Konkurs UE na projekty promujące odpowiednie warunki pracy sprzyjające zdrowiu psychofizycznemu pracowników

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
31.03.2023AKTUALNE

Konkurs UE na projekty promujące odpowiednie warunki pracy sprzyjające zdrowiu psychofizycznemu pracowników

Depresja, lęk lub przewlekły stres to, obok schorzeń układu mięśniowo-kostnego, najczęściej diagnozowane problemy zdrowotne związane bezpośrednio z warunkami pracy w UE. Zarówno pracownicy, jak i menedżerowie dostrzegają znaczenie zmian, które warto wprowadzić, by zapewnić maksimum komfortu w miejscu pracy. Dostrzega to także Komisja Europejska, która - w ramach Programu Horyzont Europa – oczekuje na propozycje wniosków dotyczących poprawy warunków pracy. Sprawdź, do kiedy możesz przyłączyć się do konkursu i jak to zrobić.

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule pozwolą Twojej firmie:

  • wciąć udział w międzynarodowym konkursie i zyskać prestiż w branży i wśród partnerów biznesowych

  • promować kulturę bezpieczeństwa w zakładzie pracy i środowisku kontrahentów

  • podjąć współpracę z partnerami z innych krajów UE.

Czytaj także: 10 zaleceń do stworzenia kodeksu dobrostanu psychofizycznego w miejscu pracy i poprawy komfortu psychicznego pracownika>>>

Do 13 kwietnia br. przyjmowane są aplikacje w konkursie pt. „Evidence-based interventions for promotion of mental and physical health in changing working environment (post-pandemic workplaces)”. Propozycje wniosków powinny być związane z wypracowaniem konkretnych rozwiązań, których zastosowanie pozwoli na promocję zdrowia psychicznego i fizycznego w zmieniającym się warunkach pracy, ze szczególnym uwzględnieniem nowych form wykonywania obowiązków służbowych – zdalnie lub hybrydowo.

Konieczne uwzględnienie wpływu pandemii na warunki pracy oraz zdrowie psychofizyczne pracowników

Doświadczenie pandemii w istotny sposób wpłynęło na miejsca i warunki pracy. Przede wszystkim okazało się, że możliwa jest zmiana organizacji dotychczasowej formy i trybu wykonywania obowiązków. Ten fakt nie pozostał jednak bez wpływu na efektywność pracy, w tym konieczność zapewnienia – ze strony pracodawcy – i przestrzegania – przez pracowników – rygorystycznych, w stosunku do czasu przed pandemią, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w warunkach kryzysu zdrowia publicznego.

Ważne

Praca zdalna lub hybrydowa, czyli do niedawna nieznane formy wykonywania obowiązków, mogą mieć nie do końca zbadany wpływ na zdrowie psychofizyczne pracowników, przede wszystkim w ujęciu długoterminowym. Nie wiadomo bowiem czy i na ile zaburzenia lękowe, depresje czy nasilone dolegliwości układu kostno-stawowego są wynikiem zmian w organizacji pracy wywołanych pandemią.

Wśród działań, podejmowanych przez konsorcjum projektowe w ramach konkursu, powinny być m.in. sposoby badania wpływu pracy zdalnej i hybrydowej na dobrostan psychofizyczny. Mogą to być przykładowo badania ankietowe wśród pracowników na konkretnej próbie, np. tysiącu osób w instytucji zatrudniającej np. 3 tysiące pracowników. Pytania ankietowe powinny dotyczyć konkretnej tematyki, związanej np. z dobrostanem w miejscu pracy. Krotką ankietę, która zdiagnozuje obecną sytuację w zakresie radzenia sobie pracowników ze zdrowiem psychicznym można przeprowadzić jeszcze przed złożeniem wniosku konkursowego, w porozumieniu z partnerami międzynarodowego konsorcjum projektowego. Wyniki badań mogą posłużyć jako diagnoza obecnego stanu i konieczność wprowadzenia zmian w polityce organizacyjnej instytucji lub firmy. Inną możliwością diagnozy problemu może być analiza powodów zwolnień lekarskich przed pandemią, w czasie kryzysu epidemicznego oraz obecnie.

Pamiętaj!
Na zdrowie psychiczne pracowników może mieć wpływ zastosowanie innowacyjnych metod monitoringu wykonywanej pracy poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji, w tym np. czujników ruchu, które analizują częstotliwość wstawania pracownika od biurka, czy jego obecność w pokoju biurowym. Poza tym problemem może być subiektywnie odczuwany przez pracownika brak bezpieczeństwa, rozumiany jako nadmierna kontrola bez wsparcia przełożonego i konieczność realizacji obowiązków służbowych poza ustalonymi godzinami pracy, w czasie wolnym.

Istotne jest rozpoznanie nie tylko problemów, ale przede wszystkim potrzeb pracowników, także tych, którzy zmagają się już z problemami zdrowia psychicznego, sygnalizując wyczerpanie emocjonalne lub wręcz – mówiąc o wypaleniu zawodowym. To wystarczający sygnał dla pracodawcy, że konieczne jest podjęcie niezwłocznych działań na rzecz diagnozy problemu i znalezienie sposobów jego rozwiązania. Jednym z przykładowych działań projektowych może być zapewnienie pracownikom - którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym i korzystają z pomocy psychologa lub psychiatry – optymalnych warunków pracy, w tym wsparcia ze strony pracodawcy, np. poprzez sfinansowanie pakietów sportowych, czy zapewnienie dogodnych godzin pracy, by efektywnie korzystać z terapii i pomocy specjalistów.

Istotna międzynarodowa współpraca projektowa

Aplikacje w konkursie Horyzont Europa, zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi zaproszenia do składania wniosków, mogą być składane wyłącznie przez wnioskodawcę, który zaprosił do współpracy przynajmniej dwóch innych partnerów z dwóch różnych krajów UE, przy czym sam reprezentować musi odmienne, od potencjalnych współpracowników, państwo unijne.

Ważne

Konkurs jest adresowany do przedstawicieli wszystkich krajów UE – firm, samorządów, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Aplikacje muszą być składane w konsorcjach projektowych, które złożone są z reprezentantów minimum trzech różnych krajów UE. Jedno konsorcjum może złożyć wniosek o wartości ok. 5 mln euro.

Informacje o potencjalnych partnerach do wspólnego złożenia wniosków projektowych można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej – w Portalu Uczestnika (ang. Funding and Tenders Portal), https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home w zakładce dedykowanej konkursowi (skrót konkursu: HORIZON-HLTH-2023-ENVHLTH-02-02). Chociaż na przygotowanie wniosku w charakterze lidera, czyli koordynatora konsorcjum czasu do przygotowania aplikacji jest niewiele, to warto rozważyć dołączenie do już nawiązanych partnerstw projektowych lub tworzonych właśnie konsorcjów.

Pamiętaj!
Im więcej innowacyjnych pomysłów na poprawę warunków pracy, tym bardziej potrzebni są partnerzy konsorcjum w różnych krajach UE, którzy będą mogli przetestować i wdrożyć nowoczesne rozwiązania w praktyce. Dlatego warto odpowiedzieć na przynajmniej kilka zaproszeń do dołączenia do konsorcjów projektowych. Nie ma bowiem limitu dotyczącego udziału partnerów w kilku różnych, międzynarodowych zespołach projektowych.

W obecnej chwili, na nieco ponad dwa tygodnie przed zakończeniem przyjmowania wniosków w konkursie, można również opisać swoją ofertę współpracy (do 500 znaków) w ramach potencjalnego konsorcjum i zamieścić ją wśród innych firm, instytucji i organizacji, poszukujących partnerów do wspólnego złożenia wniosków projektowych.

Warto zapoznać się z aktualnymi ofertami współpracy z instytucji i firm zainteresowanych udziałem w konkursie

Na stronie dedykowanej konkursowi w Portalu Uczestnika zamieszczone są obecnie 72 oferty od firm i instytucji z różnych krajów UE, poszukujących partnerów do wspólnego złożenia aplikacji konkursowej lub – zainteresowanych dołączeniem do tworzącego się konsorcjum projektowego. Wśród propozycji współpracy są m.in. zaproszenia od firmy Bound z Portugalii, która oferuje rozwiązania z zakresu zarządzania zdrowiem, których zastosowanie jest możliwe również w środowisku pracy, z wykorzystaniem programów dedykowanych promocji zdrowia wśród pracowników, czy medycynie pracy (ang. occupational medicine). Misją firmy jest stworzenie zdolności organizacji lub instytucji do traktowania zdrowia pracownika jako istotnej składowej, wpływającej na efektywność firmy.

Ważne

Przy wyborze partnera do projektu z zakresu zdrowia psychicznego warto pamiętać o zasadzie komplementarności. Chodzi o to, by wybrać instytucję lub firmę, która oferuje odmienne, niż proponowane przez potencjalnego wnioskodawcę, czy innego partnera, podejście do problemu – sposobu diagnozy sytuacji i metody jej rozwiązania.

Im bardziej nietypowy międzynarodowy zespół projektowy, tym większe szanse na stworzenie innowacyjnych rozwiązań, efektywnie wspierających zdrowie pracowników.

Pamiętaj!
Konsorcjum złożone z firm i instytucji, czy organizacji zajmujących się nie tylko rozwiązaniami z zakresu innowacji cyfrowych, ale także np. psychologią pracy, czy nawet elementami psychotraumatologii (chodzi o wsparcie pracowników, zmagających się z traumą, wynikającą np. z wieloletniego doświadczania mobbingu czy dyskryminacji w miejscu pracy) ma duże szanse na pozyskanie dotacji w ramach konkursu - oczywiście pod warunkiem złożenia atrakcyjnej propozycji wniosku.

Inna oferta do stworzenia konsorcjum projektowego pochodzi od firmy Raniarose Technology Limited z Irlandii. Zespół ekspertów z Dublina specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji, specjalistycznego oprogramowania oraz psychofizjologii. Oferta z Irlandii dotyczy możliwości tworzenia – w ramach konsorcjum projektowego - dedykowanych cyfrowych aplikacji na rzecz poprawy zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Atutem firmy jest doświadczenie w zakresie transferu wypracowanych rozwiązań cyfrowych do formy prototypu, co z kolei umożliwi – w dłuższej perspektywie czasowej - zastosowanie innowacji w praktyce.

Z kolei serbska firma Svezdrav tworzy aplikacje mobilne, które pozwalają przewidzieć wystąpienie rozwoju chorób – także tych wynikających z przewlekłego stresu, wynikającego z niewłaściwej organizacji pracy.

Numer PIC – obligatoryjny dla wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie

Każda instytucja czy organizacja, która zamierza uczestniczyć w konkursie Programu Horyzont Europa musi posiadać numer PIC, czyli tzw. Kod Identyfikacyjny Uczestnika (ang. Participant Identification Code). Dodatkowo konieczne jest wyznaczenie osoby reprezentującej firmę czy instytucję, która będzie odpowiedzialna za uaktualnianie informacji w Portalu. Szczegółowe informacje o rejestracji można znaleźć pod linkiem: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/how-to-participate/participant-register

Rejestracja trwa maksymalnie kilkanaście minut. Po jej zakończeniu na podany adres mailowy instytucji lub firmy przesłany zostanie numer PIC, który trzeba wpisywać nie tylko przy zamieszczeniu własnej oferty współpracy i dołączenia do konsorcjum projektowego, ale także – odpowiadając na już opublikowane zaproszenie do współpracy od potencjalnego partnera czy lidera tworzonego konsorcjum. Na etapie składania wniosku w systemie elektronicznym Komisji Europejskiej koordynator podaje numery PIC wszystkich członków konsorcjum projektowego.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.