Jakie wymagania powinno spełniać prawidłowe oświetlenie terenu budowy?

Janusz Strzyżewski
23.11.2018AKTUALNE

Jakie wymagania powinno spełniać prawidłowe oświetlenie terenu budowy?

Instalacje oświetleniowe na terenie budowy mają charakter tymczasowy. Niemniej jednak powinny spełniać takie same wymogi, jak oświetlenie miejsc pracy o charakterze stałym. Właściwe oświetlenie terenu budowy, prac budowlanych ma bowiem ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy. Niestety często kwestie te są marginalizowane, co może mieć dotkliwe konsekwencje. Zatem poznaj wymagania dla właściwego oświetlenia terenu budowy.

Korzyści 

Korzyści:

Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:

  • Zadbać o prawidłowe oświetlenie terenu budowy, zgodne z przepisami.
  • Zapewnić bezpieczne wykonywanie prac budowlanych, co zmniejszy liczbę wypadków przy pracy.
  • Podjąć konieczne działania naprawcze w zakresie właściwego oświetlenia stanowisk pracy na budowie.   

Praca na budowie często zaczyna się o świcie (czasami wcześniej) i często kończy po zmierzchu. Dodatkowo wiele czynności i prac prowadzonych we wnętrzach budynków, czy obiektach zaplecza może wymagać doświetlenia światłem sztucznym również w dzień. Dlatego tak ważne jest zapewnieni zgodnego z przepisami oświetlenia terenu budowy.

Właściwe sztuczne oświetlenie na placu budowy ma ogromne znaczenie. Jest niezbędne dla oświetlenia dróg i placów manewrowych znajdujących się na terenie budowy. Oświetlenie zewnętrzne spełnia także funkcje dozorowe. W miarę potrzeby niezbędne jest − oprócz oświetlenia podstawowego − stosowanie także oświetlenia awaryjnego. Jeżeli wysokie żurawie budowlane lub wznoszone budowle stanowią przeszkody lotnicze, niezbędne jest zainstalowanie na nich, oprócz oznakowania dziennego, także przeszkodowych świateł ostrzegawczych.

Niestety w wielu przypadkach praktyka daleko odbiega od teorii. Instalacje elektryczne na potrzeby budowy, w tym oświetleniowe, mają zwykle charakter tymczasowy. Z tego względu stosowane są często urządzenia przenośne lub przewoźne. Niska świadomość znaczenia oświetlenia dla bezpieczeństwa i jakości wykonywanej pracy, a także dążenie do ograniczenia kosztów sprawiają, że jest na terenie budowy marginalizowane.

Generalny wykonawca odpowiedzialny za przygotowanie terenu budowy ogranicza się zazwyczaj do zapewnienia zasilania zaplecza, węzłów, żurawi, rozmieszczenia na budowie rozdzielnic, czasami oświetlenia terenu czy oświetlenia dozorowego. Oświetlenie stanowisk pracy zwykle jest cedowane na podwykonawców. Ci zaś powinni pamiętać, że formalnie wymagania dla oświetlenia stanowisk pracy na budowę są takie same jak dla miejsc pracy o charakterze stałym.

Co mówią przepisy na temat oświetlenia na budowie?

Obszar terenu budowy – czasem nieprawidłowo zwany placem budowy – stanowi przestrzeń, w której występują specyficzne warunki pracy. Jednakże jak w przypadku innych czynności właściwe oświetlenie miejsc prowadzenia robót decyduje w dużym stopniu o bezpieczeństwie prowadzonych prac. Ponadto odpowiedniego oświetlenia wymaga wiele miejsc związanych z drogami i przejściami oraz z rejonami prac maszyn budowlanych. Z tego względu rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych nakazuje:

  • oświetlać przejścia dla pieszych i strefy niebezpieczne, w tym drogi na terenie budowy, dojścia i dojazdy,
  • oświetlać bramki ustawiane przed skrzyżowaniem dróg z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi,
  • w miarę potrzeby doświetlać miejsca robót w dzień oraz w tych miejscach stosować sztuczne oświetlenie po zmroku i w porze nocnej.
Ważne

Proszę zwrócić uwagę, że przepisy wymagają, aby sztuczne źródła światła nie powodowały w szczególności:

a)    wydłużonych cieni,

b)    olśnienia wzroku,

c)    zmiany barwy znaków lub zakłóceń odbioru i postrzegania sygnałów oraz znaków stosowanych w transporcie,

d)    powstawania zjawisk stroboskopowych.

Przepisy nakazują również  wyposażenie żurawi, masztów lub innych wysokich konstrukcji o zmroku i w nocy w oświetlenie pozycyjne (oświetlenia tego nie należy mylić ze specjalnym oświetleniem przeszkód lotniczych).

 

Wskazówki w zakresie rozmieszczenia punków świetlnych

Rozmieszczając punkty świetlne na terenie budowy trzeba mieć na uwadze, że ich usytuowanie musi umożliwiać odczytanie tablic i znaków ostrzegawczych oraz znaków sygnalizacji ruchu na terenie budowy. Natomiast punkty świetlne usytuowane przy stanowiskach montażowych powinny być tak rozmieszczone, aby zapewniały równomierne oświetlenie, bez ostrych cieni i nie powodowały olśnienia pracowników.

Uwaga!

Niedopuszczalne jest stosowanie na terenach budów i rozbiórek nieosłoniętych źródeł światła.

W przypadku zaś słupów z punktami świetlnymi na terenie budowy powinny być one rozmieszczone wzdłuż dróg i na ich skrzyżowaniach. Na łukach dróg, przy jednostronnym oświetleniu, słupy należy ustawiać po zewnętrznej stronie łuku (rys. 1).

  

Rys. 1. Zasada umieszczania słupów przy oświetleniu łuku drogi (szkic autora)

Ważne

Wokół wykopów, pozostawionych na czas zmroku i w nocy, a dostępnych dla osób postronnych należy ustawić balustrady zaopatrzone w światło ostrzegawcze koloru czerwonego.

W sprawie szczegółowych wymagań w zakresie natężenia oświetlenia przepisy odsyłają do polskich norm.

Stosowanie oświetlenia awaryjnego

Na terenie budowy występują miejsca, w których zanik napięcia w instalacji zasilającej oprawy oświetlenia podstawowego powoduje poważne zagrożenie dla pracujących w nich ludzi. Z tego względu niezbędne jest w takich przypadkach stosowanie oświetlenia awaryjnego zgodnego. Wymagania dla takiego oświetlenia określone są w dwóch polskch normach:

  • PN-EN 1838:2005 Zastosowania oświetlenia. Oświetlenie awaryjne.
  • PN-EN 50172:2005 Systemy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego.

Czasem, w związku z powyższymi normami, rodzi się pytanie: czy ma to być tylko oświetlenie ewakuacyjne, czy też oświetlenie zapasowe, umożliwiające dokończenie wykonywanych czynności, zależy od konkretnej sytuacji, jaka występuje na danym terenie lub w miejscu? Należy zatem pamiętać, że drogi umożliwiające pracownikom ewakuację na wypadek pożaru, awarii i innych zagrożeń znajdują się także we wznoszonych czy też remontowanych budynkach. Niestety w wielu przypadkach zapomina się o potrzebie zastosowania oświetlenia awaryjnego.

Podstawa prawna 
Autor: 

mgr inż. Janusz Strzyżewski

członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa