Jak przedstawia się ryzyko psychospołeczne na gruncie zawodowym w Europie?

27.01.2015AKTUALNE

Jak przedstawia się ryzyko psychospołeczne na gruncie zawodowym w Europie?

Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy udostępniła streszczenie raportu dotyczącego zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy, sporządzonego wspólnie przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) oraz Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound). Materiał ten dedykowany jest m.in. specjalistów ds. BHP oraz przedstawicieli pracodawców i pracowników.

Streszczenie „Zagrożenia psychospołeczne w Europie: Występowanie i strategie zapobiegania” zawiera informacje porównawcze dotyczące występowania zagrożeń psychospołecznych wśród pracowników oraz wyniki badań powiązania pomiędzy tymi zagrożeniami a zdrowiem i samopoczuciem pracowników. Materiał ten zawiera również informacje na temat stopnia zaangażowania pracodawców w działania zapobiegające zagrożeniom psychospołecznym, oraz opisano takie działania dając inspirację pracodawcom.

Jak donosi raport 25% europejskich pracowników doświadcza stresu związanego z pracą. Taka sama grupa pracowników zgłasza, że praca ma niekorzystny wpływ na ich stan zdrowia. Najczęściej spotykane zagrodzenia psychospołeczne, które mają wpływ na negatywne dla zdrowia skutki pracy, to monotonia lub złożoność, a także intensywność pracy. Intensywność szczególnie łączy się ze stresem w miejscu pracy. Wzrastające znaczenie, wśród zagrożeń psychospołecznych, dla stresu w pracy ma niepewność zatrudnienia. Również praca w nadgodzinach lub godzinach nieregularnych jest znaczna, aż 1/5 europejskich pracowników deklaruje taki system pracy.

Raport donosi, że zaledwie 1/3 pracodawców wprowadziła procedury przeciwdziałania zagrożeniom psychospołecznym. Jak pokazuje praktyka nie ma jednego złotego środka, metody rozwiązania problemu. Wiadomo jednak, że muszą być to działania długotrwałe, najlepiej w formie uporządkowanego procesu. Natomiast najlepsze wyniki można osiągnąć, jak donoszą twórcy raportu – poprzez czynne zaangażowanie pracowników

Jak radzą twórcy raportu środki zapobiegania zagrożeniom psychospołecznym najlepiej jest wprowadzać w ramach tradycyjnego zarządzania ryzykiem. Takie rozwiązanie wynika z faktu, że przedsiębiorstwa lepiej radzą sobie z zapobieganiem zagrożeniom psychospołecznym, jeżeli dysponują dobrze funkcjonującymi rozwiązanymi w zakresie SZBiHP.