiotów, które mogą spodziewać się kontroli ze strony inspekcji. W przypadku zatrudniania młodocianych, zarówno w celu przygotowania zawodowego, jak i w celu realizacji prac lekkich w kontekście nowego wykazu prac wzbronionych, kontrola będzie dotyczyła w zasadzie pracodawców. Należy bowiem zauważyć, że nowe rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym wyraźnie wskazuje na pracodawcę – zatrudniającego młodocianych przy pracach, o których mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Kodeks pracy z kolei reguluje problematykę zatrudniania przy pracach lekkich, którymi w żadnym razie nie mogą być prace wzbronione, odwołując się do pracowniczej formuły zatrudnienia gdzie występuje pracodawca oraz pracownik.

Jak odwołać się od nakazu inspektora pracy w zakresie oceny ryzyka zawodowego?

W jaki sposób przygotować się do odwołania od nakazu inspektora PIP w zakresie oceny ryzyka zawodowego?

Jeżeli inspektor PIP podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości związane z wypełnianiem przez pracodawców obowiązków związanych z oceną ryzyka wyda nakaz ich usunięcia. Jednak pracodawca, który nie zgadza się z decyzją inspektora pracy, może odwołać się do organu II instancji. Daje to szansę na zmianę lub uchylenie decyzji inspektora. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, przygotowując takie odwołanie w imieniu pracodawcy?

Praktycznie każda kontrola inspektora pracy, która jest realizowana w obszarze technicznego bezpieczeństwa pracy, dotyczy w mniejszym lub większym stopniu problematyki związanej z oceną ryzyka zawodowego. Ocena ryzyka i obowiązki z nią związane są zatem badane zarówno w ramach kontroli kompleksowych, podczas których analizowane jest pełne spektrum problematyki bhp, jak również kontroli problemowych, o ograniczonym zasięgu przedmiotowym. Dotyczy to również kontroli inicjowanych przez skargi pracownicze oraz organizacji związkowych.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • W prawidłowy sposób przygotujesz się do wniesienia odwołania od nakazu inspektora PIP.

  • Poznasz kilka trików na skuteczne odwołanie się od nakazu inspektora PIP.

  • Oszczędzisz sobie nerwów i czasu na bezskuteczne działania odwoławcze w zakresie oceny ryzyka zawodowego.

Czytaj także: Od jakich decyzji inspektów pracy można wnieść odwołanie do Głównego Inspektora Pracy? >>>

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel