Stres w pracy jest zjawiskiem częstym. Dlatego też tak ważne jest podejmowanie działań zmierzających do obniżenia stresu w miejscu zatrudnienia. Warto więc poznać najlepsze praktyki stosowane przez inne firmy w tym zakresie. Dzięki temu możesz skutecznie wprowadzić sprawdzone rozwiązania, zapewniające zatrudnionym komfortowe warunki pracy, łagodzące skutki stresu lub minimalizujące powstawanie sytuacji stresowych.
Chociaż stres jest naturalną reakcją organizmu na przeżywane doświadczenia. Jednak jego nadmiar, czyli przewlekłość oraz towarzyszące mu negatywne skutki mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Ma to zazwyczaj miejsce w sytuacji przemocy psychicznej w pracy, zwanej mobbingiem. Mogą pojawić się wówczas pierwsze symptomy zaburzeń lękowo-depresyjnych lub depresji.
Stres, rozumiany jako silne negatywne emocje, wpływa nie tylko na dobrostan psychiczny pracownika i jego zespołu. Staje się – z czasem – istotną przyczyną konfliktów, sporów, długotrwałych absencji chorobowych do zwolnienia z pracy włącznie.
Dlatego pracodawcy mogą i powinni wprowadzać rozwiązania, wspierające dobrostan psychiczny pracowników. Dzięki temu mogą stworzyć i utrzymać dobrą atmosferę w pracy, wpływającą bezpośrednio na efektywność radzenia sobie ze stresem przez pracowników.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy informuje, że zagrożenia psychospołeczne i stres związany z pracą zawodową należą do najpoważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Blisko połowa pracowników w Europie uważa, że w miejscu pracy jest narażona na stres i zagrożenia psychospołeczne wynikają ze złego planowania pracy i organizacji pracy oraz złego zarządzania. Powszechnie występujący stres związany z wykonywaną pracą przyczyniać się może m.in. do chorób układu krążenia, udaru mózgu, chorób układu pokarmowego, depresji czy nowotworów. Zatem, na co zwrócić uwagę, aby w prawidłowy sposób zidentyfikować zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy. Praktyczne porady na ten temat znajdziesz w tym webinarze.
Podkreślić trzeba, że zagrożenia psychospołeczne, jak stres, powinny być uwzględniane w ocenie ryzyka zawodowego. Jednak zidentyfikowanie tych zagrożeń niestety bywa traktowane pobłażliwe bądź nie przykłada się należytej uwagi do czynników psychofizycznych.
Natomiast, jeżeli identyfikujemy te zagrożenia psychofizyczne na stanowisku pracy, to należy podjąć do nich odpowiednie działania profilaktyczne. Jak podkreśla Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, stres czy inne czynniki psychofizyczne są częstą przyczyną chorób i absencji wśród pracowników.
Czytaj także: Jak wspierać pracowników w walce z depresją?>>>
W webinarze „Zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy” znajdziesz wskazówki na temat:
Czynników wpływających na obciążenie psychiczne
Często analizowanych przyczyn zagrożeń psychospołecznych
Metod oceny obciążenia psychicznego pracą
Przykładowe uwzględnienie zagrożeń psychospołecznych w ocenie ryzyka zawodowego
Webinar poprowadzi
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni pracownik służby bhp. Konsultant społeczny wielu projektów prawnych z zakresu prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy.
Cały webinar zobacz poniżej.